محتوای مقاله ی مدل کسب و کار دیجیتال – چگونه دیجیتال ارزش را تغییر می دهد
جهت مطالعه این مقاله نیاز به 11 دقیقه دارید

یک مدل کسب‌وکار دیجیتال بر استفاده از فناوری‌های دیجیتال برای ایجاد ارزش پیشنهادی تمرکز دارد. فن آوری های دیجیتال نحوه ایجاد ارزش و همچنین تغییر نتیجه نوآوری را تغییر می دهند. به عنوان مثال، با اتصال سنسورها به یک توربین بادی بزرگ، مهندسان می‌توانند به ایرادات سیستم فعلی از طریق دیجیتالیزه شدن توربین، پی ببرند و حتی میتوانم به جرات بگویم با ورود هوش مصنوعی به دنیای ما، خود سیستم میتواند ایرادات را برطرف کند. در این مورد، فناوری های دیجیتال ابزارهایی هستند که راه های جدیدی برای نوآوری ارائه می دهند.

از سوی دیگر، نوآوری‌های دیجیتال می‌توانند سیستم‌های خدماتی محصول جدید مانند ساعت Fitbit باشند. Fitbit از حسگرهایی روی یک ساعت فیزیکی استفاده می‌کند که داده‌های دیجیتال تولید می‌کند و به افراد کمک می‌کند ضربان قلب، سطح تناسب اندام خود را درک کنند و عملکرد خود را ردیابی کنند.

Fitbit watch

به دلیل هزینه کم، زیرساخت دیجیتال جهانی و سهولت ادغام فناوری ها، ایجاد یک مدل کسب و کار دیجیتال جدید و نوآورانه در دسترس اکثر کارآفرینان است. جنبش بدون کد را به این اضافه کنید و این توانایی را برای اکثر افراد تجاری دارید که حداقل یک نمونه اولیه مدل کسب و کار دیجیتال ایجاد کنند.

چه چیزی باعث تغییر مدل های کسب و کار دیجیتال می شود

در مقایسه با منابع فیزیکی، فناوری‌های دیجیتال نحوه تعامل سازمان با مشتریان، شرکا و همچنین تغییر فرآیندهای داخلی را تغییر می‌دهند.

مدل کسب و کار دیجیتال چیست؟

فناوری‌های دیجیتال همچنین فرصت‌هایی را برای شناسایی و تحقق جریان‌های درآمدی جدید و دست‌نخورده، روش‌های توزیع و فرصت‌های کسب درآمد ارائه می‌کنند.

Examples of how digital business models change work, home and consumer behaviour

 

محصولات و فرآیندهایی که زمانی فیزیکی بودند، اکنون دیجیتال هستند. روزنامه‌ای را یک شبه چاپ می‌کردند و سپس با نیسان آبی! می‌فرستادند تا در روزنامه‌فروشی‌ها و خیابان‌ها فروخته شود. اکنون، اخبار دیجیتالی است و به صورت سیال در چند ثانیه در سراسر جهان توزیع می شود.

به همین ترتیب، فرآیندهای داخلی در یک شرکت زمانی به شدت به کاغذ وابسته بودند، اما اکنون دیجیتال فرآیندهای مشارکتی و اجتماعی را ممکن می‌سازد، تصمیم‌گیری‌ها را سرعت می‌بخشد و در زمان صرفه‌جویی می‌کند.

اما، دیجیتالی شدن بسیار بیشتر از این است. تلاش برای ردیابی و تجزیه و تحلیل چیزها در زمانی که همه چیز فیزیکی بود دشوار و گاهی اوقات غیرممکن بود. فن آوری های دیجیتال در هم تنیده شده اند و کد در همه جا وجود دارد.

تقریباً همه چیز را می توان برای تولید داده دیجیتالی کرد. گوشی‌های هوشمند، تعاملات در رسانه‌های اجتماعی – تقریباً هر چیزی از طریق حسگرها. در نتیجه، ما اکنون با داده ها غرق شده ایم. رشد دستگاه های IoT بسیار زیاد است. تا سال 2025، 41.6 میلیارد دستگاه اینترنت اشیا بیش از 79.4ZB تولید خواهند کرد.

