محتوای مقاله ی چطور یک منتور پیدا کنیم
جهت مطالعه این مقاله نیاز به 9 دقیقه دارید

بیاموزید که مربی یا منتور کیست و چگونه می توانید بهترین راهنما را برای رسیدن به اهداف حرفه ای خود بیابید. منتور یک متخصص کارکشته است که به طور غیررسمی افراد کم تجربه را در تلاش های حرفه ای خود راهنمایی می کند. به عنوان مثال من خود را منتور استارتاپ ویزا کانادا میدانم و به جامعه ی مخاطبینم معرفی کرده ام. اما در بازاری که فعالیت میکنم کمتر پیش میاید که تبلیغات کنم تا مخاطبینم من را پیدا کنند. این تنها جاییست که من به دنیال مخاطب میروم و انتخاب میکنم. اما در حالت عادی می بایست دقیقا برعکس این مورد را انجام داد. از سویی دیگر نیز من همیشه به دنبال آموزش دیدن و یاد گرفتن و … هستم و در برندسازی و روانشناسی و انسان شناسی منتور دارم. در حال حاضر هم به دنبال منتور استارتاپ برای خودم هستم تا مسیرهای جدیدی را به من یاد دهد. پس اینطور نیست که انسان به جایی برسد به عنوان آخر خط و به خود بگوید منتور! به همین منظور تصمیم گرفتم تا این مقاله را بنویسم تا از تجربیات خودم و محتوایی که در اینترنت وجود دارد یک مقاله خروجی داشته باشد.

 • یک منتور باید همیشه بهترین علایق منتی ( شخصی که او را راهبری میکند ) را در ذهن داشته باشد و سبک مربیگری او را متناسب با نیازهای آن شخص تنظیم کند.
 • یک منتور باتجربه در شبکه و صنعت خود پیدا کنید که برای رهبری و مدیریت او ارزش قائل هستید.
 • این مقاله برای متخصصانی است که به دنبال راهنما هستند تا به آنها در توسعه مهارت‌ها و مشاغل خود کمک کنند.
 • پیشرفت شخصی و حرفه ای بدون توجه به مرحله شغلی شما ضروری است. با این حال، اگر تجربه شغلی محدودی دارید، ممکن است گاهی اوقات در مسیر شغلی و صنعت خود غرق شوید.

مربیگری راهی برای تقویت مهارت های حرفه ای و آموختن درس های ارزشمند از شخصی است که سال ها یا دهه ها دانش عملی در زمینه شما دارد.

اگر به دنبال یافتن یک منتور برای کمک به نیازهای شغلی روزانه و اهداف بلند مدت شغلی خود هستید، به شما نشان خواهیم داد که به دنبال چه چیزی باشید، چگونه یکی را پیدا کنید و چگونه یک رابطه موفق ایجاد کنید که به نفع شما باشد. هر دو.

منتور کیست؟

منتورشیپ یک رابطه حرفه ای سودمند متقابل است که در آن یک فرد باتجربه (منتور) دانش، تخصص و خرد را به یک فرد کم تجربه (مرشد) منتقل می کند و در عین حال مهارت های مربیگری خود را تقویت می کند.

یک منتور کارآمد می تواند در عین حفظ یک رابطه دوستانه و حمایتی، منتی را به صورت حرفه ای راهنمایی کند. یک راهنما باید همیشه بهترین علایق منتی را در ذهن داشته باشد و سبک مربیگری او را برای برآوردن نیازهای او تنظیم کند.

هر کسی که به دنبال یک منتور است باید از سه روش برتر پیروی کند:

 • هدف مشخصی داشته باشید. شغل خود را تعریف کنید و اهداف تجاری قابل دستیابی را تعیین کنید. آنچه را که برای رسیدن به اهداف خود باید یاد بگیرید را درک کنید.
 • رویکردی تجاری داشته باشید. به یک رابطه راهنما طوری برخورد کنید که انگار یک دوستی تجاری است. معمولی و دوستانه رفتار کنید و سعی کنید سوالات ناخوشایند مانند “آیا شما منتور من خواهید شد؟” نپرسید.
 • به دنبال یک منتور در شبکه حرفه ای خود باشید. ممکن است در حال حاضر یک منتور در شبکه حرفه ای خود داشته باشید که به روش های مختلف مشاوره ارائه می دهد. تنها چیزی که لازم است کمی تلاش است تا این ارتباط را به یک رابطه مستمر تبدیل کند.

