فرجاد پورمحمد
۲۴ خرداد ۱۳۹۸

خدمات راه اندازی و مشاوره استارت آپ

واحد های نوپا و جدیدی که امروزه به نام استارت آپ شناخته می شوند، با هدف تولید محصولات و خدمات سطح بالا و برآورده نمودن نیازهای معمولی تا نیازهای دانش بنیان مبتنی بر علم نوین تشکیل می شوند. این واحد ها و کسب و کارهای اقتصادی دارای شرایط و ویژگی های خاصی هستند که با سایر واحد ها متفاوت می باشند.

بر اساس عنوان این مطلب، خدمات راه اندازی و مشاوره استارت آپ، در ادامه به تشریح موضوعات مهم و مرتبط با استارت آپ و مشاوره استارت آپ می پردازیم.

استارت آپ

استارت آپ دارای معانی متعددی است که در زبان انگلیسی start up و در زبان فارسی به معنی کسب و کار نوپا و جدید می باشد. گاهی استارت آپ را به معنای کسب و کارهای مرتبط با حوزه فناوری اطلاعات و گاه در معنایی جامع تر، آن را در تمامی حوزه های مرتبط با هر نوع کسب و کاری در نظر می گیرند.

آنچه مسلم است ریشه و معنایی پایه ای کلمه استارت آپ می باشد، که به عنوان کسب و کار جدید مفهوم کلی را در بر می گیرد. معانی مرتبط دیگری برای تعریف استارت آپ می توان این چنین تعریف کرد،

کسب و کاری که حول محور تکنولوژی و فناوری باشد و بتواند پتانسیل رشد بالایی را سبب گردد، سازمان یا شرکتی که کسب و کاری تکراری و مقیاس پذیر داشته باشد، نهاد یا مجموعه ای که با نیروی انسانی به دنبال تولید کالا یا خدمت در محیطی ابهام آور فعالیت کند؛

اما استارت آپ را می توان اصطلاحاً نوعی کسب و کار بر مبنای تکنولوژی ، نوعی کسب و کار خانگی نوپا، نوعی کسب و کار مبتنی بر آی تی، نوعی کسب و کار آینده نگر، نوعی کسب و کار تحول دهنده و پر ابهام تعریف نمود.

به طورکلی در تعریف جامع تر، هر نوع کسب و کار جدید و نوپایی که به دنبال ارزش آفرینی و استفاده از فرصت ها به بهترین نحوه باشد، به طوری که بتواند شرایط پایدار و روبه رشدی را فراهم سازد، نوعی استارت آپ تلقی می گردد. برای شروع هر استارت آپ و راه اندازی و پیاده سازی آن نیاز به مشاوره استارت آپ کاملاً مشهود می باشد؛ زیرا مشاوره استارت آپ می تواند بر اساس توانایی تخصصی و تجارب حرفه ای خود در آغاز راه اندازی یک استارت آپ موفق کمک شایانی را به تیم استارت آپی داشته باشد.

مشاوره استارت آپ

در تعریف استارت آپ دانستیم که استارت آپ، نوعی کسب و کار جدید و نوپاست که نیاز به مشاوره استارت آپ دارد، برای اینکه بتواند در زمینه های گوناگونی به متقاضیان راه اندازی استارت آپ، مخاطبین کسب و کارهای کوچک و نوپا و یا کارآفرینانی که به دنبال خلق نوآوری هستند؛ کمک نماید.

خدمات راه اندازی و مشاوره استارت آپ

مشاوره استارت آپ هرگز تضمینی صددرصد برای موفقیت یک استارت آپ را نمی دهد ، با این وجود نبود مشاوره استارت آپ در شروع کار، شکست صد در صد یک طرح را برای راه اندازی استارت آپ خواهد داشت. باید نقش یک مشاوره استارت آپ به ویژه در شروع آن، جدی گرفت و با نظارت وی استارت آپ خود را راه اندازی نمود. یک مشاوره استارت آپ می تواند در زمینه های زیر به شما کمک کند تا دچار حداقل ریسک ، کاهش اشتباهات و موفقیت بیشتر در شروع کسب و کار جدید خود شوید:

پیشنهاد میکنم این مطلب را هم بخوانید  آرکتایپ معتاد Addict

حوزه های مشاوره استارت آپ

حوزه های مشاوره استارت آپ می تواند در جنبه های متنوعی صورت بگیرد که تیم استارت آپی قادر باشند بر اساس مشاوره، راهکارها و استراتژیک های نوینی را برای برطرف نمودن مشکلات خود بیابند و بهترین انتخاب را در حوزه کاری خود داشته باشند. از جمله حوزه های مشاوره استارت آپ عبارتند از:

مشاور طرح کسب و کار، بیزینس پلن همان طرح اولیه یک کسب و کار است که می تواند استارت یک استارت آپ قوی باشد و مشاوره استارت آپ با ارائه و تحلیل طرح و قالب تجاری یا غیر تجاری کسب و کار و توجه به جزئیات طرح ، نقشی مهم در این زمینه را بازی می کند.

