محتوای مقاله ی تفاوت بازاریابی استراتژیک با بازاریابی تاکتیکی چیست؟
جهت مطالعه این مقاله نیاز به 5 دقیقه دارید

داشتن استراتژی بدون در نظر گرفتن تاکتیک ها خیلی بی ارزش است و البته بالعکس. یعنی این دو مانند چرخنده های یک ساعت ( اگر ساعت فقط دو چرخدنده داشته باشد ) لازم و ملزوم هم هستند. اگر شما زمان و هزینه ی زیادی برای یکی از این دو کرده اید و نتیجه نگرفتید ، پیشنهاد می کنم حتما مقاله ی حاضر را بخوانید. این مقاله در پاسخ به سوالی مهم نوشتم. بسیاری از مشتریان استراتژی دیجیتال که به من مراجعه می کنند همین سوال مهم را میپرسند.

اگر شما نمیدانید استراتژی مارکتینگ و یا تاکتیک بازاریابی چیست یا حتی اگر نمیدانید هرکدام از اینها دقیقا در کجای بیزینس شما قرار دارد، مطمئن باشید که وقت و هزینه ی خود را هدر داده اید.

استراتژی و تاکتیک هر دو با ارزش هستند و ارزش یکی بیشتر از دیگری نیست و یا یکی دنباله روی دیگری نیست. حتی زمانیکه کسب و کارها به داشتن یک مارکتینگ پلن و اهمیت آن واقف هستند هم ممکن است یکی از این دو عنصر ( یا هر دو ) را در نظر نگیرند. شاید یک دلیلش این باشد که تعریف مفاهیم بازاریابی – چه استراتژی و چه تاکتیک – برای افرادی که با این حوزه های آشنایی ندارند کمی دشوار است. و یا شاید دلیل دیگرش این باشد که مردم فکر می کنند داشتن یکی کافیست.

استراتژی بازاریابی و تاکتیک بازاریابی

قبل از اینکه بخواهم وارد این بحث شوم بهتر است کمی در خصوص مفاهیم این دو و همچنین مواردی که شامل هرکدام می شوند توضیح دهم.

بازاریابی استراتژیک، برنامه ای برای رسیدن به اهداف شرکت بر اساس برنامه ی بازاریابی است که شامل KPI ها، مخاطبان هدف و … می باشد.

بازاریابی تاکتیکی فرایند برداشتن گام های آگاهانه است که به یک کسب و کار در دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده کمک می کند. تبلیغات ، تولید لید ، برندسازی ،و … همه بخشی از بازاریابی تاکتیکی است.

به طور خلاصه بخواهم بگویم :

استراتژی جاییست که میخواهید باشید، تاکتیک نحوه ی رسیدن به آن است

 

فرق استراتژی بازاریابی با تاکتیک بازاریابی در چیست؟

تا اینجا متوجه شدیم که استراتژی بازاریابی و تاکتیک بازاریابی چیست. حالا به تفاوت اساسی این دو میرسیم. حتما از خطوط بالا به این نتیجه رسیده اید که استراتژی بازاریابی به طور کلی برنامه اصلی بازاریابی کسب و کار شماست و تاکتیک بازاریابی اجرای آن طرح و برنامه است. هم استراتژی و هم تاکتیک راه های متفاوت برای رسیدن به هدف واحد در کسب و کار هستند. از این منظر هر دو منعکس کننده ی همدیگر هستند اما زمانی که برنامه ی شما با موفقیت پیاده سازی شد و کسب و کار شما به هدف رسید متوجه خواهید شد که همین تفاوت ها و شباهت های ریز و درشت بوده که سبب این موفقیت شده است.

استراتژی بیشتر بر اساس نظم مشخص می شود در حالیکه تاکتیک ها وظیفه ی این را دارند تا این نظم را منعکس کنند. به بیان دیگر یک استراتژی شامل اصول کلی است ، در حالی که تاکتیک ها شامل فعالیت های خاصی هستند که این اصول را منعکس می کنند. استراتژی نظریه شماست؛ تاکتیک ها تمرین شما هستند.

استراتژی ابتدا شکل می گیرد و سپس تاکتیک ها

این بدان معناست که شما باید همیشه هنگام تدوین تاکتیک های خود با برنامه استراتژیک خود مشورت کنید و هماهنگ باشید. در غیر این صورت ، داشتن یک استراتژی بازاریابی اصلاً منطقی نیست زیرا در واقع از آن استفاده نمی کنید. خوب ، حداقل به عمد نیست.

درک مفاهیم بازاریابی بدون دیدن آنها در عمل ممکن است دشوار باشد. برای همین تصمیم دارم با مثالی شاید خنده دار برایتان موضوع را مشخص تر بگویم . بیایید آشپزی کنیم. یکی از غذاهای مورد علاقه ی ما ایرانی ها کباب است ( البته طبق آمار و مسابقه ای که وب سایت لست سکند برگذار کرده است . این لینک )

تصور کنید می خواهید یک سیخ کباب خوشمزه درست کنید – که ما در اینجا از آن به عنوان استعاره ای برای اهداف بازاریابی استفاده می کنیم. این همان چیزی است که شما می خواهید به آن برسید و جایی که می خواهید باشید.

کباب و مخلفات آن، بخشی از استراتژی بازاریابی شما هستند. مواد اولیه ( مانند گوشت چرخ کرده و پیاز) KPI ، موضوعات کلان و غیره شما هستند.

