محتوای مقاله ی هدف گذاری: نحوه تعیین و رسیدن به اهداف
جهت مطالعه این مقاله نیاز به 8 دقیقه دارید

اواخر فروردین ۱۴۰۰ بود که مقاله ای تحت عنوان من در ۱۴۰۰ چطور برنامه ریزی می کنم را منتشر کردم و به برخی از چالش های هدفگذاری در زندگی کاری و شخصی اشاره کردم. در این مقاله میخواهم کمی به روز رسانی که در آن مقاله قول داده بودم را ارائه دهم. ما هر روز اهدافی را تعیین می کنیم بدون اینکه زیاد به آنها فکر کنیم. از لحظه ای که با ساعت زنگ دار از خواب بیدار می شویم تا زمانی که سعی می کنیم در رختخواب باشیم، در یک فرآیند هدف گذاری شرکت می کنیم. مشکل این است که ما واقعاً چنین چیزهای کوچکی را به عنوان هدف ( Goal ) در نظر نمی گیریم. خیلی آسان است که دکمه چرت زدن را برای پنج دقیقه فشار دهید تا بیشتر بخوابید یا قبل از خواب یک قسمت کمتر سریال ببینید! تا برای بیدار شدن مشکل نداشته باشید. به نظر بنده مشکل اصلی اینجاست که ما با شکل دادن به روند زندگی دچار یکسری عادات ( احتمالا ) اشتباه شدیم که تغییر دادن این رفتارها به مراتب بدتر است. من در این مقاله قصد ندارم روانشناسی کنم که نه علم این را دارم و نه از حوصله ی مخاطب خارج. فقط می خواهم بگویم ما برای برنامه ریزی برای مسائل مهم زندگی نیازمند برنامه ریزی در جزء هستیم. وقتی قرار است برنامه نویسی یاد بگیریم و برای خود یک نقشه ی یادگیری مینویسیم ، دوست داریم طبق آن نقشه و برنامه پیش برویم. بگذارید با یک مثال وارد این مقاله شویم.

 • هدف : من میخواهم طی یک هفته بخش اول زبان برنامه نویسی پایتون را یاد بگیریم
 • پیش فرض : من فقط و فقط در روز ۴ ساعت میخوابم!
 • پیش فرض ۲ : خرید منزل، صحبت با تلفن، دیدن تلویزیون، نظافت شخصی و … در این برنامه ریزی هیچ جایی ندارد و محاسبه نکردم.
 • پیش فرض ۳ : به روز رسانی وب سایت های شخصی مانند همین وب سایت و وب سایت شرکت وانیا و … در این برنامه ریزی محاسبه نکردم.
 • نیاز دارم روزی ۲ ساعت آموزش ببینم و ۲ ساعت هم آن آموزش را پیاده سازی کنم
 • همچنین یکسری پروژه هم دارم که باید روزی ۶ ساعت برای آنها وقت بگذارم.
 • باید با خانواده هم روزی ۲ ساعت را سپری کنم
 • حدود ۲ ساعت هم در ترافیک لعنتی و تمام نشدنی تهران سرگردان هستم ( اگر محل کار نزدیک منزل باشد! )
 • حدود ۲ ساعت را نیز در روز صرف خوردن صبحانه و ناهار و شام می کنم
 • حدود ۱ ساعت هم همیشه باید کتاب بخوانم
 • حدود ۲ ساعت هم وبگردی یا سوشیال گردی می کنم
 • حال شما می توانید فعالیت های روزانه ی خود را جانشین کنید. واقعیت این است که من در حال حاضر یک دختر ۳ ساله دارم و باید روزی دو ساعت را با او سپری کنم. شما کافیست به میزان و میانگین فعالیت خود در شبکه های اجتماعی نگاه بیاندازید. قطعا قطعا و قطعا زیر ۳ ساعت نیست. این درحالیست که احتمالا شما فقط از اینستاگرام فقط استفاده می کنید!

