0

Chief Technology Officer

مدیر ارشد فناوری

به عنوان شخصی که بیش از ۱۵ سال سابقه ی حضور در صنعت آی تی رو داشته و تجربیات تلخ و شیرین زیادی رو همراه خودم دارم، میتونم به عنوان مدیر فنی به سازمان شما – فارغ از اندازه و تعداد کارمندان – کمک کنم تا رشد کنید. البته در جایگاه مشاور وظیفه ی متفاوتی دارم . در این صفحه قراره بهتون بگم کلا مدیر فنی کی هست و چه وظایفی داره 🙂

اول ببینیم یک مدیر فنی کی هست و به کی میگن مدیر فنی؟

مدیر ارشد فناوری (CTO) یا خیلی خلاصه همون مدیر فنی ، شخصیه که توان رهبری فنی مناسب رو داشته باشه تا تیم فنی سازمان به درستی کار کنن. مدیر ارشد فناوری با کارمندان، ذینفعان و مشتریان ارتباط برقرار میکنه تا اطمینان حاصل کنه که از فناوری های سازمان به درستی استفاده میشه و این فناوری ها و توانمندی ها به درستی به مخاطبین و ذینفعان منتقل میشه.

شایستگی های مدیر فنی

همونطور که هر شخصی در هر جایگاهی باید دارای یکسری خصوصیات مهم داشته باشه، مدیر فنی هم باید دارای کلی خصوصیت فنی و شخصیتی باشه. اما سه ویژگی مهم رو بهتون میگم که اینها فقط کمی بیشتر از بقیه ویژگی ها مهم هستن

Strategic thinking and strong business acumen are essential in this role

CTO will communicate with employees, stakeholders and customers to ensure company technologies are used appropriately.

provide sound technical leadership in all aspects of business

CTO

شغل مدیر فنی ، بسیاری از چالش‌ها و مسئولیت‌های دیگری را نیز برعهده داره. برای مثال، مسئولیت‌هایی مختلفی از حفاظت داده‌ها و حملات سایبری گرفته تا ارتباطات تجاری همراه با مدیریت، همگی از سری چالش‌های یک CTO‌ محسوب میشه. در واقع تعریف مشخص و واحدی از این شغل وجود نداره، چونکه هر سازمانی انتظارت و خواسته‌های متفاوتی ممکنه از مدیر فنی داشته باشه و یا مطابق با ویژن سازمان و داشته هایش ، انتظارات دیگری از مدیر ارشد فناوری داشته باشه. اما یه چیز کاملا مشخصه؛ یک مدیر ارشد فنی کاربلد و حرفه‌ای، تنها باید برنامه‌های فناورانه سازمان را به‌درستی اجرا کنه.

احتمالا اگر در اینترنت این عنوان شغلی را جستجو کرده باشید، متوجه شده‌اید که لیست دقیق و مشخصی از وظایف و مسئولیت‌های CTO وجود ندارد. در واقع مسئولیت‌های شغل CTO از شرکتی به شرکت دیگر، متفاوت است. توصیف این موقعیت شغلی، احتمالا شامل مسئولیت‌هایی از جمله نظارت و مدیریت تیم توسعه نرم‌افزار با تکیه بر دانش فنی، مدیریت پروژه، برنامه‌ریزی و طرح‌ریزی استراتژیک، انتخاب برون‌سپاری نرم‌افزار و مواردی از این قبیل باشد. به‌طور کلی، یک مدیر فنی نه‌تنها هدایت و رهبری فنی توسعه‌دهندگان تحت نظارت خودش را برعهده دارد، بلکه باید اطمینان حاصل کند که تکنولوژی‌های مورد استفاده از استراتژی تجاری شرکت پشتیبانی و به آن کمک کند.

مسولیت های

  • جنبه های فنی استراتژی شرکت را برای اطمینان از همسویی با اهداف تجاری آن توسعه دهد
  • با توجه به تکنولوژی ها و فناوریهای جدید ، اقدام به مزیت رقابتی جدید نماید
  • با توجه به پتانسیل هر بخش و بر اساس تکنولوژی، هر دپارتمان را در راستای اهداف قرار دهد
  • نظارت بر زیرساخت سیستم برای اطمینان از عملکرد و کارایی
  • فرآیندهای تضمین کیفیت و حفاظت از داده ها را ایجاد کند
  • KPI ها و بودجه های IT را برای ارزیابی عملکرد تکنولوژیک پایش کند
  • از بازخورد سهامداران برای اطلاع از بهبودها و تنظیمات لازم در فناوری استفاده کند
  • استراتژی فناوری را به شرکا و سرمایه گذاران منتقل کند
  • رهبری، مدیریت و مشارکت فعالانه در تمام مراحل توسعه وب
تعداد بازدید: 119