منتور چه کار می کند؟

چه در حال راه‌اندازی یک کسب‌وکار باشید، چه در حال شروع حرفه‌ی خود یا تجربه‌ای در کسب‌وکار هستید، می‌توانید از یک منتور بهره‌مند شوید.

دایان دومایر کوک، معاون ارشد و مدیر عامل راه حل های خلاقانه مدیریت شده در رابرت هاف، گفت: “یک منتور می تواند به عنوان یک تابلوی صدا در نقاط حساس در طول زندگی حرفه ای شما عمل کند.” “آنها می توانند راهنمایی هایی در مورد مدیریت شغلی ارائه دهند که ممکن است نتوانید از منابع دیگر و دیدگاه خودی در مورد تجارت دریافت کنید، و همچنین برای مخاطبین کلیدی صنعت معرفی کنید.”

دونا استوری، منتور موسسه OPEN Mentorship و مشاور American Express OPEN در زمینه تدارکات، خاطرنشان کرد که مربیان می توانند به مربیان خود کمک کنند تا مشکلات تجاری را شناسایی کرده و از آنها اجتناب کنند و از طریق چالش های پیش روی خود کار کنند.

ویکی سالمی، کارشناس شغلی برای پلتفرم محبوب جستجوی شغل Monster، خاطرنشان کرد که وقتی در حرفه خود غوطه ور می شویم، به راحتی چشم انداز کلان را از دست می دهیم. مربیان به ویژه در اوایل کار شما ضروری هستند. مربیان باید افرادی غیر از رئیس شما باشند و باید بینشی در مورد پیشرفت و حمایت از اهداف کلی شما ارائه دهند.

چگونه یک منتور پیدا کنیم

پیدا کردن یک منتور می تواند یک فرآیند ارگانیک باشد، اما ضروری است که فعال باشید و خود را برای یک رابطه مشاوره موفق آماده کنید. در اینجا چند نکته وجود دارد:

 • تعیین کنید که از حرفه خود چه می خواهید. اولین گام برای یافتن یک منتور این است که مشخص کنید چه چیزی از شغل خود می خواهید. شما مجبور نیستید کل مسیر شغلی خود را برنامه ریزی کنید، زیرا ممکن است فرصت ها و مسیرهای غیرمنتظره ای به وجود بیایند. در عوض، آنچه را که می خواهید در کوتاه مدت تعریف کنید تا مسیر روشنی را به شما ارائه دهد.
 • مشخص کنید چه کسی شغل رویایی شما را دارد. بیل دریسکول، رئیس بخش ارشد خدمات کارکنان فناوری در شمال شرق و غرب میانه در رابرت هاف، گفت: مسیر شغلی خود را در نظر بگیرید و آن را محدود کنید تا بتوانید تعیین کنید چه کسی شغل رویایی شما را دارد و چه کسی را تحسین می کنید. «روابط منتوری موفق زمانی اتفاق می‌افتد که منتور و منتی همتای مناسبی باشند. با کسی تماس بگیرید که فکر می‌کنید با او راحت هستید، کسی که می‌تواند صدایی خنثی باشد و همچنین توصیه‌های خوبی ارائه می‌کند.»
 • دایره حرفه ای خود را بررسی کنید. افراد در حلقه حرفه ای شما می توانند شامل روسای سابق، اساتید یا معلمان سابق، همکاران در بخش دیگر، افرادی که در یک برنامه کارآموزی ملاقات کرده اید و دوستان خانوادگی باشند.
 • به دنبال افرادی باشید که نقش و صنعت شما را درک کنند. به دنبال فردی باشید که ایده ای کلی از نقش و صنعت فعلی شما داشته باشد که بتواند در مورد مواردی مانند پروژه های جدید، گواهینامه ها و آموزش هایی که برای پیشبرد نیاز دارید و همچنین نحوه مدیریت سیاست های اداری در سازمانتان به شما مشاوره دهد.