Use Objectives & Key Results

 

خب با یه حساب سرانگشتی و اگر کار دیگری نکنیم میبینیم که من در بهترین شرایط ۲۲ ساعت بیدارم! و باید ۴ ساعت بخوابم! شد منفی۲ ساعت.. با حذف کردن وبگردی میتوانم ۲۴ ساعت برنامه ریزی کنم! اگر روز خود را از ۸ صبح در نظر بگیرم و تا ۴ صبح روز بعد به تمامی این فعالیت ها برسم می توانم بگویم ۱۰۰ درصد برنامه را انجام دادم. اما کافیست یک روز ۳۰ دقیقه دیر بیدار شوم یا ترافیک نیم ساعت بیشتر طول بکشد! آنوقت تکلیف برنامه ریزی چه می شود؟ فرض کنیم یک روز مهمان داشتم و باید در کارهای خانه کمک کنم. نه زیاد، فقط دو ساعت، آن وقت چه بلایی سر برنامه ریزی می آید؟ پس فقط برنامه ریزی برای کارهای بزرگتر مطرح نیست. ما باید بتوانیم تمامی اجزا زندگی خود را تا حدودی مدیریت و هدفمند کنیم تا بتوانیم پیشرفت کنیم.

این مثال را زدم تا مشکلات برنامه ریزی در دنیای امروز را کمی شرح دهم که قطعا شما بهتر از من میدانید. کافیست برای یک هفته ی خود برنامه ریزی دقیق انجام دهید آنوقت متوجه معضل برنامه ریزی برای کارهای کوچک می شوید.

در یک مفهوم بزرگتر، عاداتی که ما به اهداف شخصی خود می آوریم، بر اهداف کاری ما نیز تأثیر می گذارد. همانطور که Alexis Gonzales-Black، رهبر طراحی سازمانی در شرکت مشاوره مدیریت August Public می گوید:

“من برای سال های بسیار زیادی بدون هیچ سخت گیری اهدافی را ایجاد می کردم، و سپس وقتی به آگوست رسیدم، با تعیین اهداف معنی دار نیز مبارزه کردیم. “

بسیاری از سازمان ها و افراد برای یافتن یک روش هدف گذاری موثر تلاش می کنند. و حتی کسانی که موفق می شوند، مانند ماکسول رایان، بنیانگذار آپارتمان درمانی، از خود می پرسند: “بعد چه کار می کنیم؟”

Use Objectives & Key Results

در هر مرحله از راه، شما باید یک برنامه داشته باشید – و نه فقط یک لیست کار، بلکه اهداف معنی‌داری که می‌توانند برای بلندمدت اندازه‌گیری شوند. اما “هدف معنادار” چیست؟ و هنگامی که ارزش آن را سنجیدید، چگونه آن را اندازه گیری می کنید؟

۱. اهداف را به یک هدف گره بزنید

اهداف معنی دار فقط یک شبه ظاهر نمی شوند. آنها باید به چیزی مهم تر، تزلزل ناپذیرتر و هدایت کننده تر، مانند “ستاره شمالی” گره بخورند. ستاره شمالی یک هدف است، و همه باید زمان بگذارند تا نه تنها بفهمند که چیست، بلکه آن را نیز بنویسند.

به عنوان مثال، جان دوئر، نویسنده کتاب «اندازه‌گیری آنچه مهم است»، در سنین جوانی می‌دانست که هدفش این است که مانند پدرش کارآفرین باشد. او با تلاش و پشتکار، زندگی خود را در این مسیر قرار داد. در نهایت رئیس کلینر پرکینز، یک شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر در پشت شرکت هایی مانند آمازون، گوگل و توییتر شد.

شرکت ها همچنین باید برای تعیین هدف خود وقت بگذارند تا بتوانند بیانیه ماموریت خود را نیز منتشر کنند. به عنوان مثال، ماموریت کلاینر پرکینز این است که «اولین فراخوان برای بنیان‌گذارانی باشد که می‌خواهند تاریخ ساز شوند و با آنها به عنوان سازندگان شرکت در تعقیب آن هدف شریک شوند». بیانیه ماموریت توییتر «این است که به همه این قدرت را بدهد که ایده‌ها و اطلاعات را فوراً بدون هیچ مانعی ایجاد و به اشتراک بگذارند».

