محتوای مقاله ی آیا مشخصات یک کارآفرین را دارید؟
جهت مطالعه این مقاله نیاز به 7 دقیقه دارید

به عنوان شخصی که سالیان سال در صنعت آی  تی فعالیت کردم و بخش قابل توجهی از این سال ها مشاور آی تی بودم و در سال اخیر منتور استارت آپ شده ام ،  با مردان و زنان کارآفرین زیادی آشنا شده ام. اکثر آنها ویژگی های مشترکی داشتند که برخی از این ویژگی ها به موفقیت آنها کمک کرد.

در این مطلب سعی می کنم ۱۳ موردی که برایم جذاب تر بود را برایتان لیسن کنم تا شاید پاسخی باشد به سوال آیا مشخصات یک کارآفرین را دارید؟

۱ – کارآفرینان مثبت هستند

شاید مهمترین ویژگی آنها مثبت اندیشی آنها باشد. آنها بحران را به عنوان یک فرصت پنهان می بینند. آنها متقاعد شده اند که جهان خیرخواه است و کاری می کند تا آنچه را که می خواهند به آنها بدهد. آنها خوش بین هستند که معتقدند شانس ایجاد و جذب می شود. به همین دلیل، آنها هرگز از آزمایش ایده های جدید دست بر نمی دارند.

آنها فکر می کنند که هیچ چیز تصادفی اتفاق نمی افتد و فقط باید آنچه را که تجربه می کنند یا می بینند رمزگشایی کنند تا از آن بهره ببرند. به همین دلیل است که آنها دائماً به دنبال نشانه هایی هستند که کیهان برای آنها ارسال می کند و ذهن بسیار باز دارند.

 

۲ – کارآفرینان به آزادی خود وابسته اند

آنها کارآفرینی را برای { طمع }  پول دنبال نمی کنند، بلکه برای اینکه آزاد باشند کارآفرینی می کنند. آنها این جمله روبرو را نه باور دارند و نه اعتقاد : وقتی بازنشسته شدم به صورت آزادانه از زندگی لذت میبرم! این واژگان برای آنها بدترین جمله ای است که می توان به یک انسان تحمیل کرد. زیرا اعتقاد دارند بازنشستگی کلاهبرداری است. چیزی که برای آنها مهم است انجام کاری سرگرم کننده است که به آنها امکان یادگیری و رشد می دهد.

 

استیو جابز

۳ – زمان آنها محدود است و آنها این را می دانند

آنها هر روز را طوری زندگی می کنند که انگار آخرین روزشان است. بزرگترین ترس آنها پشیمانی از انجام ندادن کاری است که دوست داشتند انجام دهند.

“زمان شما محدود است، پس آن را برای زندگی کردن یک شخص دیگر هدر ندهید.” – استیو جابز

آنها از هدر دادن وقت خود در شبکه های اجتماعی متنفرند و مانند طاعون از آنها دوری می کنند. برای آنها فقط کارایی مهم است. 12 ساعت کار کردن در روز نشانه کارایی نیست، برعکس. آنها موفق می شوند به روشی بسیار متراکم کار کنند. مثلا ایلان ماسک را نگاه کنید، چندین شرکت دارد و چندین برنامه مختلف و فقط روزی ۱۲ ساعت کار می کند، پس چطور چندین کمپانی بزرگ دنیا را اداره می کند و در
آخر زمان اضافه میاورد و در توییتر در مورد دوج کوین نظر می دهد؟

به همین دلیل است که آنها سعی می کنند تا حد امکان زمان خود را بهینه کنند. آنها به طور کلی از جلسات متنفرند. آنها زود به رختخواب می روند، زود بیدار می شوند، یک روال معمول را دنبال می کنند و مراقب سلامتی خود هستند.

 

۴ – کارآفرینان محکوم به یک عقیده هستند!