هنگامی که برای تماس با کسی آماده شدید، مهم است که همه چیز را عادی نگه دارید. سالمی گفت که رویکرد شما به یک منتور بالقوه باید مانند یک دوست بالقوه باشد – رابطه شما در طول زمان توسعه خواهد یافت. چیزها را مجبور نکنید؛ آرام بمان درس ها و توصیه ها به مرور زمان خواهد آمد.

سالمی گفت: «اینطور نیست که در یک کنفرانس باشی و با کسی که کنارت نشسته چت کنی و بگویی «آه، آیا شما منتور من خواهید شد؟» «این یک فرآیند است. مثل زمانی است که به دوستان در زندگی خود فکر می کنید، چگونه آنها را ملاقات کرده اید، و اینکه چگونه در طی یک سال یا بیشتر توانسته اید دوستان واقعاً خوبی شوید … در ابتدا نگفتید: دوست من می‌شوی؟» این کاملاً ناخوشایند است.»

چرا باید با یک منتور کار کنید؟

یک منتور می تواند دارایی ارزشمندی باشد، به ویژه برای کارآفرینان جوان و مشتاق و کسانی که تازه وارد دنیای تجارت شده اند. کار کردن با یک منتور مزایای متعددی دارد.

۱- منتوری دیدگاه جدیدی را از یک متخصص با تجربه به شما ارائه می دهد.

یادگیری از یک فرد با تجربه تر یک فرصت تجاری ارزشمند است، چه به تازگی اولین شغل خود را شروع کرده باشید و چه در نیمه راه حرفه خود باشید. از آنجایی که ما وارد روال روزمره زندگی کاری می شویم، گم شدن در لحظه آسان است. یک منتور می تواند دیدگاه ما را بازنشانی کند تا بتوانیم شغل و رشد خود را از نقطه نظر جدیدی ببینیم.

رایان هالیدی، نویسنده و کارشناس حرفه ای، به ما گفت که پیدا کردن یک منتور با سخت کوشی و ایجاد شهرت شخصی در موفقیت شروع می شود. با تمرکز بر نقش و حرفه خود، می توانید خود را طوری تنظیم کنید که با حرفه ای های باتجربه تری که استعداد شما را می بینند و می خواهند به رشد شما کمک کنند، ارتباط برقرار کنید.

«افراد قدرتمند دائماً به دنبال جوانان با استعداد هستند. هالیدی گفت، آنها نمی توانند به اندازه کافی از آنها پیدا کنند. “توسعه شهرت به عنوان فردی که آموزش پذیر، کنجکاو، با انگیزه، با استعداد و بالاتر از همه، متعادل و قابل اعتماد است، بهترین راه برای جذب یک منتور است. همانطور که شریل سندبرگ گفت: “این یک منتور پیدا نمی کند، و شما به خوبی انجام خواهید داد. خوب است، و یک مربی شما را پیدا خواهد کرد.»

۲- منتوری روشی غیررسمی برای دریافت راهنمایی ارزشمند است.

درک ماهیت رابطه منتور و منتی بسیار مهم است. سالمی خاطرنشان می کند که مربیان و مربیان باید بدانند که ارتباط همیشه نباید یک ترتیب فشرده و رسمی باشد. بهتر است روی حفظ رابطه حرفه ای و یادگیری آنچه می توانید تمرکز کنید.

سالمی گفت: «این یک گفتگوی گفت‌وگوی مداوم است و رابطه‌ای است که زندگی شما را کاملاً تغییر نمی‌دهد.»

پیدا کردن یک منتور به معنای یادگیری پیگیری مناسب، افزودن ارزش به زندگی و شغل منتور خود و فعال بودن در رشد شغلی است. این درس‌ها می‌تواند برای هر کارگری در هر مرحله از حرفه‌اش کاربرد داشته باشد، اما به ویژه برای متخصصان جوانی که تازه وارد یک صنعت شده‌اند یا تجربه لازم برای پیشرفت را ندارند، بسیار مهم است.

