محتوای مقاله ی CTA از اول تا آخر: CTA چیست و چگونه باید در کسب‌وکار افزوده شود؟
جهت مطالعه این مقاله نیاز به 7 دقیقه دارید

اگر دوست دارید افراد بیشتری وب‌سایت یا صفحات مجازی شما را دنبال کنند، اگر دوست دارید فروش شما به وسیله متن‌های تولید و منتشر شده در وب‌سایت و صفحات مجازی افزایش یابد؛ باید روی CTA بیشتر کار کنید.

در این متن سعی داریم تا CTA را به طور کامل توضیح دهیم و نحوه ارائه آن در متون را شرح دهیم.

[lwptoc]

CTA چیست؟

CTA
CTA

 

CTA یا Call to Action عبارت یا جمله‌ای است که به طور دقیق به کاربر می‌گوید که چه کاری را چگونه انجام دهد. به عبارت ساده‌تر، با ذکر جمله‌ای، کار بعدی کاربر و خواننده محتوای کسب‌وکار مشخص می‌شود. این عبارت می‌تواند به سادگی «همین الان این محصول را بخرید» باشد. البته لزوما این نوع جملات و عبارات نباید به خرید منتهی شوند.

در نوشتن CTA باید به مشتری هدف خود یا پرسونا مشتری دقت ویژه‌ای داشته باشید. CTA نوشته شده باید متناسب با مشتری باشد. به طور مثال، نباید برای خواننده‌ها و مشتری‌های وب‌سایت خبری، CTA برای خرید محصول نوشته شود.

در هر متنی که توسط برند تولید شده است (چه سایت، چه ایمیل، چه اینستاگرام)، عبارات CTA باید موجود باشند. این عبارات برای کسب‌وکار و برند بسیار مهم هستند و باید در متون تولید شده توسط آن رعایت شوند.

چرا CTA برای برند مهم است؟

اغلب برند‌ها، CTA را فقط به شکل گزینه «ثبت نام» طراحی می‌کنند و در انتهای مطلب خود در وب‌سایت قرار می‌دهند. این کار، چندان درست نیست و نباید انتظار داشت که با چنین CTA نتیجه مطلوب حاصل شود.

اگر هزینه‌های زمانی و مالی زیادی روی شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات و ایمیل کسب‌وکار صرف شود ولی CTA مناسبی استفاده نشود، همه هزینه‌ها از بین خواهند رفت.

در واقع، برند، به هر CTA نیازمند نیست. فقط CTAهای قوی متقاعدکننده مشتری به انجام فعالیت برای برند لازم و ضروری است.

از قرار دادن CTA در متن، دو هدف اساس

ی وجود دارد: برند به مشتری و خواننده بیان کند که چه کاری باید انجام دهد و ارائه انگیزه به مشتری و خواننده برای انجام همان کار.

اغلب برند‌ها کاری که از مشتری و خواننده انتظار دارند را به او می‌گویند، اما ذکر دلیل انجام آن کار را از یاد می‌برند. به همین دلیل هم متن نوشته شده توسط آن‌ها، به هدف افزایش مشتری یا افزایش فروش منتهی نمی‌شود.

طول عبارت CTA چقدر باید باشد؟

Call to action concept, vector illustration
Call to action concept, vector illustration

آیا عبارت CTA می‌تواند بیشتر از یک جمله باشد؟ طبیعتا بله.

همچنین چند کلمه کوتاه برای CTA هم کفایت می کند (در واقع مورد به مورد متفاوت است). در چنین حالتی، CTA می‌تواند به شکل دکمه‌ای طراحی شود تا خواننده با کلیک بر روی آن، به صفحه دیگری که مورد نظر برند است هدایت شود.

CTA باید به شکل مختصر نوشته شده باشد؛ اما این به این معنی نیست که به اندازه غیر معقول کوتاه باشد. در نوشتن CTA باید دقت داشته باشید که کار مورد انتظار برند از خواننده و مشتری باید به طور واضح ذکر شود و از بیان اطلاعات منحرف کننده خودداری شود.

CTA چگونه باید نوشته شود؟

چند نکته اساسی برای نوشتن CTA موثر مطرح است. در زیر به بررسی این نکات می‌پردازیم:

  1. CTA باید از یک فعل قدرتمند دستوری استفاده کند.

همان طور که ذکر کردیم، CTA باید صریح و مختصر باشد. با مقدار فضا محدود برای نوشتن، باید بهترین جملات را برای تهییج خواننده توسط برند به کار ببرید. شما به عنوان صاحب برند، اجازه دهید تا کاربر دقیقا بداند که شما از او چه کاری را انتظار دارید. به عبارت ساده‌تر، حاشیه نروید.