آنها برنامه B ندارند. آنها فکر می کنند که کسانی که چنین برنامه ای دارند، عدم اعتماد به موفقیت خود را نشان می دهند. آنها حاظرند خون در رگ های خود را در مسیری که انتخاب کرده اند و به آن اعتقاد دارند ، بدهند. در خصوص شخص خود من که خودم را به نوعی کارآفرین میدانم، زندگی در ایران اینگونه نیست و شاید یکی از مخالفت های من با این بزرگان سر همین داستان باشد. اعتقاد داشتن به ایده و طرح یک چیز است و زندگی در ایران و قوانین جمهوری اسلامی چیز دیگر. اینکه تا دیروز حکومت نمیدانست ان اف تی چیست، پس من یک گسب و کار در این حوزه راه اندازی می کنم اما فردا که قانون جدید تصویب شد که ان اف تی کلاهبرداری است! پس نمی توانم ادامه دهم و باید بروم سراغ پلن بی ، مثلا بیزینس مدل خود را عوض کنم یا کلا آن کسب و کار را دگرگون کنم!

شارون استون
۵ –  کار آفرینان آرمان گرا هستند

آنها بسیار به معنویات دلبسته هستند. به نوعی فلسفه گرا هستند. معنوی الزاما به معنی دینداری نیست به معنی تفکر فلسفی و معنوی به زندگی داشتن است.  آنها متقاعد شده اند که در مأموریتی سرمایه گذاری کرده اند که به دنبال تحقق آن از طریق پروژه خود هستند. آنها نمی توانند زندگی خود را بدون دلیل عادلانه تصور کنند.

شهرت بدون هدف یک فعالیت مبتذل است – شارون استون

 

۶ – کارآفرینان ارتباط برقرار می کنند

آنها دید روشنی از کاری که می خواهند انجام دهند دارند، می دانند چرا این کار را انجام می دهند و می دانند چگونه آن را به وضوح بیان کنند. آنها تلاش می کنند تا با اشتیاق ارتباط برقرار کنند و وقت خود را صرف کنند تا مطمئن شوند که دیدگاه آنها توسط تیمشان به خوبی درک شده است.

۷ – کارآفرینان، بازیگر و ریسک پذیر هستند

راه اندازی یک کسب و کار تنها زمانی معنا پیدا می کند که سرگرم کننده باشد. برای کارآفرینان، کسب و کار یک رویداد و یک چالش جذاب و سرگرم کننده است. مرگبار نیست هر چالشی آنها را تحریک می کند وگرنه زود خسته می شوند. زندگی برای آنها یک بازی بی نهایت است. از دست دادن و باختن در یک دور بازی ، آنها را خیلی تکان نمی دهد. برای آنها این بخشی از بازی است و می دانند که در آینده بیشتر برنده خواهند شد. ریسک کردن نیز بخشی از بازی است. برای آنها، ریسک صفر مزخرف است.

 

۸ –  نسبت به آنچه انجام می دهند و آنچه می گویند مسئول هستند

اگر معضل و یا مشکلی به وجود بیاید هرگز دیگران را مقصر نمی دانند. آنها از این معضل درس می گیرند و اگر بشود آن را تصحیح می کنند و  ادامه می دهند. آن‌ها می‌دانند که همه چیز را نمی‌دانند، و مطمئن می‌شوند که اطراف خود را با بهترین افرادی که می‌توانند پیدا کنند، احاطه می‌کنند. آنها هرگز در صورت ضربه سخت شکایت نمی کنند زیرا می دانند که مسئول آنچه برای آنها اتفاق می افتد هستند.

آنها از اشتباهات خود درس می گیرند و همیشه برای پیشرفت تلاش می کنند. همانطور که هرگز شکایت نمی کنند، نمی توانند افرادی را که شکایت می کنند تحمل کنند.

۹ –  کارآفرینان فاعل هستند

آنها به طور انعطاف پذیری پایدار هستند. آنها چابک هستند و می دانند که چگونه به محض شکل گیری یک تغییر پایدار که می تواند پروژه آنها را تحت تأثیر قرار دهد، خود را تطبیق دهند. بدون انحراف از ویژن آن کب و کار البته!. آنها اغلب بی حوصله هستند و زمانی که مردم در انجام کاری که قرار است انجام دهند به سختی تحمل کنند، مشکل دارند.