منتور کسی است که باید به او نگاه کرد – کسی که زمانی در جای شما بود و راهی برای موفقیت ایجاد کرد.

دمتری آرگیروپولوس، مدیر عامل آوانت گلوبال، گفت: «مرشد مدرن می‌تواند هم ذهن و هم حرفه شما را به گونه‌ای ارتقا دهد که در مدرسه، اتاق هیئت مدیره یا در سفر کاری قابل آموزش نباشد. “برای من، مربیگری بخش مهمی از رشد شغلی من بوده است.”

چگونه با یک منتور رابطه برقرار کنیم

 • زمان های پیگیری منظم را تنظیم کنید. هنگامی که با یک منتور ملاقات کردید و یک گفتگوی اولیه داشتید، به دقت در مورد چگونگی و زمان پیگیری فکر کنید. اگر تمایل به ادامه گفتگو دارند، یادآورهای تقویمی را برای پیگیری و تنظیم جلسات برای خود تنظیم کنید. اینکه هر چند وقت یک بار با منتور خود صحبت کنید به خودتان بستگی دارد، اما هدف، ادامه بینش طولانی مدت است. این می‌تواند به این معنا باشد که هر سه ماه یک‌بار یا حتی دو بار در سال با تلفن تماس بگیرید یا برای خوردن قهوه ملاقات کنید.
 • از رسانه های اجتماعی استفاده کنید. رسانه های اجتماعی به مربیان فرصتی برای تعامل منظم و بدون فشار با مربیان ارائه می دهند. از توییتر و لینکدین برای چیزهای سبک استفاده کنید: مقاله‌های جالب، توصیه‌های کتاب، اخبار مهم صنعت، و غیره. رسانه‌های اجتماعی به مربیان اجازه می‌دهند تا مربیان خود را تشویق کنند و به آنها یادآوری کنند که برای رابطه ارزش قائل هستند. با این حال، مطمئن شوید که زیاد تکان نخورید، در غیر این صورت سختگیر خواهید شد.
 • ارتباطات مهم را برای جلسات حضوری ذخیره کنید. درباره ایده های شغلی مهم از طریق ایمیل یا رسانه های اجتماعی بحث نکنید. آن را برای تعاملات حضوری ذخیره کنید. سالمی گفت: سعی کنید با آنها ملاقات کنید. اگر تقویم آن‌ها پر است، به این جمله فکر کنید که «خوب، من با شما در دفترتان ملاقات خواهم کرد» یا «آیا می‌توانیم FaceTime؟» فقط برای دریافت آن تعامل… شما نباید [فقط] ایمیل بفرستید. ”

 

یک منتور خوب چه ویژگی هایی دارد؟

انتخاب عاقلانه هنگام انتخاب منتور ضروری است. آنها باید کسی باشند که شما به او نگاه می کنید و آرزو دارید شبیه آن باشید. با این اوصاف، همه مربیان خوب چندین ویژگی مشترک دارند.

 • تجربه و موفقیت : در ابتدایی ترین سطح، منتور شما باید بیش از شما تجربه داشته باشد و سابقه موفقیت داشته باشد. آرژیروپولوس گفت: «یک منتور عالی کسی است که ویژگی‌هایش نسخه بسیار بهتری از کسی است که شما تصور می‌کنید تبدیل شوید.
 • شخصیت عالی : داگ وایت، متخصص برنامه بازنشستگی در TCG، توصیه می‌کند به دنبال یک منتور با شخصیت قوی و ویژگی‌هایی باشید که ارزش تقلید را دارند. «به دنبال مربیانی باشید که اصیل، همدل، خلاق و صادق باشند. شما به کسی نیاز دارید که مراقب باشد و روی رشد حرفه ای شما سرمایه گذاری کند، اما همچنین به کسی نیاز دارید که حقیقت را با شما بگوید. گاهی اوقات شما نیاز به انتقاد سازنده یا بررسی واقعیت دارید، در حالی که در برخی مواقع به یک امتیاز بالا یا ضربه زدن به پشت نیاز دارید. یک مربی خوب انتخاب شده می تواند همه این موارد را فراهم کند.»
 • ارزش‌های مشابه ارزش‌های خودتان : یک مربی در همان حوزه تجاری ممکن است چالش‌ها و نگرانی‌های کسب‌وکار شما را بهتر درک کند، اما استوری خاطرنشان کرد که لزوماً لزوماً نباید در همان صنعت، روابط پربار مربی‌گری اتفاق بیفتد. سبک رهبری ممکن است مهمتر باشد. «مطمئن شوید که مربی دارای سیستم ارزشی مشابهی در رهبری و مدیریت است. دانستن اینکه شما به عنوان یک رهبر چه کسی هستید، قبل از وارد شدن به یک رابطه راهنمایی بسیار مهم است. تنها در این صورت است که می‌توانید خود را با راهنمای درست هماهنگ کنید.»

