محتوای مقاله ی مراحل مختلف طراحی یک سایت از نگاه مشاوره طراحی سایت
جهت مطالعه این مقاله نیاز به 6 دقیقه دارید

مشاوره طراحی سایت یک فرایند کامل است که در آن تمامی مراحل تولید یک سایت تحت کنترل قرار دارد تا بتوان از آن سایت نهایت بهره وری را داشت . در مقاله فوق می خواهم به عنوان مشاور آی تی که سالیان زیادی مشغول به طراحی سایت بوده است به بررسی مراحل مختلف طراحی یک سایت از نگاه مشاوره طراحی سایت بپردازم.

مراحل مختلف طراحی یک سایت از نگاه مشاوره طراحی سایت

مشاوره طراحی سایت در یک بیان کلی مطرح شدن پیشنهاد ها و مسائلی است که می تواند استعداد های حاضر در فعالیت های جاری یک سایت را به خوبی در معرض نمایش بگذارد.
در نگاهی ساده تر، مثلا فکر کنید که شما می‌ خواهید با توجه به مهارت و یا تخصصی که دارید، حال، ارائه ی یک خدمت خاص باشد و یا عرضه و فروش کالایی در فضای اینترنت، شما باید اقدام به راه اندازی کسب و کاری مجازی کرده باشید. این یعنی آنکه باید بتوانید یک وب سایت با اهداف همسو در جهت مهارت و یا فعالیت‌ های خودتان ایجاد کنید. وب سایتی که در عین جذابیت بتواند به خوبی ویترین کاملی از آنچه در آن، تخصص دارید، باشد.

ما در مشاوره آی تی این‌ طور مطرح می کنیم که یک وب سایت در واقع یک فضای تبلیغی است که قرار است تمامی مهارت های موجود در خود را به شکل مستقیم و یا غیر مستقیم در معرض تماشای کاربران اینترنت قرار بدهد. حال اگر در پس هر وب سایتی یک فرد بسیار ماهر و متخصص قرار داشته باشد، در صورتی که فضای سایت نتواند به درستی در ارائه ی این مهارت ها در فضای تبلیغی خود توانمند باشد، مهارت های فرد متخصص عملاً در فضای مجازی دیده نخواهد شد.
مشاوره طراحی سایت در واقع به مطرح کردن مواردی می ‌پردازد که می‌ تواند با رعایت آنها در فضای سایت به خوبی آنچه قرار است مورد دیدگان مخاطبان قرار گیرد را به نمایش گذاشت.

مشاوره طراحی سایت در مسیر تحلیل مهارت ها

به طور یقین هر سایتی در پس مهارت خاصی در عرضه خدمات و یا محصولات ایجاد می ‌شود. اما آیا می ‌توان برای هر خدمت و یا محصول یک نسخه ی مشابه در طراحی سایت قرار داد؟ مشاوره آی تی این طور به این ماجرا نگاه می کند که به ازای هر نوع از خدمات و یا هر شاخه ای از محصولات باید یک نگرش خاص از طراحی سایت وجود داشته باشد. یک سایت با رویکرد پزشکی نمی تواند شبیه به یک سایت فنی و مهندسی باشد. از طرفی ساختار سایت یک رستوران با سایت یک سوپر مارکت فرق می کند. این که برای چه فعالیتی چه طور سایتی را طراحی کنیم، یک مهارت علمی، هنری و تبلیغی می باشد. مهارتی که قطعاً در اختیار افراد عادی که چندان در زد و بند رفتار های اینترنتی نیستند، قرار ندارد. این هنر یک مشاوره طراحی سایت خواهد بود که بتواند با توجه به آنچه قرار است در فضای سایت مطرح بشود، نوع، ساختار و چیدمان کلی سایت را مشخص نماید.