مشاور تجزیه و تحلیل استارت آپ، یک مشاوره استارت آپ باید بداند موضوع اصلی کار استارت آپ چیست و به دنبال چه مخاطبین یا مشتریانی می باشد، هدف راه اندازی استارت آپ چیست، هسته اصلی بازار هدف کدام است و سوالاتی از این دست که باید جواب هر کدام را شفاف و دقیق مشخص نماید.

مشاور اجرایی قوی، اجرا و ارائه قوی یک استارت آپ، با یک مشاوره استارت آپ زمانی کلید می خورد که تیم استارت آپی قوی، متخصص، سرمایه گذارانی مناسب، مدیریتی کارآمد را داشته باشد قادر باشد در عرصه کسب و کار خود به بهترین شکل ممکن عمل نماید.

مشاوراستراتژی ورود به بازارکار، یک مشاوره استارت آپ باید بتواند در زمینه ارائه راهکار برای ورود به جامعه هدف، چگونگی عرضه محصول و خدمات به جامعه هدف و غیره فعال باشد.

مشاورهزینه های استارت آپ، پی بردن به جریان هزینه های الزامی استارت آپ همراه با هزینه های جانبی آن جزو مهم ترین دغدغه هایی برای شروع یک تیم استارت آپ موفق است؛ لذا مشاور در این زمینه می تواند کمک شایانی را به تیم داشته باشد.

مشاور برآورد درآمدهای استارت آپ، جریان درآمدهای خالص و ناخالص همراه با سود حاصل از فعالیت استارت آپ باید کاملاً شفاف و مشخص باشد.

مشاور مارکتینگ استارت آپ، به طور کلی استارت آپی می تواند در عرصه ی فعالیت خود موفق باشد که دارای مارکتینگ یا بازاریابی موفقی باشد. صرفاً فروش محصول یا خدمات بازاریابی موفق به هیچ عنوان نمی توان ملاک اصلی موفقیت استارت آپ باشد ؛ زیرا بکاربردن راهکارهای متمایز و موفق در بازاریابی نسبت به رقبا می تواند مارکتینگ استارت آپ موفقی را به همراه داشته باشد.

مشاور در ارائه راهکارها و استراتژی های نوین در مواقع بحرانی، مشاور در زمینه هایی نظیر، ایده های ورود به بازار کار، راهکار معرفی محصول یا خدمت، چگونگی یافتن مخاطبین و مشتریان هدف،استفاده از تبلیغات مؤثر، تکنیک های رشد و توسعه، بکارگیری راهکار هک رشد و غیره می تواند راهکارها و استراتژی هایی را بخصوص در مواقع بحرانی ارائه دهد.

پیشنهاد میکنم این مطلب را هم بخوانید  خدمات مشاوره ای در حوزه آی تی

مشاور در ارزش گذاری استارت آپ، مشاور وظیفه دارد که شروع استارت آپ، میزان پیشرفت استارت آپ، میزان سرمایه گذاری اولیه و غیره را در بحث ارزش گذاری استارت آپ مشخص نماید.

مشاوره مشتری مداری و توسعه مشتری، حفظ مشتریان فعلی و وفادار، یافتن مشتریان هدف، تعیین بازار هدف، کسب میزان سهم بازار، توجه به فرصت ها و دوری از تهدیدات و ریسک های بازار از جمله مواردی است که مشاوره استارت آپ می بایست آن تشریح و تعیین نماید.

ایده ها و راهکارهایی برای شروع یک استارت آپ

مشاور همواره مجموعه ای از ایده ها و راهکارهایی برای شروع یک استارت آپ موفق در ذهن دارند؛ اما برای بکارگیری هر کدام از ایده ها لازم است زمینه های آن نیز فراهم باشد، در این میان بهره مندی از یک مشاوره استارت آپ می تواند بهترین نتیجه را برای یک استارت آپ نوپا به وجود آورد. از جمله ایده ها و راهکارهایی برای شروع یک استارت آپ جدید می تواند شامل ایده های برای تعیین موضوع استارت آپ، ایده هایی برای توسعه استارت آپ فعلی، ایده هایی برای تبلیغاتی متمایز، ایده هایی برای جلب مشتریان خاص و غیره می باشد. از جمله این ایده ها و راهکار ها عبارتند از:

 

ویژگی های مشاوره استارت آپ

ویژگی های مشاوره استارت آپ، ویژگی هایی خاص و شایستگی هایی در خوری است که بتواند راهنمایی مناسب و کارشناسی با تجربه باشد تا در راه اندازی استارت آپ نقشی مهم و کلیدی را ایفا نماید. از بارزترین ویژگی های مشاوره استارت آپ عبارتند از:

 

کسب و کار آنلاین دارید؟ نیاز به مشاوره دارید؟

پس همین الان با من تماس بگیرید تا با هم قدم های مثبتی برای پیشرفت کسب و کارتان برداریم

درخواست مشاوره

مقالات مرتبط

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهی وجود ندارد