محتوای مقاله ی مطالعه جامع برند نایک
جهت مطالعه این مقاله نیاز به 6 دقیقه دارید

نایک یک برند بسیار محبوب است. آنها استراتژی های مختلف بازاریابی را برای رسیدن به نتایج مطلوب خود پیاده سازی میکنند.این برند تاکتیک ها، اصول و فلسفه خاص خود را دارد و من در اینجا آرکتایپ های نایک را بررسی میکنم. آرکتایپ هیرو Hero ، نایک را به سوی کمال خود سوق می دهد. این آرکتایپ به برند نایک فلسفه، داستان و پوشش میدهد . آرکتایپ هیرو برای نایک نوعی کلید است، کلید درک ناراحتی مشتری ها و ایجاد چهره ای باشکوه از برند.

Heroآرکتایپ (هیرو) چیست؟

استراتژی این برند محکم، شایسته و به دنبال اثبات خود با گذشتن از مسیری دشوار است. این مسیر از او بهترین میسازد. Hero  قدرتمند شدن است. این برند شجاع و شایسته است و کلمات انرژی، نظم، انضباط، تمرکز و جاه طلبی را ارج می نهد.

شعارهای نایک

  1. فقط انجامش بده: امروزه نمی توان کسی را پیدا کرد که این شعار انگیزشی را نشنیده باشد. با اعتماد به نفس، به رویاها و اعمال خود باور داشته باشید و آنها را جامه عمل بپوشانید. این رفتار شما را به سوی انجام اقدامات قهرمانانه سوق می دهد.
  2. دیروز گفتی فردا : در این شعار نوعی انگیزه منطقی نهفته است. اگر همیشه بگویید من فردا این کار را انجام خواهم داد، به هیچ چیز نخواهید رسید. شعاری عالی برای افرادی که هرگز کاری را به شکل جدی شروع نمیکنند و به پایان نیز نمی رسانند.

دلایل انتخاب آرکتایپ هیرو توسط برند نایک و رقابت جدی با برند آدیداس

نایک با رقیب بزرگ خود آدیداس در رقابتی سخت است. لازمه برنده شدن در این رقابت قدرتمند شدن است. همیشه کسی که شخصیتی منحصر به فرد دارد موفق تر و دوست داشتنی است. آرکتایپ هیرو به نایک فرصتی می دهد تا مشتریان خود را جذب کند و به خریداران لباس ورزشی انگیزه دهد و به مردم بگوید که آنها می توانند غیرممکن ها را ممکن کنند. آنها می توانند با پوشیدن نایک به اهداف خود برسند، مرزها را در نوردند و چالش های جدیدی را ایجاد کنید. هیچ کس قهرمان به دنیا نمی آید ، آنها با اعتقادی که به خود دارند قهرمان میشوند. نایک برای تبلیغ محصولات خود از ورزشکارانی با میلیون ها طرفدار استفاده میکند بدیهی است که مردم رفتار الگو های خود را تکرار میکنند.

نمونه های تبلیغات تلوزیونی برند نایک

دیوانه وار رویا پردازی کن

تبلیغ ویدیویی تحت عنوان دیوانه وار رویا پردازی کن در مورد آرمان های ورزشی حتی اعم از اسکیت بورد و موج سواری است. برخی از افراد با اینکه دیوانه وار رویا پردازی میکنند اما جسارت تبدیل آن به واقعیت را دارند.

شکوه خود را پیدا کن

تبلیغی که در آن شخصی مشغول به دویدن است پیام این تبلیغ این است که هیچ کس عالی به دنیا نیامده است. اما انتخاب های شما باید عالی باشد. بیایید عالی باشیم واتفاقات عالی بسازیم.

تبلیغات فوتبالی

نایک تبلیغات فوتبالی زیادی دارد. در یکی از آنها داستان مردی است که رویای بزرگی را دنبال کرده و به آن رسیده است تا در تیم فوتبال آرسنال و در مقابل تیم منچستر یونایتد که ستارگانی همچون کارلوس توز و کریستیانو رونالود را دارد بازی کند، را نمایش میدهد. بدیهی است که ستارگان فوتبال محصولات نایک را انتخاب میکنند.

 

وب سایت نایک

وب سایت نایک درست مانند تبلیغات آن جایی است که می توانید عظمت خود را بیابید و همچنین وسایل ورزشی مانند کفش و تیشرت دلخواه خود را خریداری کنید در این سایت نوشته ها و تصاویر برجسته و جسورانه ورزشکاران وجود دارد. محصولات آنها دقیقا همان چیزی است که در تصاویر به نمایش گذاشته میشوند. این وب سایت ساده و تاثیر گذار است و شما را بارها به سمت خود باز خواهد کشید.

