محتوای مقاله ی چارچوب برنامه ریزی پساکرونا
جهت مطالعه این مقاله نیاز به 4 دقیقه دارید

تاثیرات نامتقارن و نامتوازن همه‌گیری ویروس کرونا در بخش‌های مختلف شرکت، در طی سه مرحله از بهبود و بازیابی از همه‌گیری ویروس کرونا[1] ظهور و تکامل می‌یابد. رهبران اجرایی با استفاده از چارچوب گارتنر، می‌توانند برای کسب نتایج متفاوت و احتمالی برنامه‌ریزی کرده، واکنش‌های استراتژیک و راهبردی را شکل داده و سناریو‌های طرح‌ریزی شده را توسعه دهند.

بررسی اجمالی

یافته‌های مهم و کلیدی

  • ماهیت نامتقارن و نامتوازن این بحران، تلاش‌های بهبود و بازیابی از همه‌گیری ویروس کرونا را پیچیده خواهد کرد. این تاثیرات به صورت مثبت و منفی بوده و براساس منطقه، صنعت، محصول و خدمات متغیر و متفاوت خواهد بود.
  • از این رو، پیش‌بینی‌ها و پیش‌گویی‌های تعمیم یافته و تجمیع شده، تاثیر کمتری خواهند داشت. برای مثال، پیش‌بینی‌های تولید ناخالص ملی کل کشور و یا پیش‌بینی‌های کلی صنایع که یک منحنی منفرد را نشان می‌دهد، برای برنامه‌ریزی دقیق و با جزئیات بیشتر، بسیار سطح بالا می‌باشد.
  • شرکت‌ها از سه مرحله‌ی بهبود و بازیابی از همه‌گیری ویروس کرونا عبور خواهند کرد. در ابتدا آنها وارد مرحله‌ی واکنش (Respond) می‌شوند که با قرنطینه شروع می‌شود و ممکن است چندین بار تکرار شود. زمانی که صنایع و مناطق بازگشایی شوند، شرکت‌ها وارد مرحله‌ی بازیابی (Recover) خواهند شد. تنها زمانی که شرایط محیطی تثبیت شوند، شرکت‌های بیشتری می‌توانند وارد مرحله‌ی احیا و ازسرگیری (Renew) شوند. در هر کدام از این مراحل، جهش‌ها و تغییرات ویروسی[2] (یا شیوع جدید همه‌گیری ویروس) ممکن است جوامع را وادار کند تا به دوران قرنطینه بازگردند و این روند و مراحل را مجدداً آغاز کنند.

 

توصیه‌ها

رهبران اجرایی بر برنامه‌ریزی و اجرای استراتژیک شرکت متمرکز هستند:

  • از چارچوب برنامه‌ریزی پساکرونای شرکت گارتنر استفاده کرده تا پیامدها و نتایج هر بخش از شرکت مانند بخش کسب‌وکار یا خط محصول یا خدمات را به صورت سناریو طرح‌ریزی کنید. این امر به ایجاد منابع و گزینه‌های سرمایه‌گذاری کمک خواهد کرد که پس از عبور از شرایط همه‌گیری این ویروس، مسیرها و نتایج ما را شکل می‌دهد.
  • مفاهیم و ساختارهای چارچوب برنامه‌ریزی پساکرونا را به عنوان یک اساس و پایه برای برنامه‌ریزی سناریوهای پیچیده‌تر بررسی کرده و تطبیق دهید، که در آن جوامع به یک دوره‌ی قرنطینه‌ی جدید باز می‌گردند.
  • از چارچوب برنامه‌ریزی پساکرونا به منظور برنامه‌ریزی برای نتایج و پیامدهای پساکرونا در طول اولین دوره‌ی قرنطینه‌ی استفاده کنید، چرا که بلافاصله پس از آن، دوره‌ی بازگشایی‌ها همانند دوره‌ی قرنطینه‌ آشفته و دردسرساز خواهد بود. از این رو، تا زمانی که به یک ثبات دست پیدا کنیم، به طور مداوم در طرح و برنامه‌ریزی خود تغییراتی را اعمال کنید (به عبارت دیگر، زمانی که ادغام و تملک[3]، بازسازی‌ها و حمایت از تولیدات داخلی کاهش یابد).

