محتوای مقاله ی 5M در تبلیغات را دست کم نگیرید
جهت مطالعه این مقاله نیاز به 4 دقیقه دارید

همه دوست دارند تا با بهترین نوع تبلیغات آشنا شوند؛ زیرا موفقیت و توسعه کسب‌وکار وابسته به داشتن تبلیغات خوب و موثر است. اما قبل از آشنا شدن با بهترین نوع تبلیغ، بهتر است با 5M در تبلیغات آشنا شویم.

[lwptoc]

زمانی که از 5M در تبلیغات صحبت می‌کنیم، بحث ما در مورد نوع تبلیغ نیست. بلکه قرار است از استراتژی تبلیغات صحبت کنیم. اینکه چگونه می‌توانیم تبلیغاتی دقیق و اصولی داشته باشیم.

بنابراین برای انجام هر نوع از تبلیغات آنلاین و یا حتی سنتی، شناخت 5M بسیار مهم و ضروری است. برای درک بهتر این موضوع، توصیه می‌کنیم که این مقاله را تا انتها بخوانید.

5M در تبلیغات شامل چه چیزهایی می‌شود؟

درواقع 5M در تبلیغات، 5 مرحله‌ مهم در تبلیغات هستند که صاحبان هر کسب‌وکار باید به آنها توجه داشته باشند. تمامی این مراحل در زبان انگلیسی با حرف M آغاز می‌شوند. بنابراین به آن 5M گفته می‌شود. این 5 مرحله شامل موارد زیر می‌باشند.

 • هدف Mission

در ابتدای هر کاری، مشخص کردن هدف لازم و ضروری است. بنابراین هر مدیر و صاحب کسب‌وکار باید اهداف خود را از تبلیغات مشخص کند. اینکه ماموریت این تبلیغ چیست؟ و چه انتظاری از آن می‌رود؟ در حالت کلی این اهداف به سه دسته تقسیم می‌شوند.

 • تمرکز بر مشتری؛ برخی از افراد سعی دارند تا رفتار مشتریان یا مخاطبان را تغییر دهند. به‌عنوان‌مثال تلاش می‌کنند کتاب‌های صوتی را جایگزین کتاب‌های کاغذی کنند. بنابراین با تمرکز بر روی مشتری و رفتارهای او تبلیغات خود را انجام می‌دهند.
 • تمرکز بر بازار؛ برخی از صاحبان کسب‌وکارها در تبلیغات خود به بازار و وضعیت موجود فکر می‌کنند. ایجاد اعتبار برند، تثبیت بازار، افزایش فروش و مصرف بازار، معرفی محصول و… مواردی هستند که برای این افراد حائز اهمیت می‌باشند.
 • تمرکز بر نتیجه تبلیغات؛ کسب‌وکارهای بسیاری نیز وجود دارند که هدفشان از تبلیغات، نتایج خوب است. بنابراین هم به مشتری و هم به بازار تمرکز دارند.
 • پول Money

پول و سرمایه یکی از مواردی است که باید به آن توجه شود. به‌طورکلی هر نوع تبلیغات بودجه و هزینه‌ای را می‌طلبد. بنابراین توجه به بودجه و هزینه‌ها در تبلیغ برند، برای مدیران بسیار مهم است.

در دیجیتال مارکتینگ، پس از شناسایی مخاطب، بازار هدف، تعیین استراتژی خلاق و تعیین استراتژی رسانه‌ای مقدار بودجه مشخص می‌شود. اما ممکن است موارد دیگری نیز در اختصاص مبلغ بودجه مورد توجه قرار ‌گیرند. این موارد به شرح زیر می‌باشند.

 • توانایی مالی صاحب برند یا کسب‌وکار

معمولاَ صاحبان کسب‌وکار با توجه به شرایط مالی خود، بودجه‌ای را در نظر می‌گیرند. بنابراین با توجه به بودجه آنها احتمال کاهش یا افزایش هزینه‌های تبلیغات وجود دارد.