 

۱۰ – کارآفرینان همیشه در لحظه حضور دارند

آنها دائماً از آنچه که آنها را احاطه کرده است شگفت زده می شوند و از زنده بودنشان سپاسگزار هستند. مدیتیشن می کنند. برای آنها مدیتیشن لحظه گرانبهایی است که نمی خواهند آن را با هیچ چیز در دنیا عوض کنند. این لحظه آنهاست که در طی آن می توانند باتری های خود را دوباره شارژ کنند. مهم نیست که مشکلی سر راهشان قرار دارد، در آن لحظه با مشکل مواجه می شوند و لحظه ی بعد در کافه قهوه میل می کنند.

استیو جابز
۱۱ – آنها می دانند که دشمن اصلی آنها منیت آنهاست

نارسیسیم شاید بزرگترین دشمن مدیران شرکت ها باشد. آنها نسبت به آن محتاط هستند و سعی می کنند اجازه ندهند که بر تصمیمات آنها سنگینی کند.

آنها اهمیتی نمی دهند که مردم در مورد آنها چه فکر می کنند و اجازه نمی دهند آنچه می گویند روی آنها تأثیر بگذارد. آنها ترجیح می دهند از شهود و قلب خود پیروی کنند. برای این کارآفرینان، فقط نظر کسانی که به آنها الهام می دهند مهم است.

«اجازه ندهید سر و صدای نظرات دیگران صدای درونی شما را خفه کند. و مهمتر از همه، شجاعت پیروی از قلب و شهود خود را داشته باشید” – استیو جابز

الگوهای آنها رویاپردازان بزرگی هستند و بیشتر آنها افرادی هستند که دنیا را تغییر داده اند. همانطور که قبلا گفته شد، آنها کارآفرینی برای خودنمایی نیستند. آنها کارآفرینی هستند تا نیاز خود را برای ایجاد ارضا کنند.آنها به عنوان های شرکتی مانند رییس و مدیر و … اهمیتی نمی دهند.

 

۱۲ – شکست یک درس پنهان است

آنها می دانند که راه سختی را انتخاب کرده اند. آنها همچنین می دانند که شکست بخشی از آن است. اینکه کارآفرینان به جای شکست، کلمه “یادگیری” را ترجیح می دهند زیرا برای آنها شکست فرصتی برای یادگیری و رشد است. آنها می دانند کسانی که موفق شده اند شکست خورده اند و هیچ موفقیتی بدون شکست وجود ندارد. شکست به آنها انگیزه می دهد که در سفر خود استقامت کنند.

۱۳ – از دیگران مراقبت می کنند

آنها مراقب های خوبی هستند . در بحث برندینگ و آرکتایپ یکی از مهمترین آرکتایپ های افراد تاثیر گذار Caregiver است. کار آفرینان دارای این آرکتایپ مهم و بزرگ هستن و سعی می کنند همیشه مراقب اطرافیان خود باشند به خصوص کسانی که با آنها کار می کنند. مراقبت کردن قطعا ( و فقط ) به این منظور نیست که کسی آسیب جسمی نبیند! به عنوان مثال  کارآفرینان برای موفقیت تیم های خود اعتبار قائل نمی شوند، اما در هر فرصتی به آنها تبریک می گویند و آنها را تشویق می کنند. یعنی ممکن است در مرحله ای از کسب و کار تیم شکست بخورد، اما کارآفرین انها را شماتط نمی کند و سعی می کند با رفتار خود به آنها انرژی مثبت بدهد و از نظر روحی نیز مراقب آنها باشد.

کلام آخر

وقتی این مقاله را تمام کردم میخواستم عنوان را عوض کنم و بگذارم: چرا باید مانند یک کارآفرین زندگی کنیم.

زیرا زندگی مانند یک استارت آپ است. شما ریسک می کنید، سازگار می شوید و مهمتر از همه، هرگز تسلیم نمی شوید. دیدن زندگی به عنوان یک استارت آپ به ما این امکان را می دهد که آن را بهتر و کامل زندگی کنیم. ما سختی ها را فرصت می دیدیم. و شکست‌های ما اهمیتی که معمولاً به آن‌ها نسبت می‌دهیم نخواهد داشت.

اگه از این مطلب خوشت اومد میتونی توی شبکه های اجتماعی به اشتراک بذاری
Facebook
Twitter
LinkedIn
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.