چگونه می توان به یک رابطه منتور و منتی ارزش افزود

به‌عنوان منتی، می‌توان به راحتی در الگوی درخواست تعداد زیادی از مربی خود بدون دادن چیزی در ازای آن قرار گرفت. در حالی که منتور شما ممکن است از ارائه مشاوره به شما خوشحال شود، ضروری است به راه هایی فکر کنید تا قدردانی خود را نشان دهید و خود را در دسترس مربی خود قرار دهید.

سالمی گفت، حداقل، بسیار مهم است که با ارزش گذاشتن به توصیه ها و زمان مربی خود، به شما نشان دهیم که از رابطه قدردانی می کنید. به عنوان مثال، زودتر در جلسات حاضر شوید یا برنامه خود را تنظیم کنید تا جلسه را برای مربی خود راحت تر کنید. متخصصان جوان ممکن است چیز زیادی برای ارائه به مربیان خود نداشته باشند، اما می توانند احترام و قدردانی را به همراه داشته باشند.

سالمی می‌گوید: «شما می‌توانید با پیگیری زمانی که می‌گویید می‌روید – در رادار آن‌ها بمانید – یک منتی عالی برای منتور خود باشید، زیرا به احتمال زیاد، اگر آنها برای شما مناسب باشند، از ارائه اطلاعات قدردانی خواهند کرد.» گفت. “از آنها تشکر کنید، آنها را تصدیق کنید [و] وقت آنها را تلف نکنید.”

چگونه در رابطه با منتور خود فعال باشید

هدف جستجوی یک منتور، به دست آوردن بینش های مهم و پیشرفت شغلی است. این تنها در صورتی امکان پذیر است که در مورد وضعیت خود فعال باشید.

سالمی گفت: «ما باید فعال باشیم – چیزی که به آن مربوط می شود این است که همه باید در پیشرفت و رشد شغلی خود فعال باشند. فرض کنید کارتان را دوست دارید و فکر می‌کنید، «اوه، همه چیز خوب پیش می‌رود» – شما هنوز به یک مربی نیاز دارید، زیرا ممکن است در نقطه‌ای به یک پلاتو برخورد کنید.»

با یک منتور، آن را ساده نگه دارید و در مورد رابطه آرام بمانید. اغلب درسی وجود دارد که باید از کسی که در حرفه خود پیشرفت کرده است آموخت. کلید این است که به روی هر درس یا پیامی که هست باز باشیم.

آرگیروپولوس گفت: «به دنبال فردی باشید که می‌خواهید از او الگوبرداری کنید، که بتواند در زمینه‌هایی که در آن دانش و مهارت‌هایتان کم است به شما کمک کند. «تاثیرگذارترین تجربیات منتوری من از طریق به اشتراک گذاشتن تجربیات و داستان ها تکامل یافته است، و در برخی موارد، منتی می تواند به منتور آموزش دهد. شما می خواهید محیطی ایجاد کنید که در آن دانش را به دیگران بپردازید.”

جوسلین پولاک، اسکای اسکلی و سامی کاراملا در نگارش و گزارش این مقاله مشارکت داشتند. مصاحبه های منبع برای نسخه قبلی این مقاله انجام شده است.

اگه از این مطلب خوشت اومد میتونی توی شبکه های اجتماعی به اشتراک بذاری
Facebook
Twitter
LinkedIn
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.