هنگامی که یک بیانیه ماموریت دارید، هنگام تعیین یک هدف جدید، همیشه باید به آن نگاه کنید. همه اهداف باید با یک هدف روشن شوند، خواه اهداف کوتاه مدت یا بلند مدت باشند.

۲. اهداف را قابل اندازه گیری کنید

تعریف کتاب درسی از هدف این است: “نتیجه یا دستاوردی که تلاش به سوی آن هدایت می شود.” بنابراین بیایید آن را “هدف” بنامیم زیرا جهت مورد نظر است. چگونه پیشرفت در آن جهت را اندازه گیری می کنید؟ نقاط عطف یا نتایج کلیدی پیشرفت را قابل اندازه گیری می کند.

رابطه بین یک هدف منطبق با ماموریت و ردیابی پیشرفت به سمت نقاط عطف خاص، ایده کلیدی پشت ساختار بسیار ساده تعیین هدف “اهداف و نتایج کلیدی” است که به “OKR” نیز معروف است. زیرا در حالی که بسیاری از افراد و شرکت ها اهدافی را تعیین می کنند، بسیاری از آنها آن را قابل اندازه گیری نمی کنند. و عکس آن نیز صادق است: در حالی که بسیاری از شرکت‌ها معیارهای عملکردی دارند، بدون قرار دادن آنها در چارچوب یک مأموریت، معیارها می‌توانند به عنوان «بی روح» شناخته شوند.

همانطور که اندی گرو می گوید، با OKR ها، با هر هدفی که تعیین می کنید، در نهایت، می توانید به آن نگاه کنید و بگویید: “من این کار را کردم یا نکردم؟” آره یا نه. بدون در نظر گرفتن هرگونه جدلی به خودتان باید پاسخ دهید.

این تنظیم و تمرین فرآیند OKR را منحصر به فرد می کند: اگر با مخاطب خود قرار است مکالمه کنید قطعا با این چارچوب می توانید هدفمندتر شوید و زودتر به هدف برسید. بنابراین اغلب ما موفقیت خود را بر اساس تکمیل اهداف خاص به تنهایی درجه بندی می کنیم، به جای اینکه به وضوح بیان کنیم که موفقیت چگونه است و به نظرم باید به طور مداوم دانش و ایده در مورد چگونگی رسیدن به آن مبادله می کنیم و خود را مطابق هدف پرورش دهیم.

حتی بحث در مورد پذیرش OKR در شرکت شما می تواند یک هدف قابل اندازه گیری باشد. Doerr اغلب از این یکی در جلسات اولیه استفاده می کند:

 • هدف واقعگرایانه O :‌به طور معنی‌داری در یک ساعت آینده عملکرد خود را بهبود بخشید.
 • KR1 : اتمام جلسه به موقع، کمتر از ۷۵ دقیقه
 • KR2 : دریافت رتبه‌بندی کیفیت ۴+ از اولین پیش‌نویس تیم OKR.
 • KR3 : صد درصد تعهد به اجرای OKR.

۳. اهداف خود را بنویسید

در حالی که مثال بالا از یک جلسه شرکت موفق در مورد پذیرش OKR ها یک ساعته بود، OKR ها معمولاً اهداف بلند مدتی هستند که به اهداف سالانه، سه ماهه یا ماهانه تقسیم می شوند که به آن «چرخه OKR» می گویند.

چرخه OKR یک جدول زمانی است که سازمان، تیم شما و مشارکت کنندگان فردی را در فرآیند OKR راهنمایی می کند. سرعتی برای تنظیم، ثبت نام، درجه بندی، و تأمل در مورد OKR وجود دارد تا اهداف تبدیل به تصمیم همیشه زودگذر سال نو نشوند.

