محتوای مقاله ی خدمات مشاوره ای راه اندازی کسب و کار
جهت مطالعه این مقاله نیاز به 6 دقیقه دارید

برای ایجاد و راه اندازی هر کسب و کاری، آگاهی از نوع کسب و کار، انگیزه و هدف ازایجاد کسب و کار، برآورد نمودن هزینه های مالی و همچنین بهره مندی از یک مشاوره راه اندازی کسب وکار، می تواند از اقدامات مهم هر کسب و کاری باشد که قبل از راه اندازی آن باید مد نظر قرار بگیرد.

بر اساس موضوع این مقاله ، خدمات مشاوره ای راه اندازی کسب و کار، در ادامه این مطلب قصد داریم به تشریح مطالبی مرتبط با کسب و کار و مشاوره راه اندازی کسب و کار بپردازیم.

منظور از مشاوره راه اندازی کسب و کار چیست؟

هنگام اقدام نمودن به هر کسب و کاری سوالاتی نظیر، تعریف کسب و کار، انواع کسب و کار و منظور از مشاوره راه اندازی کسب و کارچیست؟ مطرح می گردد، که برای پاسخ به هریک از این سوالات ابتدا تعریفی دقیق و واحد از کسب و کار را باید بیان کرد، سپس انواع کسب و کار و در ادامه نیز، اقدامات مشاوره راه اندازی کسب و کار را باید تشریح نمود.

کسب و کار معانی متعددی دارد که از جهت چارچوب کلی، معنایی مشابه را در پی خواهد داشت. کسب و کار به معنی پول در آوردن از یک فعالیت می باشد و یا در معانی دیگری، نوعی خرید و فروش یا تجارت محسوب می گردد. در معانی کاملتر ، می توان کسب و کار را مشغول بودن در خدمت یا فعالیتی دانست که به واسطه آن محصول یا خدماتی عرضه می گردد با هدف دیده شدن و یا کسب سود بر اساس چارچوب ، شرایط و قوانین مرتبط با آن نوع کسب و کار.

هدف یک کسب و کار بیشتر به دنبال تأمین اهداف اقتصادی است، اما برخی از کسب و کارها بر اساس اهداف اجتماعی استوار می باشند. انواع کسب و کارها شامل، کسب و کارهای خانگی، کسب و کارهای اینترنتی، کسب و کارهای خانوادگی، کسب و کارهای روستایی، کسب و کارهای کوچک و کسب و کارهای خدماتی هستند. با تنوع انواع کسب و کار، نیاز به یک مشاوره راه اندازی کسب و کار و همچنین انتخاب و شروع یک کسب و کار جدید از ضروریات می باشد.

مشاوره راه اندازی کسب و کار طی مراحلی با اطلاع از شرایط متقاضی کسب و کار و هدف وی از شروع کسب و کار، مقدمات ابتدایی راه اندازی کسب و کار را مشخص و تعیین می نماید. برنامه یک مشاوره راه اندازی کسب و کار برای متقاضی راه اندازی کسب و کار با پاسخ دادن به مجموعه سوالاتی است که از وی پرسیده می شود ؛ به عنوان مثال، انگیزه شما از راه اندازی کسب و کار چیست؟ نوع کسب و کار شما کدام است؟ مشتریان و مخاطبین شما جزو کدام گروه می باشند؟ هدف از راه اندازی کسب و کار اقتصادی است یا اجتماعی؟ در ادامه کسب و کار خود می خواهید به چه چیزی برسید و چشم انداز شما برای آینده چیست؟ آیا کسب و کاری را که راه اندازی نموده اید را خوب می شناسید؟ آیا همزمان با راه اندازی کسب و کار جدید ،کسب کاری دیگری دارید؟

مراحل کار مشاوره راه اندازی کسب و کار

مراحل کار مشاوره راه اندازی کسب و کار به صورت قدم به قدم انجام می گردد تا نتایجی مطلوبی را نیز به دنبال داشته باشد. مشاوره راه اندازی کسب کار بر اساس پاسخ سوالت پرسیده شده از متقاضی کسب و کار و همچنین آگاهی از شرایط وی، مراحل اصلی مشاوره خود را آغاز می کند. این مراحل شامل، مرحله برنامه ریزی، مرحله انتخاب نوع کسب و کار، مرحله تعیین سطح و مرحله آغاز کسب و کار می باشد.