اگر به فکر پیاده‌سازی سایت فروشگاهی هستید؟ در این صورت باید جمله دارای فعل‌های «خریدن»، «سفارش دادن» و «خرید کردن» باشد.

اگر می‌خواهید سایت خبری و خبرنامه راه بیاندازید؟ باید از جملات «دانلود» و «به اشتراک گذاشتن» استفاده کنید.

اگر در سایت، دنبال اطلاعات بیشتری از مشتریان و خوانندگان متن هستید؟ سعی کنید از عباراتی مانند «این فرم را به منظور …. پر کنید» استفاده کنید.

فرض کنید در حال راه‌اندازی سایتی برای آژانس بازاریابی هستید. این آژانس تصمیم دارد در وب‌سایت آخرین نکات و دیدگاه‌های خود را معرفی کند. CTA مورد استفاده برای این حالت، اگر به شکل «جدیدترین نکته‌های آژانس بازاریابی ما در مورد … آماده است» باشد، نتیجه مورد نظر دریافت نخواهد شد. اما اگر به شکل «جدیدترین نکته‌های آژانس بازاریابی ما در … را از اینجا دانلود کنید» باشد، می‌توان حصول نتیجه نهایی را انتظار داشت.

  1. از کلماتی استفاده کنید که اشتیاق و احساسات را برانگیخته کند.

در نتیجه شور و اشتیاق مشتری و خواننده، طبیعتا پاسخی از او دریافت خواهد شد. این پاسخ به شکل کار مورد انتظار برند از خواننده است. اگر CTA نوشته شده در متن، به قدر کافی حس شور و اشتیاق را داشته باشد، مشتری هم همین شور و اشتیاق را دریافت خواهد کرد.

به عنوان مثال، «همین الان سفارش دهید تا از 50 درصد تخفیف ویژه برخوردار شوید!» را در نظر بگیرید. این CTA نه تنها تخفیف ویژه‌ای به کاربر و مشتری ارائه می‌دهد، بلکه تقریبا هیچ کسی توانایی رد کردن آن را نخواهد داشت. در نتیجه این پیام، شور و اشتیاق مشتری بر انگیخته شده و عمل خرید و سفارش انجام می‌شود.

به عنوان مثالی دیگر، سایت ارائه دهنده خدمات مسافرتی را در نظر بگیرید. خانواده‌ای تصمیم دارد تا مسافرتی برای خود در روزهای خاص داشته باشد. اگر CTA نوشته شده توسط ما به حالت «مسافرت رویایی خود را همین الان رزرو کنید!» باشد، طبیعتا مشتری علاقه خاصی به رزرو آن خواهد داشت. در نقطه مقابل آن، «رزرو بلیط هواپیما برای … شهر» را در نظر بگیرید. این CTA نمی‌تواند در مشتری اثر احساسی خود را گذاشته و او را وادار به رزرو بکند. اگر دقت داشته باشید، در انتهای «مسافرت رویایی خود را همین الان رزرو کنید!» علامت سوال استفاده شده است. این علامت سوال، باعث می‌شود حس هیجان مشتری بیشتر از حالت معمولی برانگیخته و نتیجه بهتری حاصل شود.

  1. دلیلی برای انجام کار مورد انتظار برند را به مشتری بدهید.

همان طور که ذکر کردیم، CTA برای مجاب کردن خواننده به انجام کار مورد انتظار برند است. اما مشتری باید بداند که چرا باید این کار را انجام دهد؟ به عبارت دیگر، مشتری چه منفعتی از انجام کار مورد انتظار شما می‌برد؟ به عنوان مثال، عبارت «همین الان تماس بگیرید تا از مشاوره رایگان شرکت ما استفاده کنید!» را در نظر بگیرید. در صورت داشتن چنین CTA در وب‌سایت، مشتری می‌داند که اگر همین الان تماس بگیرد، از مشاوره رایگان بهره می‌برد. به همین خاطر هم، همین کار را انجام می‌دهد.

  1. استفاده از مزیت ترس از دست دادن

ترس از دست دادن یا Fear Of Missing Out یا FOMO حالتی است که خواننده و مشتری فکر می‌کند اگر فلان کار را انجام ندهد، مزیت بسیار بزرگی را از دست خواهد داد. در صورت تلقین چنین حالتی به مشتری، کار مورد انتظار برند توسط مشتری به خوبی انجام خواهد شد.