The Scale of Digital Data

 

چه نوع داده هایی می توانند ارزش ایجاد کنند؟

 • داده های اجتماعی به عنوان مثال توییت‌ها، پست‌ها در فیس‌بوک را می‌توان برای درک احساسات برند – منفی یا مثبت – ردیابی کرد.
 • از داده‌های مشتری می‌توان برای درک رفتارها و ویژگی‌های خرید استفاده کرد که سپس هدف‌گذاری بهتر و نرخ تبدیل بهتر را ممکن می‌سازد و در نتیجه هزینه خرید را کاهش می‌دهد.
 • داده‌های حسگر – می‌تواند به بهبود لجستیک، امکان مدیریت بهتر زیرساخت‌ها، کمک به طراحی شهرهای هوشمندتر و مدل‌سازی روش‌های جدید کار کمک کند.
 • داده های تراکنش: این داده هایی است که در نتیجه یک تراکنش به عنوان مثال. شما یک بیت کوین می خرید، یک بیت کوین می فروشید یا چیزی از یک فروشگاه تجارت الکترونیک مانند آمازون می خرید.
 • داده های تعاملی: اگر به شهرهای هوشمند فکر می کنید، با بسیاری از فضاها، محیط ها و سیستم های مختلف تعامل خواهید داشت. درک اینکه مردم به کجا می روند، چگونه در یک شهر حرکت می کنند می تواند به بهینه سازی چیدمان و طراحی کمک کند.

نمونه هایی از مدل های کسب و کار دیجیتال

پلتفرم های دیجیتال

پلتفرم‌هایی مانند Uber در زیرساخت‌های مقیاس بزرگ با دسترسی جهانی اجرا می‌شوند. علاوه بر این، آنها از قدرت دستگاه های تلفن همراه و برنامه ها برای ارتباط مشتریان و رانندگان استفاده می کنند.

How Uber has different sided platform models

مدل های دیجیتال باز

یکی دیگر از مدل های کسب و کار منبع باز آشنا وردپرس است. وردپرس به صورت رایگان در دسترس است و هر کسی می تواند آن را نصب کند تا زمانی که از آن در یک سرویس میزبانی استفاده کند. Bluehost. با این حال، برای کسانی که راه‌حل ساده‌تری می‌خواهند، یک راه‌حل آماده میزبانی ممتاز در WordPress.com ارائه می‌دهند که مبتنی بر اشتراک است و دارای ویژگی‌های برتر دیگر است.

تجارت الکترونیک

فروشگاه های تجارت الکترونیک مانند آمازون نحوه خرید ما را تغییر داده اند. علاوه بر این، هوش مصنوعی و فرآیند یادگیری ماشین آمازون از کمک با پیشنهادات شخصی استفاده می کند. بدون فناوری های دیجیتال، کل زنجیره تامین آمازون از هم می پاشد.

Amazon business model simplified as a platform perspective

 

نرم افزار به عنوان یک مدل کسب و کار خدماتی Software As A Service

شرکت های نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS) معمولاً از مدل های اشتراک استفاده می کنند. یک مثال خوب Salesforce.com است. این مدل کسب و کار دیجیتال موانع اولیه ورود را کاهش می دهد و همچنین به تعهد کمتری در بلندمدت نیاز دارد. برای بهبود جریان نقدی و مشتریان قفل شده، بسیاری از شرکت‌ها نرخ‌های تخفیفی را برای خرید سالانه ارائه می‌کنند، به عنوان مثال. اگر مبلغ دوازده را بپردازید، دو ماه رایگان دریافت کنید.

هر دو سازمان B2C و B2B می توانند از اقتصاد اشتراک سود ببرند، با این فرض که درآمد و حفظ آن بیشتر از هزینه های جذب مشتری (CACs) است.

مدل درخواستی

Netflix Business Model Map

مدل کسب و کار بر حسب تقاضا با برآوردن تقاضای مشتری از طریق ارائه فوری کالاها و خدمات تعریف می شود.

On-demand digital business models

ویژگی های مدل های کسب و کار دیجیتال

اگر روی انواع مختلف مدل‌های کسب‌وکار دیجیتال تمرکز کنیم، می‌توانیم ببینیم که چگونه تغییر خواهند کرد. نمودار زیر ویژگی های مدل کسب و کار دیجیتال فعلی را نشان می دهد.

ویژگی های مدل های کسب و کار دیجیتال

تحول مدل کسب و کار دیجیتال

هسته اصلی مدل های کسب و کار آینده ارزش پیشنهادی است که مشکل مشتری را حل می کند یا نیاز مشتری را برآورده می کند. مدل های کسب و کار دیجیتالی هم آسان و هم پیچیده هستند. بنابراین بیایید با آسان شروع کنیم و ببینیم چگونه دیجیتال مدل کسب و کار را دگرگون می کند. برای این کار می توانیم از بوم مدل کسب و کار استفاده کنیم.