مرحله برنامه ریزی، در این مرحله لازم است متقاضی با کمک مشاوره راه اندازی کسب و کار، با جستجو و نیاز سنجی جامعه بر اساس نوع مهارت و هدفی که برای کسب و کار خود در نظر نموده است، اقدام نماید. تعیین احتیاجات و الزامات جامعه، تعیین مشتریان و مخاطبین هدف، تعیین بازار هدف، فهرستی از مهارت ها، توانایی ها جسمی و تخصصی و همچنین میزان هزینه ای که قرار است متقاضی برای ایجاد کسب و کار خود صرف نماید، باید دقیقاً مشخص گردد. به این ترتیب این نوع کسب و کار در کنار سود دهی می تواند موجب لذت و سرگرمی متقاضی نیز شود و در آینده آن را گسترش دهد.

مرحله انتخاب نوع کسب و کار، انتخاب نوع و قالب کسب و کار از مهمترین مراحلی است که یک مشاوره راه اندازی کسب و کار تا مدت زمان طولانی برای آن وقت و هزینه صرف می نماید ؛ زیرا تعیین قالب کسب و کار در آینده یک کسب و کار نقشی حیاتی دارد. این که متقاضی کدام قالب کسب و کار را با چه انگیزه و توانی انتخاب می کند، می بایست در این مرحله تعیین گردد.

مرحله تعیین سطح، در این مرحله لازم است مشاوره راه اندازی کسب و کار توانایی، استعداد، مهارت، نقاط قوت و ضعف متقاضی کسب و کار را با توجه به نوع کسب و کار با تست های مختلفی تعیین سطح نماید. این تست و آزمون ها به این منظور است که متقاضی از همه شرایط و ویژگی های که برای شروع کسب و کار و ادامه کسب و کار بدان نیازمند است، آگاهی داشته باشد و بر اساس آن بتواند نوع قالب انتخابی کسب و کار را طبق توانایی خود از هر لحاظ بسنجد و با آمادگی کامل اجرایی نماید.

مرحله آغاز کسب و کار، در این مرحله مشاوره کسب و کار به متقاضی توصیه می کند که برای دوره آزمایشی کوتاه مدت، کسب و کار خود را به صورت محدود آغاز کند تا با شرایط کلی کسب و کار بیشتر آشنا شود. در صورت گذشتن از این مرحله، متقاضی با اطمینان خاطر و با تمام توان و قدرت خود کسب و کار خود به طورکلی راه اندازی خواهد نمود.

ایده هایی برای راه اندازی کسب و کار

ایده های راه اندازی هر کسب کار را می توان براساس نوع و چارچوب یک کسب و کار بیان نمود. مسلماً با توجه به انواع کسب و کار، یک مشاوره راه اندازی کسب و کار می تواند به متقاضی کسب و کار جدید ایده ها و راهکارهای زیادی را پیشنهاد دهد. نمونه هایی از این ایده ها، مثلاً برای کسب و کار روستایی که مشاوره راه اندازی کسب و کار با پیشنهاداتی نظیر، تأسیس دامداری، صنایع دستی ،کارگاه قالی بافی، جاجیم بافی و غیره ارائه می دهد و همچنین مشاوره راه اندازی کسب و کار ، ایده هایی برای کسب و کار اینترنتی شامل، مشاور سئو، محتواگذاری، خرده فروش تخصصی، مشاور شبکه های اجتماعی، بازاریابی اینترنتی و غیره می باشد، رابه متقاضی ارائه می دهد؛ لذا با توجه به قالب کسب و کار، ایده ها و ارائه راهکارهای نوین می تواند در پیشبرد کسب و کار و اهداف آن ارائه شده و در ادامه مؤثر واقع گردد.

