محتوای مقاله ی تیم استارتاپ خود را با این 6 نفر بسازید
جهت مطالعه این مقاله نیاز به 4 دقیقه دارید

در این مقاله سعی می کنم به اساسی ترین و کلیدی ترین افرادی که یک استارت آپ برای شروع به آنها نیاز دارد اشاره کنم. ممکن است این افراد فاندر و یا کارمند باشند. ممکن است مشخصات دو نفر را یکی از فاندرها بر عهده بگیرد. بالاخره استارت آپ است دیگه! تیم ها مکانیسم های فوق العاده مهمی برای استارت آپ ها هستند. اما نه هر تیمی. تیم های با عملکرد بالا و با اجرای بالا…اساساً تیم‌هایی که قادر به انجام کار هستند، خلاقانه فکر می‌کنند، ساعت‌ها را صرف می‌کنند و کاری می‌کنند که استارت‌آپ بالاتر از هر چیز دیگری کار کند. یعنی باید اینگونه باشد. ساختن تیم های بزرگ کار آسانی نیست آن هم با استانداردهای به روز. بگذریم و واورد مقاله ی تیم استارتاپ خود را با این 6 نفر بسازید بشویم.

۱ –  بنیانگذار ارشد

روزهای مالکیت 50 تا 50 به پایان رسیده است. در واقع، آنها هرگز شروع نشده بودند. مهم نیست که چه نوع کسب و کاری می سازید، به کسی نیاز دارید که حرف آخر را بزند. این خیلی اهمیت دارد. اگر شما و یکی دیگر از بنیانگذاران هر دو 50 درصد را داشته باشید و مخالف باشید، چه کسی در مورد تصمیم گیری حرف آخر را می زند؟ بنابراین، مشکلات حتی قبل از اینکه از زمین خارج شوید شروع می شود.

اگر شما بنیانگذار هستید، پس به حداقل 51 درصد نیاز دارید تا بتوانید تصمیمات سختی بگیرید که برای ادامه حرکت باید گرفته شود. این امر به ویژه در استارت آپ های بسیار جدید بسیار مهم است. وقتی سریع حرکت می کنید، زمانی برای بحث و برنامه ریزی ندارید. شما فقط انجام دهید. انجام دادن، آسان تر. شما یا فرد دیگری در تیمتان به حداقل 51 درصد کنترل در راه اندازی یا اکثریت کنترل سهام نیاز دارید.

۲ – هم بنیانگذاران

لطفا لطفا لطفا. یک تیم تک بنیانگذار نداشته باشید. شما به هم بنیانگذاران نیاز دارید. افراد (غیر از خود شما) علاقه خاصی به موفقیت در کسب و کار دارند. اگر به مرحله ای رسیدید که تامین مالی یک ضرورت است، اولین چیزی که سرمایه گذار قرار است به آن نگاه کند این است که آیا چندین هم بنیانگذار وجود دارد یا خیر.

استارت آپ ها می توانند شکست بخورند یا موفق باشند. اما آنها را نمی توان تنها با یک بنیانگذار رشد داد. شما به هم بنیانگذاران نیاز دارید. بنیانگذارانی که می توانند بار روزانه و روزانه کسب و کار را تحمل کنند و در یک شغل تخصص دارند. بازاریابی، کدنویسی، مطبوعات، مدیریت، طراحی، هر چیزی. اما آنها باید در کاری که انجام می دهند خوب باشند. هم بنیانگذاران را پیدا کنید به آنها فضای حرکت بدهید و مطمئن شوید که به آنها اعتماد دارید. مطمئن شوید که آنها در کاری که انجام می دهند عالی هستند.

۳ – مدیر عامل

اکثر مدیران عامل پس از ثبت نام برای تصدی فرمانروایی یک استارتاپ مقداری حقوق دریافت می کنند. هرچه زودتر وارد کشتی شوند، ممکن است سهام بیشتری بخواهند. برخی از آنها می توانند وارد شوند (قبل از درآمد) و 25٪ از کسب و کار (در 4 تا 6 سال واگذار شده) را در اختیار بگیرند، در حالی که برخی دیگر می توانند وارد شوند و فقط 10٪ (پس از درآمد) را بگیرند.

