محتوای مقاله ی مطالعه جامع آرکتایپ برند اپل
جهت مطالعه این مقاله نیاز به 6 دقیقه دارید

در ادامه مباحث آرکتایپ برند قصد دارم تا برخی از برندهای معتبر دنیا را از دیدگاه آرکتایپ بررسی نمایم. در این بخش می خواهم به بررسی و مطالعه جامع آرکتایپ برند اپل بپردازم. اما قبل از هرچیز اگر نمیدانید آرکتایپ چیست پیشنهاد می کنم مقاله « آرکتایپ چیست و توضیح هر آرکتایپ » را مطالعه نمایید

اپل چیست؟ راز موفقیت آن چیست؟ چگونه به اهداف بازاریابی خود رسیده است؟ تمام این پاسخ ها را باید در مطالعه برند سازی آرکتایپ ها جستجو کرد. محصولات اپل همیشه رضایت کاربران خود را جلب کرده است و حتی افراد حاضرند قیمت بیشتری نسبت به دیگر محصولات را برای داشتن دستگاه های اپل بپردازند. چگونه این اتفاق افتاده است؟ آرکتایپ برند اپل چیست؟ آرکتایپ برند اپل از نوع متمرد است. اگر نمیدانید متمرد یا شورشی یا انقلابی چیست، پیشنهاد می کنم مقاله « برندینگ بر اساس آرکتایپ شورشی یا متمرد » را مطالعه نمایید تا با آرکتایپ انقلابی بیشتر آشنا شوید

آرکتایپ انقلابی چیست؟

چگونه این آرکتایپ (OUTLAW)  و برند اپل به یکدیگر مرتبط میشوند؟

آرکتایپ متمرد، ساختار ها و دستور العمل های از کار افتاده را نادیده میگیرد و مخالف سنت های قدیمی است و برای کسب نتایج مطلوب بر آنها غلبه میکند. هدایای این آرکتایپ آزادی رایکال ، حس قدرت و خروج از زمان است.

در این بخش ارتباط مستقیم بین آرکتایپ متمرد و برند اپل را بررسی میکنیم. در زیر سه نمونه از شعار های برند اپل ذکر می شود.(شعار ها دنبال کننده آرکتایپ متمرد هستند)

1: متفاوت فکر کن

شکستن سنت ها، متفاوت بودن و جهان را از نقطه نظر دیگری دیدن روش کار اپل است و همین دیدگاه ها این برند را به آرکتایپ متمرد مرتبط میکند.

2: تغییر جو

آرکتایپ متمرد در مورد ایجاد تغییرات است و تلاش میکند شرایط را به نفع خود تغییر دهد. برند اپل نیز این شعار را میدهد که برای دگرگونی شرایط به یک آیفون نیاز است.

3: دو برابر سریعتر اما نصف قیمت

این شعار یک شعار فان است در واقع منظور عینی آن مد نظر نیست بلکه سبک شعار جالب توجه است. اینگونه شعار ها معمولا در میان برند ها رایج نیست پس به آرکتایپ متمرد باز میگردد و فقط یک شعار سرگرم کننده است.

دلیل انتخاب آرکتایپ متمرد توسط برند اپل چه بود و تمایز استراتژی های این برند بزرگ در چیست؟

برند اپل از بدو تاسیس همه چیز را متحول ساخته و مدام به دنبال ایجاد تغییر بوده است. اولین رایانه شخصی، اولین ماوس و نمایش کل امکانات بر روی یک دسک تاپ از ابداعات اپل بوده است و در نهایت عرضه ی آیفون کل بازی و دنیا را بار دیگر متحول ساخت.

فقط با نگاه کردن به لوگوی این برند میتوان دریافت که دنیای متفاوتی برای خود دارد. بشدت با رقبای خود متمایز است همچنین از لحاظ نرم افزاری کاملا متفاوت با اندروید و مایکروسافت است و این تفاوت را با روشی دقیق ، کاربرپسند و مدرن تر ایجاد کرده است.

لوگو و رنگ آن (دنبال کننده آرکتایپ Rebel )

لوگوی این برند را میتوان در دو رنگ سفید و خاکستری دید. هم نوع رنگ ها و هم شیوه رنگ آمیزی آنها محتوایی انقلابی دارند همچنین بسته بندی های کوچک محصولات آیفون و هدفون ها روشی متفاوت و انقلابی را دنبال میکنند. پس از مدتی، بسیاری از برند ها شروع به کپی برداری و استفاده از تاکتیک های اپل کردند.

فروشگاه های اپل (دنبال کننده آرکتایپ متمرد)

استفاده از رویکردی بسیار ساده ، تنها با 2 رنگ سفید و خاکستری و سبک انقلابی مغازه ها و ساختمان ها بازی را به گونه ای تغییر داده است. مبلمان ساده و معمولی و همچنین میز های این فروشگاه ها بیننده را به یاد نوعی بیمارستان یا مرکز تولید فناوری در عصری جدید می اندازد.

نمونه های تبلیغاتی برند اپل(دنبال کننده آرکتایپ متمرد)

در اینجا 2 نمونه از تبلیغات آنها ذکر شده است. یکی با تصویر آلبرت انیشتین و دیگری با تصویر استیو جابز، که هر دو به ما حس متفاوت بودن را القا میکنند. هدف اپل ایجاد حس متفاوت بودن و متفاوت فکر کردن در کاربران است.

