فرجاد پورمحمد
۲۵ دی ۱۳۹۸

آرکتایپ معتاد Addict

هر یک از ما به شکلی اعتیاد را تجربه کرده ایم.تنها سؤال این است که چقدر از زندگی ما توسط آن صرف می شود. علاوه بر موارد معمول همچون : مواد مخدر ، الکل ، غذا و رابطه جنسی می توان به کار ، ورزش ، تلویزیون، بازی های رایانه ای ، تمرینات معنوی ، نگرشهای منفی و انواع هیجان هایی که باعث افزایش آدرنالین می شود ، اعتیاد داشت.

جنبه مثبت بررسی این آرکتایپ این است که میتوانید تشخیص دهید که چه زمانی یک عامل خارجی همچون: یک عادت، رابطه یا هر چیز دیگری قدرت و تسلطی بیشتر از اراده شما، بر شما دارد. مقابله با اعتیاد و شکستن چرخه آن فشار زیادی را به شما وارد میکند اما در نهایت روان قوی تری خواهید داشت.

کشف توانمندی که با پشتکار همراه باشد تأثیری مادام العمر دارد و تبدیل به یک پشتوانه برای انجام امور میشود. به گفته یکی از دائم الخمر های سابق:

“اکنون می دانم که اگر بتوانم نوشیدن را ترک کنم ، می توانم هر کار دیگری را نیز انجام دهم”.

سایه اعتیاد صداقت و درستی شما را به خطر می اندازد به عنوان مثال بسیاری از معتادان به منظور تامین مایحتاج خود، به سرقت اموال دیگران می پردازند.

به شکل نمادین میتوان گفت که اعتیاد در تقابل با اراده است و قدرت کنترل را از شخص میگیرد. افراد روشنفکر و عاطفی غالبا پیوندی تنگاتنگ با این آرکتایپ دارند چرا که در تلاش برای متعادل کردن این عوامل و رفتار ها هستند. بدون تعادل درونی ممکن است که اراده وابسته به یک عامل خارجی شود و قابلیت های خود را از دست بدهد و زندگی شخص را تحت تاثیر قرار دهد.

پیشنهاد میکنم این مطلب را هم بخوانید  آرکتایپ قلدر یا Bully

برای ارزیابی رابطه خود با این آرکتایپ چالش ها و موقعیت های خود را که توسط یک عامل خارجی، به طور مداوم تحت تاثیر قرار گرفته است را بررسی کنید اگرچه این چالش ها قسمتی از زندگی ما را تشکیل میدهند اما با بررسی آنها میزان تاثیر عادات و عوامل خارجی را بر رفتار و سبک زندگی را میتوان فهمید. برای مثال ممکن است شخصی در انجام تمرینات ورزش ناپایدار اما در انجام تمرینات روحی(مثلا یوگا) مسمم و پایدار باشد. با بررسی عوامل مرتبط میتوان دلایل این پایداری یا ناپایداری را مشخص کرد.

اگر اعتیاد و وابستگی جدی به یک ماده، شخص و یا هر چیز دیگری را به شکل جدی احساس میکنید باید آگاه باشید که این عوامل میتواند روابط، صداقت، امور مالی، شخصیت و یا بهزیستی عاطفی و روانی شما را به خطر بیندازد. توجه جدی به این آرکتایپ میتواند به شما در این امور کمک کند.

کسب و کار آنلاین دارید؟ نیاز به مشاوره دارید؟

پس همین الان با من تماس بگیرید تا با هم قدم های مثبتی برای پیشرفت کسب و کارتان برداریم

درخواست مشاوره

مقالات مرتبط

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهی وجود ندارد