برندی که در دنیای دیجیتال حضور نداشته باشد، مانند خودرویی است که لاستیک ندارد. این خودرو نمی‌تواند خیلی سریع به همه‌جا سر بزند. اگر چه برندهای قدیمی “آنالوگ”، خیلی روش اسب و کالسکه را دنبال نکرده‌اند، اما شرکت‌های امروزی مجبور هستند تا از مجموعه‌ای متنوع از ابزار برندسازی دیجیتال استفاده کنند تا بتوانند حضور خود در دنیای واقعی را قوت بخشیده و تقویت کنند.

شما می‌توانید با استفاده از راهنمای اساسی ما در خصوص برندسازی دیجیتال، استراتژی برند خود را کلید زده و شروع کنید. ما همه‌چیز، از رسانه‌های اجتماعی تا بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) و تا عوامل تأثیرگذار بر روی ایمیل‌ها را برای شما بازگو خواهیم نمود تا شما مطمئن شوید که در پویش برند دیجیتال خود، همه‌ی جوانب را در نظر گرفته‌اید و چیزی را از قلم نینداخته‌اید.

خیلی از مسائل مختلف در برندسازی دیجیتال مطرح است. ما در این‌جا همه‌ی این مسائل را برای شما می‌گوییم.

چرا برندسازی دیجیتال؟

برندسازی دیجیتال فقط برای آن نیست که ابزار خود را به فروش رسانید، بلکه بر آن است که گروهی از مشتریان دلسوز و وفادار را برای شما به وجود آورد که نه تنها محصولات شما را می‌خرند، بلکه به این محصولات باور دارند. حداقل کاری که باید انجام دهید این است که: همه چیز را تازه و به روز، صحیح و سالم و قابل اعتماد نگه دارید. امکانات موجود برای برندسازی دیجیتال در فضای آنلاین برای شرکت شما، به همان اندازه‌ی امکانات موجود بر روی اینترنت، وسیع و گسترده است.

من فرجاد پورمحمد به عنوان مشاور برند به شما خواهم گفت چرا باید امروزه بر روی دیجیتال برندینگ بیشتر سرمایه گذاری کرد. مقاله ی حاضر راهنمای کامل برندسازی دیجیتال است.

برندسازی چیست؟

برندسازی، همان فرآیند خلاقانه و استراتژیکی است که در آن، به مشتریان بالقوه می‌گویید که شرکت شما برای چه وجود دارد و چه می‌کنید: شما که هستید؛ به چه چیزی توجه دارید؛ به چه دلیل، آن‌ها باید با شما کار کنند و این‌که چه انتظاری می‌توانند از شما داشته باشند. پس از آن‌که شما کسب و کار خود را به راه انداختید یا اولین محصول خود را ساختید، سپس اولین اولویت شما باید این باشد که هویت برند خود را شکل دهید.

برندسازی، تمام کارهایی که شما انجام می‌دهید را به طور خلاصه برای مردم بازگو می‌کند و به آن‌ها می‌گوید که شما به چه شکل منحصربفرد و خاطره‌انگیزی برای آن‌ها کار می‌کنید تا آن‌ها همیشه شما را به خاطر بسپارند و همواره با شرکت شما در ارتباط و تعامل بمانند. تاق‌های هلالی طلایی‌رنگ مک‌دونالد یا حلقه‌های رنگارنگی که در نشان المپیک وجود دارند را در نظر بگیرید. حتی یک مجموعه از نمادها یا تصاویر ساده هم می‌توانند چنان معانی الهام‌بخشی را القاء نمایند که تمام جهانیان را تهییج و تحریک کنند.

ما هم‌اکنون سه B را در مسیر شما ریخته‌ایم: برند، برندسازی و هویت برند. همه‌ی این مفاهیم به هم ربط دارند، اما با هم یکی نیستند.

هر سه B باید دست در دست هم کار کنند. بدون داشتن یک هویت برند، شما نمی‌توانید یک برند موفق داشته باشید و بدون آن‌که برندسازی را شروع کنید، هرگز نمی‌‌توانید هویت برند را برای خود ایجاد نمایید.

سؤالات زیر را از خود بپرسید و با استفاده از آ‌ن‌ها، برند خود را تعریف کنید:

اولین گام در ایجاد یک برند معنادار این است که دقیقاً بدانید و تعریف کنید که چه کسی هستید.