خرید اینترنتی کتاب چارچوب برنامه ریزی پساکرونا

 

تحلیل‌ها

بحران همه‌گیری ویروس کرونا: یک رویداد مشترک به همراه تاثیرات نامتوازن

بیماری کووید-19 به یک بیماری همه‌گیر تبدیل شده‌است و سیاستمداران و رهبران اجرایی تنها با قرنطینه‌ی منطقه‌ای و کشوری کسب‌وکارهای غیرضروری، به مقابله با آن پرداخته‌اند. در حال حاضر چندین کشور، فراتر از تاثیر اولیه‌ی آن به تدریج در حال حرکت هستند و در اینجا، تغییرات مثبت و منفی بسیار زیادی در مدل‌های کسب‌وکار تحقق یافته است (یادداشت 1 در مورد تسریع بخشیدن تحول دیجیتال را مشاهده کنید).

برای مثال، شرکت‌ها در صنایع مختلف مجبور به کاهش شدید فعالیت‌ها و عملیات‌های اجرایی خود شده‌اند (یا در برخی موارد، برای همیشه تعطیل شده‌اند). اما نمونه‌هایی از گسترش فعالیت‌ها و عملیات‌های اجرایی نیز وجود دارد که در برخی از شرکت‌های کوچک و بزرگ اتفاق افتاده است:

  • شرکت‌هایی مانند آمازون، والمارت، فدکس و پپسی برای برآورده کردن تقاضای رو به رشد، در حال استخدام کارمندان جدید هستند. شرکت آمازون می‌گوید که تقاضای بی‌سابقه‌ی خدمات و سرویس‌ها باعث شده که 100 هزار کارگر جدید را استخدام کند.
  • شرکت Confrere یک شرکت استارتاپ اسکاندیناویایی است که به ارائه‌ی مشاوره‌ی ویدیویی فردی برای متخصصان مراقبت‌های بهداشتی مانند پزشکان و درمانگران مشغول می‌باشد. در سه ماهه‌ی اول سال 2020، این شرکت محصولی را توسعه داده است که در تلاش است تا در دنیای نسبتاً سنتی، در مراقبت‌های بهداشتی و به خصوص بازار بومی اسکاندیناوی تحول ایجاد کند. با این حال، دو هفته پس از بروز بیماری کرونا، اکنون 70 درصد از پزشکان عمومی (GPs) نروژی و 40 درصد از پزشکان عمومی دانمارکی به عنوان فعالان این طرح حضور دارند.

رهبران اجرایی باید نتایج و پیامدهای احتمالی، اعم از مثبت و منفی و همچنین نتایج جدید را مدنظر قرار دهند. از این رو، این نتایج و پیامدها به طور موثر به سناریوهایی تبدیل می‌شوند که رهبران اجرایی را قادر می‌سازد تا پیش‌بینی‌هایی را انجام دهند.

رهبران اجرایی می‌توانند در مورد کاهش هزینه‌ها، تخصیص منابع و سرمایه‌گذاری بیشتر برای هر کدام از پیامدها، برنامه‌ریزی کنند که این امر در زمان حرکت رو به جلوی جامعه می‌تواند توانایی آنها را برای پاسخ و واکنش متفکرانه افزایش می‌دهد. در شکل 1، شرکت گارتنر این چارچوب را ارائه می‌کند تا تاثیرات نامتقارن و نامتوازن همه‌گیری ویروس کرونا را شناسایی کرده و به برنامه‌ریزی‌ها کمک کند.

 

شکل1: چارچوب برنامه‌ریزی پساکرونا
شکل1: چارچوب برنامه‌ریزی پساکرونا

شرکت‌ها از سه مرحله‌ی واکنش، بازیابی و احیا عبور خواهند کرد.

 

 

دوست عزیزم محتوای فوق بخشی از ترجمه ی کتاب منتشر شده توسط موسسه گارتنر می باشد . چنانچه به اصل متن و یا ترجمه ی کامل نیاز دارید می توانید از فروشگاه تهیه نمایید

 

خرید اینترنتی کتاب چارچوب برنامه ریزی پساکرونا

چارچوب برنامه ریزی پساکرونا

 

======================

[1] pandemic recovery

[2] virus mutation

[3] M&As

اگه از این مطلب خوشت اومد میتونی توی شبکه های اجتماعی به اشتراک بذاری
Facebook
Twitter
LinkedIn
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.