اکنون ، نحوه تهیه کباب در دستورالعمل شما بیان شده است. دستورالعمل های آشپزی تقریباً تاکتیکی است که برای دستیابی به اهداف بازاریابی از پیش تعیین شده استفاده خواهید کرد.

دستور العمل شما مراحل دقیق لازم برای تهیه یک سیخ کباب را به شما می گوید: مخلوط کردن ( گوشت و نمک و فلفل و پیاز و … )، ورز دادن گوشت و استراحت دادن به آن در یخچال، سیخ کردن، آتش روشن کردن و در نهایت پختن

تاکتیک های بازاریابی شما به شما می گوید که برای رسیدن به اهداف بازاریابی خود باید چه کاری انجام دهید – مانند افزایش مخاطبان یا ایجاد اقتدار: تبلیغات ، بهبود سئو ، ایجاد لید و …

آیا واقعا ایجاد یک استراتژی و یک تاکتیک ارزشش را دارد؟

تاکنون ، احتمالاً متوجه شده اید که ایجاد یک استراتژی و تاکتیک دقیق بازاریابی به تلاش ، زمان و (بیشتر) هزینه زیادی نیاز دارد. هر دو شامل تحقیق و تجزیه و تحلیل دقیق یافته های شما هستند ، چه رسد به ایجاد واقعی برنامه شما. زیر سوال بردن اهمیت داشتن استراتژی و تاکتیک ها نه تنها طبیعی نیست بلکه عاقلانه است.

بنابراین … آیا واقعا ارزشش را دارد؟ بیایید ابتدا اعدادی که سازمان های بزرگ به آن رسیده اند را مرور کنیم

 • بازاریابانی که استراتژی خود را مستند می کنند ، 313٪ شانس بیشتری برای گزارش موفقیت دارند. (CoSchedule)
 • بازاریابانی که اهداف را تعریف می کنند 429٪ بیشتر احتمال دارد که موفق شوند و 81٪ اهداف خود را محقق می کنند.(Convince & Convert)
 • 59٪ از موفق ترین B2C ها (موسسه بازاریابی محتوا) و 62٪ از موفق ترین B2B ها دارای استراتژی بازاریابی محتوای مستند هستند.(Content Marketing Institute)

حال ، بیایید روشن کنیم که چرا اکثر بازاریاب هایی که استراتژی مستند (و به احتمال زیاد تاکتیک دارند) شانس موفقیت بسیار بیشتری دارند.

برنامه های دقیق و تفکر شده به شما در هدایت فعالیت های بازاریابی روزمره کمک می کند. شما یک مسیر واضح دریافت خواهید کرد و می دانید دقیقاً کجا می خواهید باشید و چگونه می توانید به آنجا برسید.

همچنین وقت و هزینه خود را برای انجام فعالیت های بازاریابی بی اثر و نامناسب به هدر می دهید. به عنوان مثال ، اگر هدف شما ایجاد اقتدار در صنعت خود است ، بهترین کار این است که بیشتر بر تولید محتوای ارزشمند تمرکز کنید تا مثلاً بر روی سازماندهی هدایای ارسالی به مخاطبین و یا اینفلوئنسرها! این به شما کمک می کند منابع زیادی را که صرف فعالیت های بی ربط می کنید صرفه جویی کنید – و در عوض آنها را به آنچه مهم است اختصاص دهید.

چه مواردی را باید در استراتژی و تاکتیک های کسب و کار خود بگنجانید

اکنون که اهمیت داشتن یک برنامه را فهمیدید ، احتمالاً کنجکاو هستید که ببینید چگونه می توانید یک استراتژی و تاکتیک برنده برای تجارت خود ایجاد کنید.

در اینجا مواردی است که می توانید در هر کدام بگنجانید.

نمونه هایی مهم از استراتژی بازاریابی 

 • اهداف بازاریابی
 • KPI ها (شاخص های کلیدی عملکرد)
 • مخاطبان هدف
 • مباحث کلان و خرد
 • کانال های بازاریابی
 • منابع و جدول زمانی
 • برند

نمونه هایی مهم از تاکتیک بازاریابی

 • انتشار مطالب ارزشمند
 • تبلیغات هدفمند مطابق پرسونای مخاطب
 • راه اندازی یک وب سایت
 • تولید لید ارزشمند
 • ارسال خبرنامه
 • تخفیف ویژه مناسب مخاطب و در روزهای مهم
 • فعالیت اثر بخش در شبکه های اجتماعی

باز هم ، آنچه شما در تاکتیک های خود وارد خواهید کرد کاملا به استراتژی شما بستگی دارد.

برای دستیابی به اهداف بازاریابی منحصر به فرد خود می توانید از تمام تاکتیک هایی که در بالا ذکر کردم استفاده کنید یا چند موردی را که می خواهید روی آنها تمرکز کنید انتخاب کنید.

نتیجه

تجارت شما برای دستیابی به اهداف تعیین شده بازاریابی به بازاریابی استراتژیک و تاکتیکی نیاز دارد. یکی باید دیگری را منعکس کند. هنگام مرور تاکتیک های شما ، هرکسی باید بتواند بگوید که اهداف شما ، KPI ها و سایر عناصر استراتژی شما چیست. برعکس نیز کار می کند. استراتژی شما همیشه باید شکل ظاهری تاکتیک های شما را تعیین کند.
استراتژی و تاکتیک ها هر دو حلقه های اساسی در زنجیره بازاریابی هستند.

اگه از این مطلب خوشت اومد میتونی توی شبکه های اجتماعی به اشتراک بذاری
Facebook
Twitter
LinkedIn
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.