رسانه های اجتماعی از قبیل اینستاگرام، فیسبوک و …

در اینجا ما شاهد همه شکوه و عظمت تبلیغات نایک هستیم. این تصاویر حرف های زیادی برای گفتن دارند آنها نشان می دهند که نایک چیست. نایک یک دختر معمولی است، که خودش را باور دارد و در حال دویدن است. نایک یک سوپر ورزشکار مثل جیمز است. جیمز کیست؟ بهترین در بسکتبال. نایک چیست؟ نایک بهترین در ورزش است. رسانه های اجتماعی آنها کاملاً براساس ایده قهرمانی و مبتنی بر چالش ها ، اهداف ، تسلط و رفتار، برنامه ریزی شده اند.

کمپین ها و اقدامات فکری برای درگیر کردن مخاطب

برنامه های نایک 

یکی از ترفند های نایک برای جذب مخاطب نرم افزار های موبایل هستند. در این راستا چهار نرم افزار را معرفی خواهیم کرد:

Training club به شما انگیزه دویدن و Run Club جالب ترین آنها هستند همچنین Nike Training Club وNike Run Club
آموزش های اصلی برای بهتر ورزش کردن را به شما میدهد.

استادیوم نامحدود نایک

این پدیده شگفت آور در شانگهای به شکل کفش های دو و توسط LEDهای به شدت نورانی ساخته شده است . در این استادیوم Nike Lunarepic دارد که هنگام دویدن در استادیوم تصویر و اسم شما را نشان میدهد این امکانات تا سقف سی نفر را ساپورت میکند همچنین در کنار تصویرشما آدمکی وجو دارد که میتوانید با آن مسابقه دهید.

 

نایک Reactland

یک کمپین است که برای تبلیغ کفش های ورزشی جدید ایجاد شده است. در تبلیغات آن یک بازیکن وارد زمین Reactland نایک
می شود وماجراجویی را آغاز می کند. او با کفش های نایک میدود و وارد بازی می شود آن گاه از روی موانع می پرد واز ساختمان ها بالا می رود. تقریباً می توان آنرا به بازی ماریو تشبیه کرد. در واقع مسیری شگفت انگیز برای شروع راه با کفش های نایک به نظر میرسد.

برابری

این تبلیغ ویدئویی توسط ورزشکارانی چون لبرون جیمز و سلنا ویلیامز به نمایش در آمده است و به ما زندگی روزمره و برابری همه گان را نشان میدهد. ما در زمین یکسان هستیم. در زمین های بسکتبال ، در زمین تنیس. در ورزش میان هیچ کس فرقی وجود ندارد همه با هم برابرند.

آرکتایپ دوم برند نایک

هر برندی مبتنی بر 2 آرکتایپ است و ترکیب زیبایی را با آرکتایت اولیه ایجاد می کند. دومین آرکتیپ برند نایک Jester
(شوخ) است. نایک به دنبال تجربه حس های خوب، بازی کردن و شوخی های خنده دار است. در یکی از انیمیشن های هفت دقیقه ای این برند، از شخصیت های محبوبی همچون کریستیانو رونالدو، داوید لویس و بسیاری دیگر که لباس های نایک را پوشیده اند به دنبال سرگرم کردن بقیه است و این راه مناسبی برای Jester استفاده شده است. نایک به دنبال خلق لحظات فان است. آرکتایپ جذب مخاطب است و برند نایک نیز به خوبی آنرا پیاده سازی کرده است.

 

حقایقی درباره نایک

1: در سال های 2014 – 2017 نایک هر ثانیه 100 دلار در کمپین های بازار یابی خود خرج کرده است.
2: بیش از 25 ٪ بازار فروش کفش های ورزشی تحت سلطه نایک است.
3: نایک بیش از 980 مغازه در سراسر جهان دارد.
4: معامله ی نایک – بارسلونا هر ساله حدود 155 میلیون دلار است.
5: شعار”فقط انجامش بده” برای اولین بار توسط نایک و در سال1988 گفته شد.
6: هنگامی که کارخانه نایک در هندوراس بسته شد نایک 1.5 میلون به کارگرانی که کار خود را از دست داده بودند پرداخت کرد.
7: در سال 1987 از نایک به دلیل استفاده از آهنگ انقلاب گروه بیتلز شکایت شد.

آرکتایپ ها کلید موفقیت هستند و آرکتایپنایک یک برند کامل و موفق است همچنین این برند از اولین به کار گیرندگان آرکتایپ ها بوده است و این انتخاب موفقیت های زیادی را برای او به ارمغان آورده است. برند های دیگر نیز با دیدن موفقیت های نایک شروع به، به کار گیری سیاست های او (قهرمان) کلید موفقیت نایک بوده است.Hero کردند.

.

اگه از این مطلب خوشت اومد میتونی توی شبکه های اجتماعی به اشتراک بذاری
Facebook
Twitter
LinkedIn
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.