 • مقدار درصد فروش

برخی از کسب‌وکارها بر حسب درصدی از فروش، بودجه‌بندی می‌کنند. بنابراین با توجه به میزان فروش، بودجه نیز متغیر خواهد بود. در برخی از کسب‌وکارها شعبه یا نمایندگی‌هایی نیز وجود دارد که میزان فروش از هر واحد برای بودجه تبلیغات کنار گذاشته شده است.

 • رقبا

همان‌طور که از نامش پیداست، در این مورد تحلیل و بررسی وضعیت رقبا باعث می‌شود که بودجه برند افزایش پیدا کند. بنابراین برای پیشی گرفتن از رقبا، بودجه و استراتژی بهتری باید در نظر گرفت.

 • میزان دلخواه صاحب کسب‌وکار

برخی از افراد به دلخواه خود مبالغی را برای تبلیغات اختصاص می‌دهند. این روش چندان مطلوب به نظر نمی‌رسد.

 • حد نیاز کسب‌وکار

در منطقی‌ترین و بهترین حالت، تمامی هزینه‌ها و استراتژی موردبررسی قرار می‌گیرد و طبق آن بودجه تبلیغات مشخص می‌شود.

 • پیام یا شعار Massage

پیام یا شعار در قالب‌ یک عبارت، تصویر، ویدئو و… ایجاد می‌شود. این پیام با تأثیرگذاری بر روی مخاطب او را به یک مشتری تبدیل خواهد کرد. بنابراین داشتن یک پیام یا شعار خوب، دغدغه صاحبان کسب‌وکار است. این پیام‌ها باید ویژگی‌های زیر را دارا باشند.

 • با مخاطب هدف به خوبی ارتباط برقرار کند.
 • پیامی شفاف که مفهوم را به خوبی منتقل کند.
 • پیامی کوتاه، تازه و به‌روز باشد.
 • ذهن مخاطب را چنان درگیر کند که مخاطب به برند ترغیب شود.

و …

 • رسانه‌ها Media

انتشار تبلیغ نیاز به یک رسانه قوی خواهد داشت. رسانه‌ای که بتواند محصول یا خدمات را به بهترین شکل به کاربران نمایش دهد. این رسانه باید در دسترس همگان باشد و تعداد کاربران زیادی آنها را ببینند.

به‌طور کلی رسانه‌ها در دو گروه تقسیم‌بندی می‌شوند.

 • رسانه‌های یک‌طرفه

رسانه‌های یک‌طرفه، رسانه‌هایی مانند رادیو، تلویزیون یا بیلبوردها هستند. در این رسانه‌ها پیام به مخاطب منتقل می‌شود؛ اما نظرات و پیشنهادات مخاطب در مورد کسب‌وکار به صاحبان آن منتقل نخواهد شد.

 • رسانه‌های دو طرفه

رسانه‌هایی مانند شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌ها، مصاحبه‌ها و… رسانه‌های دوطرفه هستند. در این رسانه‌ها کسب‌وکار و مخاطب می‌توانند باهم تعامل داشته باشند.

 

 • ارزیابی یا مقایسه Measurement

پس از پایان چهار مرحله قبل، نوبت این است که تبلیغ به‌دقت تحلیل و بررسی شود. در این مرحله اشکالات کار باید رفع شوند. همچنین با ارزیابی و مقایسه، دید بهتری نسبت به کسب‌وکار، بازار هدف و در نهایت رقبا به‌وجود خواهد آمد.

تبلیغات
تبلیغات

با توجه به این 5 مرحله، تبلیغات در مسیر موفق و اصولی خود پیش خواهد رفت. درنتیجه برای صاحب کسب‌وکار توجه به این مراحل توصیه می‌شود.

اگر شما به‌عنوان صاحب یک کسب‌وکار، به یک تبلیغ موفق و اصولی فکر می‌کنید، 5M در تبلیغات را به‌دقت مرور کنید. برای مشاوره بیشتر می‌توانید با من تماس بگیرید و یا سوالات خود را در زیر همین پست برای من بنویسید تا در اسرع وقت پاسخ‌گوی شما باشم.

اگه از این مطلب خوشت اومد میتونی توی شبکه های اجتماعی به اشتراک بذاری
Facebook
Twitter
LinkedIn
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.