برندسازی دیجیتال چیست؟

برندسازی دیجیتال مربوط به روشی است که شما با آن، برند خود را به صورت آنلاین از طریق وب‌سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، رسانه‌های اجتماعی، ویدئو و سایر موارد مشابه می‌سازید. برندسازی دیجیتال، ترکیبی از بازاریابی دیجیتال و برندسازی اینترنتی برای توسعه‌ی یک برند به صورت آنلاین است.

چرا لازم است تا یک برند دیجیتال، وجود داشته باشد؟ خب، با استفاده از گوشی‌ای که در دست دارید، این مفهوم را جستجو کنید… ما همیشه از این دستگاه‌های خود استفاده می‌کنیم. بیشتر ما از پشت عینک اینترنت، با دنیای بزرگ‌تری ارتباط داریم و همین امر، ایجاب می‌نماید که برندهای مختلف باید به مشتریان هدف خود دست پیدا کنند و مشتریان یک‌مرتبه‌ای را به مشتریانی همیشگی برای خود تبدیل نمایند.

برندسازی دیجیتال به تمام شرکت‌ها کمک می‌کند تا بتوانند حضور خود را در همه‌جا بشناسانند -حتی سعی دارند تا خود را در کف دستان شما هم نشان دهند. وقتی مادر من، یک حساب اینستاگرامی دارد، چرا یک برند خوب کفش نباید چنین حسابی داشته باشد؟

برندسازی دیجیتال در مقایسه با بازاریابی دیجیتال

چه تفاوتی میان برندسازی دیجیتال با بازاریابی دیجیتال وجود دارد؟

برندسازی دیجیتال بر روی ارائه‌ی ارزش و الهام‌بخشی برای وفاداری و شناخت برند تأکید دارد و این در حالی است که بازاریابی دیجیتال، کلاً با پیداکردن مشتریان جدید و ایجاد فروش سر و کار دارد.

تبلیغات همواره به صورت آنلاین به سمت شما فرستاده می‌شوند و حتی ممکن است شما متوجه آن‌ها هم نشوید. این موضوع، در بهترین حالت خود یک بازاریابی دیجیتال به حساب می‌آید. این تبلیغات ممکن است به صورت مطالب مشهور اینستاگرامی باشد که با بوق و کرنا خود را به شما نشان می‌دهند و یا این‌که به صورت یک کوپن موقت پاپ‌آپی هستند که در یک وب‌سایت بالا می‌آیند.

بر خلاف تبلیغات سنتی، برندسازی دیجیتال با شما سخن نمی‌گوید؛ این تبلیغات به دنبال آن هستند تا شما را درگیر خود نمایند. این کار بیشتر در خصوص ایجاد یک هویت آنلاین و احساسات مثبت مربوط به آن‌ است تا این‌که بخواهد مردم را بر آن دارد تا یک بار از او خرید نمایند. همه‌چیز را در خصوص انواع مختلف بازاریابی دیجیتال، می‌‌توانید در این‌جا ببینید و یاد بگیرید.

 

مزایای برندسازی دیجیتال

در صورتی که یک شرکت یا یک محصول، حضور دیجیتال استواری داشته باشد، مشتریان به شکلی شخصی با آن ارتباط برقرار می‌نمایند. در صورتی که برندسازی به خوبی انجام شده باشد، شرکت روابط خوبی با کاربران خود خواهد داشت و به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید در خلال روابط روزمره‌ی خود، به صورت مستقیم با مشتریان بر روی همان سکویی که آن‌ها قبلاً از آن استفاده می‌کرده‌اند، سخن بگویید.

مخاطب خود را هدف قرار دهید

حضور آنلاین شرکت، همان اولین نمایش شما است که بیشتر مشتریان بالقوه، طی همین نمایش، چیزهای زیادی را در خصوص شما یاد می‌گیرند و با برند شما ارتباط برقرار می‌کنند. برندسازی دیجیتال در واقع به شما اجازه می‌دهد تا گروه‌های خاص مشتریان خاص خود را از طریق همان پلتفرم‌های آنلاینی مانند توئیتر، فیسبوک، اینستاگرام و غیره، که به طور معمول از آن‌ها اسفاده می‌نمایند، شناسایی نموده و هدف قرار دهید.

شرکتی مانند Outdoor Voices را که یک برند لباس پرکار است، در نظر بگیرید. این شرکت توانسته است تا در طول یک سال، هشتگ رسانه‌ی اجتماعی خود، یعنی #انجام‌دادن کارها را توسعه دهد. زمانی که مشتریان این شرکت، لباس‌های او را می‌پوشند و از سبک زندگی این شرکت استفاده می‌نمایند، مشتریان دیگر را تگ می‌کنند و پیام را به آن‌ها منتقل می‌نمایند. امروزه، بیش از ۱۵۵،۰۰۰ پست با هشتگ #انجام کارها، صرفاً بر روی اینستاگرام تگ شده‌اند.