برای اینکه از این مزیت در CTA خود استفاده کنید، بهتر است به یک تخفیف ویژه برای مدت محدود اشاره کنید. به طور مثال، «همین الان خرید کنید! تخفیفات تا روز دوشنبه معتبر هستند» را در نظر بگیرید. اگر خواننده چنین CTA را در متن شما در وب‌سایت را شبکه مجازی ببیند، به سمت خرید متمایل‌تر خواهد شد. زیرا فکر می‌کند که اگر این خرید را انجام ندهد، تخفیف بزرگی را از دست داده است.

  1. دستگاه مورد استفاده توسط خوانندگان و جستجوگران را شناسایی کنید.

دستگاه مورد استفاده توسط خوانندگان وب‌سایت شما بسیار اهمیت دارد. فردی را در نظر بگیرید که در حال راه رفتن در خیابان است و تبلیغاتی از شما بر روی اتوبوس می‌بیند. در همین حال، با تلفن همراه خود درباره محصول تبلیغ شده توسط شما جستجو خواهد کرد. از چنین حالتی می‌توانید نهایت استفاده را به عنوان برند ببرید. در وب‌سایت خود برای مشتریان استفاده کننده از تلفن همراه، گزینه‌ای تحت عنوان «همین الان تماس بگیرید تا اطلاعات تکمیلی در مورد … دریافت کنید» تعبیه کنید.

برای بهینه‌تر کردن این کار، دو ابزار وجود دارد:

  • استفاده از قابلیت گوگل برای افزودن قالب موبایلی تبلیغات: با استفاده از این قابلیت، شما به عنوان برند قادر خواهید بود برای حستجو کننده‌های موبایلی، تبلیغات خاصی را طراحی کرده و به نمایش بگذارید.
  • استفاده از افزونه «تماس»: در صورت استفاده از این قابلیت گوگل، قادر خواهید بود با مشخص کردن شماره تلفن خود، مشتری و جستجو کننده را قادر به تماس با شما شود. در این حالت، شماره شما تبدیل به دکمه «Call» شده و فرد جستجو کننده در موبایل با کلیک روی آن به بخش تماس تلفن همراه منتقل شده و تماس را برقرار می‌کند.
  1. خلاقیت خرج کنید.

Call to action concept, vector illustration
Call to action concept, vector illustration

همیشه سعی کنید CTA خلاقانه و منحصر بفرد خود را داشته باشید. سعی نکنید از متن برندهای دیگر چنین عباراتی را کپی کنید. بهتر است از CTAهای مخصوص به خود استفاده کنید؛ اما همیشه ایده‌های شخصی جوابگو نیستند. برای این کار بهتر است ایده‌های‌تان در مورد CTA را تست کنید تا بتوانید جوابگویی آن‌ها را تضمین کنید.

  1. در صورت امکان از اعداد استفاده کنید.

در صورت استفاده از اعداد در مقوله‌های قیمت و تخفیف، مشتریان بیشتر به سمت متن‌ها و وب‌سایت‌ها کشیده می‌شوند. مشتریان در صورت دیدن اعداد، بهتر می‌توانند بین برند شما و سایر رقبا، تمایز قائل شوند؛ در این صورت، مقایسه توسط مشتری به راحتی انجام شده و تصمیم نهایی توسط مشتری بهتر گرفته می‌شود. به عنوان مثالی برای استفاده از اعداد می‌توانیم به جمله «خرید کتاب با 15 درصد تخفیف ویژه» اشاره کنیم. خواننده وب‌سایت با دیدن چنین جمله‌ای علاقمند به کلیک روی آن شده تا به بخش خرید کتاب با 15 درصد منتقل شود.

نتیجه‌گیری

اصولا متون وب‌سایت‌ها و شبکه‌های مجازی برندها، برای مشتریان و خواننده‌های این متون در نظر گرفته می‌شوند. از این حالت برای بهتر کردن شرایط می‌توان استفاده کرد. اگر CTA متن برند شما، به قدری هیجان انگیز باشد که مشتری روی آن کلیک کند و کار مورد انتظارتان را انجام دهد، هدف CTA محقق می‌شود. با استفاده از ترفندهای ارائه شده در این متن، به این مهم می‌توانید دست یابید. برای دریافت بهترین CTAهای اختصاصی برند شما، با ما تماس بگیرید.

اگه از این مطلب خوشت اومد میتونی توی شبکه های اجتماعی به اشتراک بذاری
Facebook
Twitter
LinkedIn
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.