روندها و محرک های مختلف تغییر مدل های کسب و کار را تعیین می کنند. پیچیدگی، سرعت و اثربخشی این تأثیرات، تسلط بر چالش‌های تحول را برای شرکت‌ها دشوار می‌کند. پیچیدگی، سرعت و اثربخشی این تأثیرات، تسلط بر چالش‌های تحول را برای شرکت‌ها دشوار می‌کند.

 

مدل‌های کسب‌وکار دیجیتال – پیشنهادهای ارزش

چگونه فناوری های دیجیتال مدل های کسب و کار دیجیتالی آینده را شکل می دهند

مگاترندهای مختلف و همچنین روندهای دیجیتالی و فناوری، ارزش پیشنهادی آینده را به طور اساسی تغییر خواهند داد.

روندها و فناوری ها به تنهایی وجود ندارند. آنها برای ایجاد دنیای دیجیتال یکدیگر را ساخته و تقویت می کنند. نوآوری ترکیبی نحوه ترکیب روندها را برای ایجاد این کل بزرگتر بررسی می کند. گرایش‌های فردی و فناوری‌های مرتبط برای شروع به تحقق چشم‌انداز کلی تجسم یافته در شبکه دیجیتال هوشمند ترکیب می‌شوند.

برخی از آمارهای گارتنر که سرعت و تاثیر مدل های کسب و کار دیجیتال را نشان می دهد:

 • تا انتهای سال 2022، حداقل 40 درصد از پروژه های توسعه برنامه های کاربردی جدید دارای توسعه دهندگان هوش مصنوعی در تیم خواهند بود.
 • تا سال 2024، اکثر پلتفرم های خدمات ابری حداقل برخی از خدمات را ارائه خواهند کرد که در نقطه مورد نیاز اجرا می شوند.
 • تا سال 2023، بلاک چین از نظر فنی مقیاس پذیر خواهد بود و از تراکنش های خصوصی قابل اعتماد با محرمانه بودن داده های لازم پشتیبانی می کند.

رهبران نوآوری فناوری باید طرز فکر و شیوه‌های جدیدی را اتخاذ کنند که تغییرات همیشگی را بپذیرد و پذیرا باشد. این تغییر ممکن است افزایشی یا رادیکال باشد و ممکن است برای مدل‌ها و فناوری‌های تجاری موجود یا جدید اعمال شود.

ارزش های پیشنهادی دیجیتال مشخص

البته، هر فرد متفاوت ساخته شده است و باید بررسی کند که چگونه با استفاده از مدل های ارزش کسب و کار دیجیتال ایجاد می کند. این ده بلوک ساختمانی برای طراحی ارزش پیشنهادی تنها برخی از راه‌هایی هستند که فناوری‌های دیجیتال زنجیره ارزش را تغییر می‌دهند.

Digital Value Propositions examples

مدل‌های کسب‌وکار دیجیتال: روندهای شتاب‌دهنده نوآوری

چهار گرایش به دموکراتیک شدن فناوری مربوط می شود که به نوبه خود سطوح جدیدی از نوآوری را شعله ور می کند:

 • دموکراتیک سازی توسعه برنامه. هوش مصنوعی اکنون به عنوان یک پلتفرم به عنوان سرویس (PaaS) ارائه می‌شود که به ابزارهای پیشرفته هوش مصنوعی برای استفاده از برنامه‌های کاربردی توسعه‌یافته دسترسی دارد. در نتیجه، توسعه دهندگان می توانند از ابزارهای قدرتمند ساخت مدل هوش مصنوعی، API ها و میان افزارهای مرتبط استفاده کنند. علاوه بر این، ارائه دهندگان PaaS به سرعت آموزش های ارزشمند و جوامع اشتراک دانش، از جمله ماژول های از پیش ساخته شده را ایجاد کرده اند. این فرآیندها و منابع توسعه مدل های کسب و کار دیجیتال را تسریع می کنند. راه حل های جدید شامل مدل های بینایی، صوت و طبقه بندی داده های کلی و مدل های پیش بینی از هر نوع است. مدل های کسب و کار دیجیتال
 • دموکراتیک کردن داده ها و تحلیل ها ابزارهای مورد استفاده برای ساخت راه حل های مبتنی بر هوش مصنوعی در حال گسترش هستند. ابزارهای جدید برای جامعه توسعه دهندگان حرفه ای (پلتفرم های هوش مصنوعی و خدمات هوش مصنوعی) و متخصصان عمومی داده ساخته شده اند. این ابزارها مدل‌سازی و آزمایش سریع جدید را امکان‌پذیر می‌کنند و چرخه‌های نوآوری را سرعت می‌بخشند.
 • دموکراتیک سازی طراحی علاوه بر این، ابزارهای پلتفرم توسعه اپلیکیشن کم کد یا در برخی موارد بدون کد برای ساخت راه حل های مبتنی بر هوش مصنوعی وجود دارد. به نوبه خود، اینها ساخته شده اند و دارای قابلیت های جدید مبتنی بر هوش مصنوعی هستند که به توسعه دهندگان حرفه ای کمک می کند تا وظایف را خودکار کنند. این پدیده کم‌کد و بدون کد را با اتوماسیون توابع اضافی توسعه برنامه گسترش می‌دهد تا توسعه‌دهنده شهروند را توانمند کند.
 • دموکراتیک کردن دانش. متخصصان غیر فناوری اطلاعات به طور فزاینده ای به ابزارهای قدرتمند و سیستم های خبره ای دسترسی دارند که آنها را قادر می سازد تا از مهارت های تخصصی فراتر از تخصص و آموزش خود بهره برداری کرده و به کار ببرند. مقابله با مسائل مربوط به “هوش مصنوعی سایه” در این محیط تحت رهبری کاربر یک چالش خواهد بود.