مدیران عامل نباید موسس اصلی و کنترل کننده باشند. آنها می توانند برای اداره و رشد کسب و کار استارت آپ شما از خارج از کسب و کارتان وارد شوند. این بسیار رایج است، به خصوص اگر دارنده اصلی استارتاپ فاقد تجربه لازم برای رشد کسب و کار باشد. برای ایجاد کسب و کار و مدیریت تیم، یک مدیر عامل تایید شده و بسیار مرتبط بیاورید. آنها سهام می گیرند، بنابراین مطمئن شوید که قابل اعتماد و کارآمد هستند.

۴ –  توسعه دهنده

همه استارت آپ ها روی کد یا نرم افزار متمرکز نیستند. اما همه برنامه های محبوب B2C که در سال های 2020-2022 لانچ شده اند، برنامه های مارکت پلیس بوده اند. Uber، Airbnb، Lyft، Doordash، Grubhub، Squarespace، Robinhood.

آیا باید ادامه دهم؟

به هر حال، اصل مطلب نیست. نکته این است که اگر یک استارت آپ جدید هستید، به احتمال زیاد به نوعی کدنویس و برنامه نویس نیاز دارید. اگر برنامه ای نمی سازید، وب سایت را بسازید یا نوعی حقوق مالکیت فکری و معنوی در دنیای تکنولوژی که بر پایه کدنویسی است ایجاد کنید. یک توسعه دهنده پیدا کنید به آنها مقداری سهام بدهید زیرا برنامه نویسان گران است. هزینه ها را کاهش دهید، نرم افزار عالی بسازید. IP یا همان حقوق مالیکیت فکری ایجاد کنید.

 ۵ – مرد بازاریابی و طراحی

همانطور که قبلاً در مورد آن صحبت کردم، MVP ها برای استارت آپ های مبتنی بر برنامه نویسی حیاتی هستند. برخی از MVP ها اگر فقط در حال آزمایش عملکرد باشند، زیاد خوب به نظر نمیرسند. برخی دیگر اگر در حال رشد و گسترش برنامه باشند زیبا به نظر می رسند. در هر صورت، شما به نوعی مرد بازاریابی و طراحی در تیم نیاز دارید. من به شما پیشنهاد می کنم در استارت اپ کمی به آنها سهام بدهید. به خصوص اگر نتوانید به آنها پرداخت کنید. شما به یک وب سایت نیاز دارید و ممکن است به UI/UX برنامه نیاز داشته باشید. و در نهایت، برای پروموت تبلیغات و رسانه های اجتماعی به او نیاز خواهید داشت. یک مرد بازاریابی پیدا کنید. مطمئن شوید که او مشتاق یادگیری است. مقداری سهام به او بدهید مطمئن شوید که او قابل اعتماد است.

۶ – مشاوران

مشاوران با خروج های قبلی حیاتی خواهند بود زیرا شما مرحله آزمایش MVP خود را پشت سر می گذارید. مشاوران با خروجی های قبلی معمولا هنوز در فضای سرمایه گذاری ارتباطاتی دارند و می دانند که روند چگونه پیش می رود. زمانی که سر خود را به دیوار می‌کوبید و سعی می‌کنید بفهمید که چه کاری باید انجام دهید، چنین سطحی از تجربه را می‌خواهید. به من اعتماد کن، من هم در این مرحله بوده ام. همانطور که رشد می کنید، مشاوران جدید (قابل اعتماد) پیدا خواهید کرد و هیئت مدیره یا تیم را رشد خواهید داد. اما در ابتدا، شما باید با 1 تا 3 مشاور شروع کنید که به روش های مختلف خارج شده اند و تجربیات مختلفی دارند. با هم، آنها بینشی را ارائه می دهند که شما خودتان آن را ندارید.

چند تا مشاور پیدا کن به هر کدام 1 تا 5 درصد بدهید. مطمئن شوید که آنها ارتباطای خوبی دارند و مسیر را می دانند.

چرا همه این موارد مهم است

تیم های بزرگ و بسیار کارآمد برای فضای استارت آپ ضروری هستند. شما نمی توانید فقط با چند نفر کنار بیایید. وقتی برای اولین بار شروع به کار می کنید، مطمئن پیش بروید. اما شما به یک تیم نیاز خواهید داشت. هرچه افراد بیشتری داشته باشید که به موفقیت کسب و کار اختصاص داده شده باشند، شانس رشد بیشتری خواهید داشت.

اگه از این مطلب خوشت اومد میتونی توی شبکه های اجتماعی به اشتراک بذاری
Facebook
Twitter
LinkedIn
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.