هشتگ #انجام کارها، تفاوتِ میان مصرف کورکورانه‌ی یک محصول یا احساسی در شما مبنی بر آن است که شما بخشی از یک گروه یا سبک زندگی هستید. زمانی که شما یک مچ‌بند یا سوتین ورزشی از این برند می‌خرید، شما در واقع یک اجازه‌ی ورود به یک باشگاه بزرگ دیجیتال را خریداری می‌نمایید. این کار برای مشتری بسیار الزام‌آورتر از یک خرید ساده‌ی لباس ورزشی است.

برقراری ارتباط با مشتریان

در صورتی که برندسازی دیجیتال به صورت موفق انجام شده باشد، باعث می‌شود تا مشتریان حس کنند که شما به صورت مستقیم با آن‌ها سخن می‌گویید، به ویژه این‌که شما از طریق همان پلتفرم‌هایی با آنان سخن می‌گویید که آن‌ها برای برقراری ارتباط با دوستان و اعضای خانواده‌ی خود، از آن‌ها استفاده می‌نمایند. شخصی و معنادار باشید: به این صورت است که می‌توانید مشتریان یک‌مرتبه‌ای را به فالورهای همیشگی برند خود تبدیل می‌کنید.

برندسازی دیجیتال در بطن خود، ارتباطات میان یک شرکت و مشتریان آن را تسهیل می‌نماید. این کار می‌تواند به همان اندازه ساده باشد که مشتریان، اطلاعاتی را در خصوص شرکت شما از روی وب‌سایت شما به دست می‌آورند یا به همان صورتی است که شما به آن‌ها کمک می‌کنید تا بتوانند به سرعت، خدمات مشتری عالی را کسب کنند. در آخر هم این‌که اگر یک برند در عمل، به صورت آنلاین قابل جستجو نباشد و مشتریان نتوانند آن را پیدا کنند، نمی‌تواند در ذهن مشتریان امروزی جایی برای خود باز نماید.

 

انتشار کلام -به سرعت!

سه مزیت هم در برندسازی وجود دارند که همانند پتانسیل برای “نشر ویروس‌گونه” یا دستیابی به حجم بسیار زیادی از مخاطبین در یک زمان کوتاه با یک هزینه‌ی اندک و یا بدون هیچ هزینه‌ای هستند.

اکنون پوپِی را در نظر بگیرید -پوپی یک ساندویچ جوجه‌ی غیرمشهور است. این ساندویچ صرفاً ظرف چند روز پس از انتشار آن توانست تا چیزی در حدود ۲۳ میلیون تبلیغ رایگان آنلاین را به دست آورد. دلیل ساده‌ی این امر هم این بود که بسیاری از گزارشگران، گویندگان خبر، استفاده‌کنندگان از توئیتر، آن را برای دیگران مطرح کردند، پست کرده و لایک کردند. اکنون، این ساندویچ در بسیاری از رستوران‌ها به فروش رفته است و این محصول، بیشتر نفوذ کرده و بیشتر تبلیغ شده است. این کار، نوعی از مواجهه است که پول نمی‌تواند آن را بخرد و انجام دهد.

 

 

 

 

 

 

کسب و کار آنلاین دارید؟ نیاز به مشاوره دارید؟

پس همین الان با من تماس بگیرید تا با هم قدم های مثبتی برای پیشرفت کسب و کارتان برداریم

درخواست مشاوره

من فرجاد پورمحمد هستم. مشاور شما در حوزه های فناوری اطلاعات

از ۱۳۸۲ در اینترنت فعال بودم و کارهای مختلفی در عموم زمینه های آی تی انجام دادم. از برنامه نویسی وب سایت گرفته تا سئو و ... . در حال حاضر مدرک دکتری برندینگ دارم و تمام سعی ام رو میکنم تا به کسب و کارها در جهت رشد کمک کنم. تمام هدفم رشد شماست. خیلی رک و صریح باهاتون صحبت می کنم. پس اگه دنبال یکی هستید که از کسب و کارتون تعریف و تمجید کنه سراغ من نیاید .

خیلی خوشحال میشم یک جلسه با همدیگه صحبت کنیم ( تماس بگیرید )