مدل بلاک چین

بلاک چین این پتانسیل را دارد که با ایجاد اعتماد، ایجاد شفافیت و تبادل ارزش در بین اکوسیستم های تجاری، صنایع را تغییر دهد. پتانسیل بسیار زیادی برای کاهش هزینه ها، کاهش زمان تسویه تراکنش ها و بهبود جریان نقدی وجود دارد. مدل های کسب و کار دیجیتال

علاوه بر این، در ترکیب با فناوری های IOT، دارایی ها را می توان از مبدأ تا نقطه تولید یا خرید ردیابی و ردیابی کرد. اغلب این ترکیبی از بلاک چین و سایر فناوری های دیجیتال است که مدل های کسب و کار دیجیتال رادیکال تری را تولید می کند.

در نتیجه، بلاک چین به طور قابل توجهی لجستیک عرضه را بهبود می بخشد و خطرات مرتبط با کالاهای تقلبی را کاهش می دهد.

حوزه دیگری که بلاکچین در آن پتانسیل دارد مدیریت هویت است. قراردادهای هوشمند را می توان در زنجیره بلوکی برنامه ریزی کرد، جایی که رویدادها می توانند اقداماتی را آغاز کنند. به عنوان مثال، هنگام دریافت کالا، پرداخت آزاد می شود.

ارزش پیشنهادی بلاک چین

یکی از مؤلفه‌های کلیدی مدل‌های کسب‌وکار دیجیتال، تحقق ارزش است. بلاک چین به طور بالقوه ارزش را به روش های مختلف هدایت می کند:

 • بلاک چین اصطکاک تجاری و فنی را با مستقل کردن دفتر کل از برنامه های کاربردی و شرکت کنندگان و تکرار دفتر کل در یک شبکه توزیع شده برای ایجاد یک رکورد معتبر از رویدادهای مهم حذف می کند. همه افرادی که به مجوز دسترسی دارند، اطلاعات یکسانی را می بینند و یکپارچه سازی با داشتن یک مدل بلاک چین مشترک ساده می شود.
 • بلاک چین همچنین یک معماری اعتماد توزیع شده را فعال می کند که به طرف هایی که یکدیگر را نمی شناسند یا ذاتاً به یکدیگر اعتماد ندارند اجازه می دهد تا با استفاده از طیف متنوعی از دارایی ها ارزش ایجاد و مبادله کنند.
 • با استفاده از قراردادهای هوشمند به عنوان بخشی از بلاک چین، می توان اقدامات را به گونه ای مدون کرد که تغییرات در بلاک چین، اقدامات دیگری را آغاز کند.

 

توسعه یک مدل کسب و کار دیجیتال

علیرغم گسترش فناوری، ضروری است که افراد را در مرکز استراتژی فناوری خود قرار دهید. مدل‌های کسب‌وکار دیجیتال باید ارزیابی شوند، اما در مرحله تولید است که مدل‌سازی باید با راه‌حل‌های بالقوه همسو شود.

راه‌حل‌ها باید از این نظر ارزیابی شوند که چگونه بر مشتریان، کارمندان، شرکای تجاری، جامعه یا سایر حوزه‌های کلیدی شما تأثیر می‌گذارند. مدل های کسب و کار دیجیتال

یک رویکرد مردم محور باید با درک این حوزه های اصلی هدف و سفری که آنها برای تعامل یا حمایت از سازمان شما انجام می دهند شروع شود.