در مسیر مشاوره طراحی سایت، مشاور قبل از هر اقدامی سعی در تحلیل های لازم و دقیق از فضای کسب و کاری که قرار است در دنیای مجازی راه بیفتد، می ‌نماید. این تحلیل در فضای کسب و کار باعث خواهد شد تا بهترین ویژگی های سایت که می ‌توانند فضای کلی آن را بسیار برجسته تر نمایند، آشکار شده و در مسیر طراحی سایت به درستی مورد استفاده قرار گیرند.
ما در مشاوره آی تی این طور به موضوع نگاه می کنیم که هر شخصی در برخورد با فضای کسب و کار خود، قطعاً انتظارات مختلف و منحصر به فرد خواهد داشت.

در واقع هر فردی که می ‌خواهد سایتی داشته باشد، از قبل به راه اندازی، ایجاد محتوا و طی کردن مسیر های تبلیغی از نگاه خود فکر کرده است و در نتیجه خود فرد می تواند پر از ایده های نوین در طراحی سایت باشد. ایده هایی که با توجه به تسلط فرد بر فضای کسب و کار خود می توانند بسیار خلاقانه، کارآمد و مطلوب باشند. اما در مسیر طراحی حرفه ای یک سایت نمی توان برای این دست از ایده ها پختگی لازم را در نظر گرفت. مشاوره طراحی سایت در واقع با بررسی کامل این ایده های فردی در کنار تجارب طراحی سایت که از قبل خواهد داشت، می تواند به خوبی ایده های جذاب فرد صاحب کسب و کار را پخته ‌تر نموده و به شکلی کامل تر و اصولی تر در فضای سایت قرار بدهد.

مشاوره طراحی سایت در پردازش ایده های شخصی سعی خواهد داشت که بتواند تمامی این ایده ‌ها را همسو و هم ردیف هم در فضای سایت قرار بدهد. یک ایده ی تبلیغی ناهماهنگ با فضای کلی سایت به راحتی می ‌تواند نظم کلی سایت را در هم بریزد. شاید نمایش این عدم هماهنگی در خیل فراوان ایده ها به جهت طراحی یک سایت در نگاه صاحب اصلی سایت به چشم نیاید. چرا که این عدم هماهنگی ها را غالباً افراد با تجربه در فضای اینترنت متوجه شده و سعی در رفع آن می نمایند. این مسائل باعث خواهد شد تا یک ایده ی به ظاهر جذاب از نگاه صاحب کسب و کار، در نظرات مشاور طراحی سایت به کلی ندید گرفته شود. گاها پیش می ‌آید که بین صاحب سایت و فرد مشاور بر سر همین ایده های ناهماهنگ اختلافاتی پیش آمده است. اما در کل بهتر است که در طراحی سایت اگر قرار به مشاوره آی تی باشد، نظرات مشاور مورد توجه قرار گرفته و به تجربه و مهارت های مشاور اطمینان لازم وجود داشته باشد.

مشاوره طراحی سایت، از ابتدا تا همراهی

وقتی با کمک مشاوره طراحی سایت و با توجه به مهارت ها، استعداد ها، توانمندی ها و خواسته های کلی یک کسب و کار، وب سایتی ایجاد می شود، در واقع ابتدای راه مشاوره آی تی اتفاق افتاده است. یک وب سایت در طول حیات خود باید بار ها و بار ها مورد تحلیل، بازبینی و تجدید نظر باشد تا بتواند در هر مرحله از حیات خود بازخورد مناسب، استقبال مطلوب و محبوبیت کافی را داشته باشد.

گاهی پیش می آید که فعالیت های یک سایت باید همراه با آزمون و خطا باشد. یعنی ایجاد یک شرایط خاص در وب سایت و مشاهده ی بازخورد مخاطبان تا با تحلیل کلی این بازخورد ها، مسیر های درست تری به جهت ادامه ی فعالیت های سایت مورد پیشنهاد قرار گیرد. این روش های آزمون و خطایی که باید با حساسیت و دقت کافی مورد آزمون قرار گیرند، چیزی است که غالباً تحلیل توانمند، مهارت های کافی در طراحی سایت و آشنایی داشتن با رفتار مخاطبان را می طلبد. از این رو است که مشاوره طراحی سایت می ‌تواند حتی فراتر از طراحی سایت و در مسیر فعالیت ‌های کلی سایت مورد استفاده قرار گیرد.

