محتوای مقاله ی چرخه عمر توسعه سیستم چیست؟
جهت مطالعه این مقاله نیاز به 5 دقیقه دارید

چرخه عمر توسعه سیستم مجموعه‌ای از مراحل است که شامل ایجاد و توسعه یک سیستم جدید مبتنی بر کامپیوتر است. این چرخه زندگی، فرآیند کامل خلقت، از ایده پردازی تا توسعه، انتشار و نگهداری را پوشش می دهد. استفاده از چرخه عمر توسعه سیستم، ساختاری را برای فرآیند توسعه فراهم می‌کند و با شفاف‌سازی انتظارات در هر مرحله، به کارکنانی که روی پروژه کار می‌کنند، راهنمایی می‌کند.

چگونه چرخه عمر توسعه سیستم کار می کند

چرخه عمر توسعه سیستم مانند یک خط مونتاژ کار می کند، جایی که کاربران هر مرحله فرآیند را قبل از رفتن به مرحله بعدی تکمیل می کنند. این به کاربران کمک می کند تا سیستم هایی با کیفیت بالا تولید کنند که با انتظارات مشتری مطابقت داشته باشد، ضرب الاجل ها را برآورده کند و نیازهای مشتری را برآورده کند.

سیستم‌های رایانه‌ای می‌توانند پیچیده باشند و اغلب سیستم‌ها را از چندین فروشنده نرم‌افزار به هم پیوند می‌دهند، و چرخه‌های عمر توسعه سیستم به توسعه‌دهندگان و مهندسان اجازه می‌دهد تا روی یک مرحله در یک زمان تمرکز کنند و فرآیند توسعه را ساده‌تر کنند. آن‌ها می‌توانند از میان روش‌ها یا مدل‌های مختلف چرخه عمر توسعه نرم‌افزار (SDLC)، مانند آبشار، چابک، مارپیچی یا افزایشی، برای کمک به توسعه سیستم‌ها در طول مراحل چرخه زندگی، انتخاب کنند.

۷ مرحله توسعه سیستم

هنگام مدیریت یا عملیات در چرخه عمر توسعه سیستم، دانستن مراحل مربوط به آن مفید است. برخی از شرکت ها یا تیم ها ممکن است این ساختار را برای ترکیب یک یا چند فاز تغییر دهند، اما یک ساختار مشترک برای چرخه عمر توسعه سیستم شامل:

۱- برنامه ریزی

برنامه ریزی به مهندسان و توسعه دهندگان سیستم کمک می کند تا تشخیص دهند که آیا یک سیستم جدید می تواند به کسب و کار در دستیابی به اهداف استراتژیک خود کمک کند یا خیر. یک طرح اولیه که گاهی اوقات مطالعه امکان سنجی نامیده می شود، می تواند به تیم های توسعه اجازه دهد تا منابع مورد نیاز خود را برای ایجاد زیرساخت های جدید یا ارتقاء خدمات موجود مشخص کنند. این مرحله چرخه زندگی به تیم ها کمک می کند تا مشکلات بالقوه را کشف کنند و برای راه حل تلاش کنند.

صورت برنامه ریزی ممکن است شامل چندین مرحله در آن باشد. یک شرکت ممکن است تجزیه و تحلیل اولیه را برای تعریف اهداف پروژه و درک کامل مشکلی که در حال مطالعه است انجام دهد. در طول طوفان فکری، شرکت یا اعضای تیم درباره گزینه‌های بالقوه سیستم، از جمله تکنیک‌های استفاده و اهداف مورد نظر بحث می‌کنند.

۲-  تجزیه و تحلیل سیستم

مرحله تحلیل سیستم کمتر نظری است و بیشتر بر کاربرد عملی تمرکز دارد. این به شما امکان می دهد یک ارزیابی عملکردی انجام دهید و نیازهای مشتری یا کاربران را برای سیستم در حال توسعه نهایی کنید. این تأیید می کند که برنامه ها قبل از پیشرفت به مراحل آینده، تمام اهداف اجباری را برآورده می کنند.

یک شرکت ممکن است در این دوره تجزیه و تحلیل از ابزارهای مختلفی استفاده کند. این ممکن است شامل سیستم های توسعه یافته داخلی و نرم افزارهای عمومی یا تجاری و متدولوژی های تجزیه و تحلیل باشد. اطلاعات جمع‌آوری‌شده در این مرحله ممکن است به شرکت اجازه دهد تا در صورت نیاز، قبل از شروع طراحی و توسعه، تغییراتی را انجام دهد.

۳ – طراحی سیستم

در طول مرحله طراحی سیستم، شما و تیمتان برنامه ریزی دقیق سیستمی را که در حال توسعه هستید تکمیل می کنید. این شامل شناسایی اجزای کلیدی و تعریف ساختار سیستم است.