برای کمک به ردیابی OKR ها، فرمول خاصی را توصیه می کنیم. اهداف را به عنوان اهداف و مقاصد، با نتایج کلیدی که نقاط عطف محدود و قابل اندازه گیری هستند، بنویسید. OKR ها لیست کاملی از همه کارهایی که باید انجام دهید نیست. آنها مهمترین هستند. برای هر سازمانی، ما بیش از هفت هدف “به اندازه قابل توجیه پذیر” را توصیه نمی کنیم. در حالت ایده آل، هر هدف به قدری ساده بیان می شود که در یک خط قرار می گیرد. پنج نتیجه کلیدی برای هر هدف کافی است.

در اینجا یک نمونه از OKR سالانه برای یک هدف شخصی توسط جردن اسکول، سردبیر Benchmark Bugle، Ventures & Adventures، و Remake Detroit آورده شده است:

 • هدف واقعگرایانه O :  امنیت مالی را افزایش دهید.
 • KR1 : تمام بدهی های با بهره بالا را حذف کنید.
 • KR2 : تا پایان سال شش ماه هزینه پس انداز داشته باشید.
 • KR3 : امتیاز اعتباری حداقل 10 امتیاز در هر به روز رسانی تا 800 افزایش می یابد.

برای همه این KR ها، جردن اسکول می تواند برای یکسال “بله” یا “نه” بگوید. اگر به هر یک از آنها “نه” بگوید، به هدف خود نرسیده است.

در اینجا نمونه‌ای از OKR توسط Google آمده است که ابتکار عمل پایداری خود را در سخت‌افزار خود گسترش می‌دهد:

 • O : فناوری را بسازید که مردم را در اولویت قرار دهد و دسترسی به مزایای فناوری را گسترش دهد.
 • KR1 : صد درصد محصولات شاخصی که در سال 2020 و پس از آن عرضه می شوند، گزارش های زیست محیطی محصول را منتشر خواهند کرد.
 • KR2 :تا سال 2023، Google Nest متعهد شده است که یک میلیون ترموستات کم مصرف و انرژی را در خانه‌هایی که بیشتر به آنها نیاز دارند نصب کند.
 • KR3 :با بنیاد ریو شریک شوید تا خانه مفیدتری برای همه بسازید.

از آنجایی که گوگل یک شرکت بزرگ است، هر یک از این OKR های سطح بالاتر در هر لایه سازمان به OKR های خاص تری تقسیم می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه OKR ها می توانند آبشاری یا از پایین به بالا باشند، به زودی دو مقاله ی مهم و ارزشمند منتشر خواهم کرد. امیدوارم در اواخر فررودین ۱۴۰۱ این اتفاق بیافتد.

Use Objectives & Key Results

۴. اولین OKR شما

نوشتن اولین OKR می تواند دلهره آور به نظر برسد. ممکن است مطمئن نباشید که به اندازه کافی خوب است یا خیر. همانطور که جان دوئر می گوید، “بار اول کامل نخواهد بود.” مانند همه چیزهای زندگی، آزمون و خطا می طلبد. اما باید به تلاش ادامه دهید. در ابتدا ممکن است تعداد زیادی تگ کنید یا بیش از حد بزرگنمایی کنید.

بعد از دفعه اول که هدفگذاری کردید و تقریبا متوجه اشتباهات خود شدید ، قطعا بهتر می شوید.

نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که نباید انتظار داشته باشید که OKR را به تنهایی انجام دهید. اگر تیم دارید با هم کار کنید تا آنها را بهتر کنید. و البته آنها را به اشتراک بگذارید. آنها را در ابزاری قرار دهید که همه آنها را ببینید و تاریخ هایی را در تقویم قرار دهید که پیشرفت خود را ردیابی کنید. ترکیب نوشتن، اشتراک گذاری و ردیابی بخشی از جادوی OKR ها است.

برای کمک به اشتراک‌گذاری، از ابزارهای رایگان ردیابی OKR  برای سازمان‌ها، تیم‌ها و افراد کوچک‌تر کمک بگیرید که در داخل عموم نرم افزارها قابل عرضه هستند. مانند ترلو

 

 

 

 

اگه از این مطلب خوشت اومد میتونی توی شبکه های اجتماعی به اشتراک بذاری
Facebook
Twitter
LinkedIn
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.