مراحلی که در یک مشاوره طراحی سایت دیده می شود

طراحی سایت یک فرایند کاملاً تخصصی است. نه از جهت علمی که به هر حال کلیت ماجرا، کار کردن با یک سری نرم افزار ها خواهد بود که احتمالا هر کسی با اندک مطالعه ای می تواند فرا بگیرد. آنچه که طراحی سایت را تبدیل به یک امر کاملاً تخصصی می کند، طراحی سایتی است که بتواند جذاب، حرفه ای و کاملاً مورد پسند مخاطبش قرار گیرد. به طوری که مخاطب بتواند به درستی و در آسودگی، خارج از هر گونه پیچیدگی ها، اطلاعات مورد نیاز خود را از سایت برداشت نماید.

رسیدن به چنین سایتی می ‌تواند از مسیر یک مشاوره طراحی سایت ایجاد گردد. این مشاوره ها، غالباً دارای مراحل مشخص و تدوین شده ای هستند. در اولین گام به جهت مشاوره طراحی سایت ، هدف کلی از طراحی سایت مشخص خواهد شد. با اهداف هدف می توان به خدمات و نوع آن پی برد. در ادامه به راحتی می توان نوع مخاطب، سلیقه، سن و جنسیت جامعه ی حداکثری مخاطبان احتمالی را حدس زد، رقبای موجود در فضای وب را شناسایی و مورد بررسی قرار داد. با شرکت ها و یا سایت های همسو و احتمالاً همکار و یا آن سایت هایی که می توانند در حلقه های قبل و بعد از خدمات مورد نظر همکاری داشته باشند، آشنا شد و در نهایت امکانات مورد نیاز به جهت بازخورد هر چه بهتر و کامل تر سایت را شناسایی کرد.

در ادامه ی مسیر مشاوره طراحی سایت، این اطلاعات استخراج شده را در اختیار شخص صاحب سایت قرار می دهند. شخص صاحب سایت با توجه به اطلاعات استخراج شده و بحث و گفتگوی احتمالی به جهت نظرات شخصی خود، پس از تایید لازم، مسیر طراحی سایت را به مرحله های طراحی فضای داخلی سایت می رساند. مباحثی مانند: ترسیم ساختار درختی سایت، شرح امکانات کلی سایت، زمان بندی های اجرای پروژه و مراحل تکمیلی در طراحی سایت در ادامه ی مسیر مطرح شده و در هر مرحله با تکیه بر تجارب مشاور طراحی سایت در کنار سلایق صاحب سایت، ساختار کلی سایت مورد نظر شکل می گیرد.

مشاوره طراحی سایت نیازی برای موفقیت

یک سایت خوب و پر بازدید، یعنی یک سایت پر فروش در کالا و خدمات. یعنی یک سایت مرجع در قیمت و مقایسه کردن ها. اگر سایتی بتواند چنان خوب و خوش ساخت و محبوب باشد که بتواند برای مخاطبان خود مرجعی به جهت کسب اطلاعات تبدیل شود، در واقع آن سایت توانسته است که اطمینان مخاطبانش را جلب کرده و در مسیر موفقیت گام بردارد. مشاوره آی تی در واقع هدفی جز رسیدن به این جایگاه را نخواهد داشت.

و اما فعالیت مداوم و موفق یک سایت در گرو تصمیمات حرفه ای گردانندگان آن خواهد بود. یک سایت هر اندازه که خوش ساخت باشد، اگر توسط یک فرد ناآگاه اداره شود، قطعا در زمانی کوتاه با شکست رو به رو خواهد شد. اداره ی درست یک سایت نیز می تواند از اهداف مشاوره طراحی سایت باشد.

اگه از این مطلب خوشت اومد میتونی توی شبکه های اجتماعی به اشتراک بذاری
Facebook
Twitter
LinkedIn
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.