قوانین راه اندازی کسب و کار

طبیعتاً برای هر نوع کسب و کاری قوانینی و شرایطی وضع می گردد که بر اساس قوانین راه اندازی کسب و کار، متقاضی موظف به رعایت آن می باشد. از جمله این قوانین که مشاوره راه اندازی کسب و کار آن را به متقاضی کسب و کار جدید یادآوری می کند، عبارتند از:

[su_list icon=”icon: hand-o-left” icon_color=”#f0810a”]

 • کسب دانش و اطلاعات کسب و کار
 • اقدامات و ارزیابی های مقدماتی
 • تحقیقات میدانی از بازار
 • نیاز سنجی ها
 • ارائه طرح مناسب کسب و کار
 • برنامه ریزی لازم برای ارائه محصول یا خدمات
 • تعریف شاخص های اصلی کسب و کار
 • بودجه بندی
 • برنامه ریزی اجرایی
 • تأمین نیرو در صورت نیاز
 • مدیریت
 • تکنیک ها و مکاتبات تعاملی
 • مهارت های عملیاتی و حقوقی
 • تبلیغات
 • و غیره.

[/su_list]

کسب و کار اینترنتی

منظور از کسب و کار اینترنتی، فعالیت در حوزه ای محدود و متمرکز می باشد که در فضایی مجازی انجام می گردد. این نوع کسب و کار نوعی ازانواع کسب و کارهایی است که نقش مشاوره راه اندازی کسب و کار در آن پررنگ تر و ضروری تری مطرح می شود. برای مثال، سایت فروش، سایت فیلم، سایت تولیدی، سایت عرضه ی محصولات دیجیتالی و غیره از نمونه های کسب و کارهای اینترنتی هستند که بیشتر به عنوان شغل دوم در نظر گرفته می شود.

پیچیدگی دنیای تجارت، نبود زمان کافی، مشکلات رفت و آمد و هزینه های زیادی که امروز زندگی بشر را تحت شعاع قرار داده است، موجب گسترش کسب و کار های اینترنتی شده است. برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی باید مشاوره راه اندازی کسب و کار اطلاعات کافی و تجربه لازم در کسب و کار اینترنتی را داشته باشد تا براحتی بتواند در این زمینه متقاضی را مشاوره ای مناسب دهد.

ابزارهای کسب و کار اینترنتی

برای رسیدن به کسب و کار اینترنتی پر سود و موفق، لازم است با ابزارهای کسب و کار اینترنتی آشنایی بیشتری داشته باشید. در این نوع کسب و کارها باید دانش و تجربه مشاوره راه اندازی کسب و کار را در چارچوب اصلی فعالیت اینترنتی خود بکار ببرید تا بتوانید در این زمینه بستر موفقیت های بیشتری برایتان فراهم گردد.

برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی، لازم است ابتدا وب سایت مرتبط با نوع کسب و کار طراحی گردد و همچنین دامنه و هاست وب سایت خریداری شود. در قدم بعدی، لازم است برای واریزی وجه کالا یا خدمات با بانک قراردادی بسته شود و همچنین برای تحویل کالا و خدمات به مشتریان و مخاطبین نیز، قراردادی با اداره پست انعقاد گردد.در ادامه برای رشد و توسعه کار خود می توانید از تبلیغات و بازاریابی اینترنتی کمک بگیرد و یا از طریق ایمیل مارکتینگ، سوشال مارکتینگ، موبایل مارکتینگ، بهینه سازی موتور جستجوگر و غیره تا حد امکان در کسب و کار اینترنتی خود پیشرفت خوبی داشته باشید.

بنابراین مشاوره راه اندازی کسب و کار اینترنتی در کنار راهنمای کسب و کاری اینترنتی به متقاضیان، می تواند ابزارهای لازم برای این نوع کسب و کار را نیز به صورت کامل برای متقاضیان تشریح نموده تا با اطمینان خاطر و حداقل ریسک، کسب و کار اینترنتی ایجاد گردد.

اگه از این مطلب خوشت اومد میتونی توی شبکه های اجتماعی به اشتراک بذاری
Facebook
Twitter
LinkedIn
1 دیدگاه
majid jamal zade

نام: مجید جمال زاده
تحصیلات: فوق لیسانس ادبیات انگلیسی
زبانهای خارجه: انگلیسی، اردو و فارسی
تجربه کاری: 28 سال
آموزشگاه ها: فرزانگان، کبیری، ثامن، سفیر، فلاح، نیما و……………
سایتها: اشراق و راسخون
تخصص: کلیه رشته ها
نمونه آثار: در سایت لینکداین
دوبلور: در سایت تگ
موبایل:09053245987
اسکایپ:
Jamal.wolf

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.