این یک گام مهم است زیرا به شما امکان می دهد زیرساخت پروژه توسعه خود را ایجاد کنید. کار با کیفیت بالا در این مرحله، پایه ای برای توسعه بیشتر فراهم می کند و فرصتی برای موفقیت برای خود و دیگرانی که در تیم کار می کنند ایجاد می کند.

۴ – توسعه

در طول توسعه، شما ایجاد عملکردی سیستم جدید را آغاز می کنید. این اولین فرصت را برای ارزیابی عملی سیستم در حین توسعه فراهم می کند. این همچنین امکان شناسایی هرگونه نقص بالقوه در توسعه یا فرآیند برنامه ریزی را فراهم می کند.

مرحله توسعه همچنین شامل راه حل های عیب یابی برای هر گونه خطای احتمالی کشف شده است. با ارزیابی یک منطقه نگران کننده و فکر کردن در مورد راه هایی برای کاهش نگرانی، ممکن است رویکردهای نوآورانه ای ایجاد کنید که بتوانید از آنها برای ایجاد سیستم نهایی به طور مؤثرتری استفاده کنید.

۵ – تست و یکپارچه سازی سیستم

آزمایش در طول توسعه و قبل از انتشار رسمی گام مهمی برای حفظ کیفیت یک پروژه است. مرحله تست و یکپارچه سازی سیستم به شما این امکان را می دهد که با آزمایش اجزای خود در برابر انتظارات و ارزیابی توانایی آنها برای ادغام با هر نرم افزار مرتبط با توسعه سیستم، کنترل کیفیت را انجام دهید. در صورت لزوم، می‌توانید به‌روزرسانی‌هایی را برای برنامه‌ها و اجرای خود اعمال کنید تا کیفیت کلی را افزایش دهید.

مرحله آزمایش و یکپارچه سازی سیستم اغلب یک فرآیند تکراری است. یک شرکت ممکن است چندین دور آزمایش و ارزیابی را در طول توسعه انجام دهد. این امکان ارزیابی پاسخ‌ها به نگرانی‌های قبلی را فراهم می‌کند و رویکرد جدید را برای هر حوزه‌ای که نیاز به توسعه بیشتر دارد بررسی می‌کند.

۶ –  پیاده سازی

مرحله پیاده سازی فرصت شما برای معرفی سیستم توسعه یافته به کاربران نهایی است. این ممکن است شامل انتشار تجاری برای محصولی باشد که برای فروش خارجی یا پیاده‌سازی در یک سازمان برای سیستم‌های توسعه‌یافته داخلی تولید شده است. همچنین می‌توانید این کار را با استفاده از یک نسخه محدود، مانند آزمایش داخلی یا بسته بتا انجام دهید، که در آن به جمعیت کمتری نسبت به هدف نهایی خود دسترسی می‌دهید.

این مرحله فرصتی را برای یادگیری از طریق ارزیابی عملی توسط کسانی که از این سیستم در زندگی شخصی یا حرفه ای خود استفاده می کنند، فراهم می کند. یک مرحله کنترل کیفیت موثر می تواند به حداقل رساندن احتمال خطا در این مرحله کمک کند زیرا اجرای نهایی معمولاً به افزایش قابل توجه تعداد کاربران نیاز دارد. ممکن است هنوز زمینه‌های نگران‌کننده‌ای وجود داشته باشد که پس از اجرا کشف کنید، بنابراین می‌توانید فرآیند اشکال‌زدایی و عیب‌یابی خود را در این مناطق اعمال کنید تا آنها را اصلاح کنید.

۷ – عملیات و نگهداری

مرحله بهره برداری و نگهداری در طول استفاده موثر از محصول توسط کاربران نهایی اتفاق می افتد. ارائه به روز رسانی و تنظیمات سیستم نرم افزار پس از انتشار به شما امکان می دهد آن را تغییر دهید تا با نیازهای کاربران مطابقت بیشتری داشته باشد. همچنین می‌توانید به هر خطایی که رخ می‌دهد پاسخ دهید و سیستم را برای پاسخگویی به مشکلات دیگر تغییر دهید.

این همچنین فرصتی برای شما است که با تنظیم یا افزودن ویژگی های جدید بر اساس استفاده، سیستم را برای کاربرانش بهتر سفارشی کنید. با پاسخ به هرگونه استفاده پیش‌بینی‌نشده از سیستم، یا هر درخواستی که کاربران نهایی کرده‌اند، می‌توانید ویژگی‌هایی را در سیستم اضافه یا تغییر دهید تا برای کسانی که از آن استفاده می‌کنند مؤثرتر باشد.

اگه از این مطلب خوشت اومد میتونی توی شبکه های اجتماعی به اشتراک بذاری
Facebook
Twitter
LinkedIn
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.