فن‌آوری‌های دیجیتال اشکال جدیدی از تعامل را امکان‌پذیر می‌سازد و بنابراین بینش و تفکر خلاق ضروری است. مرزها، روش ها و رویکردهای کسب و کار در حال تغییر هستند و ذهنیت های جدیدی را برای نوآوری می طلبند.

چند ابزار مفید برای مدل کسب و کار دیجیتال

پرسونا

پرسونا ابزار مفیدی برای توصیف یک فرد یا گروه هدف است. پرسونا مجموعه‌ای از انگیزه‌ها، ترجیحات، سوگیری‌ها، نیازها، خواسته‌ها، خواسته‌ها و سایر ویژگی‌ها را برجسته می‌کند که می‌توان از آنها برای ارزیابی اینکه چگونه کاربردهای فناوری ممکن است بر آن گروه تأثیر بگذارد استفاده کرد. مدل های کسب و کار دیجیتال

پرسوناها سال‌هاست که مورد استفاده قرار گرفته‌اند و بیشترین استقبال را در زمینه‌های طراحی و بازاریابی پیدا کرده‌اند، جایی که درک انگیزه‌های مخاطب هدف اهمیت ویژه‌ای دارد.

پرسونا زمینه را برای ارزیابی تأثیر بالقوه بر افراد و نتیجه کسب و کار منتج از آن تعیین می کند. از پرسوناها می توان برای پیش بینی لحظات ارزشمند تجاری که با عبور افراد از فضاهای هوشمند مبتنی بر فناوری پدیدار می شوند، استفاده کرد.

تجزیه و تحلیل مبتنی بر شخصی ابزار قدرتمندی است که به رهبران کمک می کند فرصت های اختلال در کسب و کار دیجیتال را تشخیص داده و در برابر آن اقدام کنند. رهبران نوآوری در معماری و فناوری سازمانی می توانند به رهبران کسب و کار و فناوری اطلاعات کمک کنند تا جنبه انسانی تصمیمات استراتژی کسب و کار دیجیتال را با شخصیت ها در نظر بگیرند.

بوم سفر مخاطب

دومین ابزار مفید “نقشه سفر مخاطب” است. نقشه سفر مدلی است که مراحلی را نشان می دهد که شخصیت های هدف برای انجام یک کار یا تکمیل یک فرآیند طی می کنند.

نقشه های سفر مشتری مراحلی را که مشتری برای خرید محصولات، دسترسی به خدمات مشتری یا شکایت از یک شرکت در شبکه های اجتماعی طی می کند، نمودار می کند. می توان آن را به چارچوب کارهایی که باید انجام شود مرتبط کرد و به این ترتیب یک روش قانع کننده برای شناسایی مشکلات مشتری (دردها و دستاوردها) ارائه می دهد.

یک رویکرد جایگزین، استفاده از نقشه سفر برای نمودار مراحلی است که کارکنان در ورود یا پذیرش سیستم‌های جدید طی می‌کنند. نقشه های سفر به چگونگی تعامل چندین حوزه انتخابیه در اطراف یک راه قدرتمند برای شناسایی پیشرفت ها می پردازد.

به عنوان مثال، یک نقشه سفر برای خرید مشتری ممکن است نه تنها دیدگاه مشتری، بلکه دیدگاه یک فروشنده یا یک گروه رضایت را نیز در نظر بگیرد.

نقشه های سفر، زمینه ملموس تری را برای نوآوری مدل کسب و کار دیجیتال فراهم می کند. مدیران اجرایی و تیم‌های نوآوری باید نقاط دردناک، ناکارآمدی‌ها، شکاف‌ها و فرصت‌ها را برای ایجاد لذت و ایجاد لحظات جدید کسب‌وکار دیجیتالی برای همه مؤلفه‌های مرتبط در نظر بگیرند.

مدل های کسب و کار دیجیتال

فناوری‌های دیجیتال پیچیده هستند و سازمان‌ها باید اثر نوترکیبی و همچنین اکوسیستم دیجیتال را درک کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مدل های کسب و کار دیجیتال و اینکه چگونه می توانید از مزیت دموکراتیزه شدن دیجیتال استفاده کنید، مشترک شوید.

 

اگه از این مطلب خوشت اومد میتونی توی شبکه های اجتماعی به اشتراک بذاری
Facebook
Twitter
LinkedIn
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.