در سایر تبلیغات افرادی در رنگ های متفاوت در حال دویدن، پریدن یا پشتک زدن در هوا هستند و در پایان بسیاری از آنها در کنار استفاده شد و جنبه معرفی کاربردiPhone XR هم قرار میگیرند و یک مجوعه رنگی را تشکیل میدهند. از این تبلیغ برای عرضه ها یا زیبایی آن را نداشت چراکه این محصول فقط رنگارنگ و انسان محور است.

معرفی اپل در رسانه های اجتماعی بخصوص اینستاگرام (دنبال کننده آرکتایپ متمرد)

پست هایی که در صفحه اصلی شرکت اپل وجود دارد هیچ کدام مربوط به معرفی محصولات آنها نیست در واقع عکس هایی است که توسط کاربران موبایل های اپل گرفته شده است. گاهی عکس هایی از برگ های بنفش زیبا و گاهی شخصی که همچون پرنده ای در هوا می پرد. فقط و فقط تصاویر، هیچ خبری از معرفی محصولات نیست واقعا عجیب است. اینستاگرام برند اپل دنبال کننده آرکتایپ متمرد است.

سه نمونه از تبلیغات برند اپل که در آن آرکتایپ متمرد به وضوح قابل درک است را مرور میکنیم.

1: راک و سیری با شعار امروزو حکمرانی کن.

ترکیب زوج راک و سیری که به انجام کار های جالب و چالش برانگیز میپردازند تا حدودی در مسیر   معرفی امکانات آیفون نیز هست همچنین راک شخصیتی متمرد و پارتیزان دارد که مناسب تبلیغات آیفون است.

2: آخر الزمان

این تبلیغ میخواهد جهان امروز را در نبود محصولات اپل تجسم کند و اینکه نوآوری های این برند تا چه حد بر زندگی مردم تاثیر گذاشته است همچنین معتقد است که شرایط بدون محصولات اپل همچون آخرالزمان است.

3: سوء تفاهم

این تبلیغ خانواده ای را نشان میدهد که برای جشن گرفتن کریسمس دور هم جمع شده اند و مشغول به خوش گذرانی هستند اما پسربچه آنها در گوشه ای مشغول کار کردن با آیفون خود است در پایان تبلیغ پسربچه ویدیو ای را که با آیفونش از جشن گرفته و ادیت کرده است را به خانواده اش نشان میدهد. هدف تبلیغ این است که آیفون بر کودکان تاثیر منفی نمی گذارد بلکه خلاقیت آنها را افزایش میدهد.

دومین آرکتایپ انتخاب شده توسط برند اپل

وقتی به تبلیغات برند اپل نگاه میکنیم، افراد معمولی را میبینیم. یکی از آنها زنی است که در مغازه کار میکند، دیگری پسری که به مدرسه میرود و …، اپل برندی برای عموم است و ذهن هر شخص را در گیر و تغییر میدهد به همین دلیل است که اپل آرکتایپ (همه پسند یا Everyman ) را به عنوان دومین آرکتایپ خود انتخاب کرده است و از این طریق با عموم ارتباط برقرار میکند. این برند محصولات خود را متعلق به همه میداند حتی فروشگاه ها و نحوه بسته بندی محصولات نیز ساده و عام پسند است.

همچنین بارزترین مشخصه آرکتایپ Everyman ، عمل گرا بودن است که اپل به خوبی آنرا پیاده سازی کرده است. امروزه اپل به خوبی رضایت مشتریانش را جلب کرده و در این زمینه حرف اول را میزند.

برخی حقایق در مورد برند اپل

  1.  اپل شرکتی بسیار موفق است و سرمایه ای دو برابر خزانه داری آمریکا را داراست.
  2.  اپل اولین شرکتی بود که موفق به ساخت دوربین های دیجتال رنگی شد.
  3. لفظ آیپاد ( ipod3 ) از فیلم  The space Odessy الهام گرفته است.
  4. میتوان اپل را به عنوان بیست و هفتمین کشور دنیا میان دو کشور ونزولا و بلژیک در نظر گرفت.
  5. با در نظر گرفتن کارمندان فروشگاه های پاپ و مام میتوان گفت اپل جمعیتی بیشتر از جمعیت یک شهر، حدود90000 نفر را دارد.
  6. در سال 1983 اپل در پروژه ساخت رایانه های لیزا ناموفق بود و هم اکنون بیش از 2700 دستگاه رایانه در انبار شهر یوفا وجود دارد.
  7. تصویری از اسحاق نیوتون بر روی اولین لوگوی برند اپل وجود داشت.

در کل میتوان گفت که اپل همچون برند های نایک، استارباکس و سایر شرکت های بزرگ دیگر عملکردی بسیار عالی و موفقیت آمیز داشته است با این تفاوت که به دلیل عوامل متعددی و خصوصا آرکتایپ انتخاب شده در این زمینه در صدر جدول قرار دارد.

آرکتایپ انقلابی یا آرکتایپ شورشی باعث میشود که مردم متفاوت به نظر برسند و همچنین متفاوت فکر کنند.

اپل برندی است که قوانین خود Outlaw آرکتایپ شورشی را به وجود می آورد. ایده ها و محصولات از کار افتاده را نابود و محصولات جدیدی را عرضه میکند. اپل اینگونه دگرگونی ایجاد میکند.

اگه از این مطلب خوشت اومد میتونی توی شبکه های اجتماعی به اشتراک بذاری
Facebook
Twitter
LinkedIn
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.