محتوای مقاله ی آینده کسب و کار های کوچک ( بخش اول )
جهت مطالعه این مقاله نیاز به 8 دقیقه دارید

در یکسال و چند ماه گذشته دنیا درگیر پاندمی کرونا بود. دقیقتر بخوام بگم از اول بهمن ۱۳۹۸ تا امروز که ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ هست ، یعنی چیزی حدود ۱۶ ماه . این همه گیری و ویروس کرونا ، بسیاری از مشاغل کوچک را مجبور کرده تا به سمت دیجیتال شدن پیش بروند ، اما آیا آنها می توانند در دراز مدت مدل کسب و کار خود را به مدل های دیگر تبدیل کنند و از ادغام در مدل کسب و کار تجمیعی جلوگیری کنند؟ ( پیشنهاد می کنم مقاله مدل کسب و کار تجمیعی را مطالعه فرمایید )

این ۱۶ ماه برای مشاغل کوچک بسیار سخت و طاقت فرسا بوده. محدودیت های اجتماعی آسیب های جدی به صنایع مختلف مانند مسافرت، تفریحات، گردشگری، خرده فروشی ها، صنایع غذایی اعم از فست فود و رستوران و … وارد کرده است. بنا به برخی گزارشات ، تا تیرماه سال ۱۳۹۹ چیزی حدود ۱۱۰هزار از مشاغل کوچک برای همیشه تعطیل شده اند و تا پایان سال نیز چیزی حدود یک میلیون کسب و کار دیگر نیز به همین معضل دچار شده و مجبور به تعطیلی شده اند . بنا به گزارش سایت Tech.Co ، حدود ۸۰درصد از مشاغل کوچک اذعان دارند که کرونا ویروس به کسب و کار آنها آسیب جدی وارد کرده است.

با این حال ، با بازگشایی و آزادسازی برخی محدودیت ها توسط دولت ها و حاکمیت ها ، اوضاع به نوبه خود بهتر می شود. علاوه بر این ، به دنبال سختی های ناشی از همه گیری ، حمایت از مشاغل محلی در حال افزایش است. در پایان مرداد ماه ، حدود 64 درصد از صاحبان مشاغل کوچک اظهار داشتند که اطمینان دارند که می توانند تحت شرایط فعلی بیش از یک سال زنده بمانند ، همچنین این آمار در سطج بین المللی نیز تقریبا به همین میزان است. به عنوان مثال  آخرین نظرسنجی CNBC نشان داد ، در حالی که 34 سطح خوش بینی در صنعت متفاوت است.

 

آب و هوای این همه گیر به طور حتم اثری در کسب و کارهای کوچک بر جای خواهد گذاشت ، اما همچنین فرصتی برای تحول ( به خصوص دیجیتالیزه شدن ) بسیار ضروری فراهم می کند. اگرچه مشاغل کوچک مدت زیادی است که نسبت به فناوری های جدید مقاومت نشان می دهند ، اما بخشی از آن به دلیل محدودیت منابع و مقیاس محدود است ، اما شرایط ایجاد شده توسط همه گیر باعث شده است که مشاغل کوچک بتوانند از ابزارهای دیجیتال استفاده کنند و مدل های تجاری خود را برای رقابت در یک دوره بعد از COVID تکامل دهند.

آینده ی کسب و کارهای کوچک

بیایید نگاهی بیندازیم به برخی از روندهای اصلی که آینده کسب و کارهای کوچک را شکل می دهند و اینکه برند های B2B که با مشاغل کوچک کار می کنند چگونه می توانند به آنها کمک کنند تا این تغییرات را به راحتی انجام دهند؟

یک لحظه تحول آفرین

به خصوص با توجه به تغییر فضای رقابتی امروز ، اداره یک تجارت کوچک کار ساده ای نیست. مدت هاست که شما در اینباکس خود از سوپرماکت دریانی ایمیل دریافت می کنید و میخواهد شما را به مشتری تبدیل کند و از طرف دیگر میخواهد با فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش به رقابت برخیزد

امروزه ، مشاغل محلی نه تنها در برابر زنجیره های ملی رقابت می کنند ، بلکه استارت آپ های دیجیتال بومی و مارک های D2C نیز با بودجه VC سرشار هستند و مشتاقانه باعث ایجاد سردرگمی مخاطب ( به درست یا غلط )می شوند.

باید بین مشاغل کوچک معمولی و آنهایی که رویکری دیجیتال به مصرف کننده دارند قائل شویم. اکثر برندهای D2C و شرکت هایی که کل موجودیتشان بر بستر دیجیتال است تفاوت بسیاری در نوع کسب و کار خود دارند : مانند تعداد کارمندان و بخش های مرتبط با مخاطب، نوع ارتباط بین کارمندان، اندازه سهم بازار و. … با این حال ، ما در اینجا آنها را به عنوان مشاغل کوچک دسته بندی نمی کنیم ، زیرا آنها به دلیل تفاوت در منابع مالی ، از مدل تجاری یا هدف رشد یکسانی برخوردار نیستند. تازه واردان با توجه به اهداف بسیار متفاوت از نظر مقیاس و مشتریانی که تبدیل به مخاطب وفادار می شوند ، یک استراتژی بازاریابی دیجیتال مشخص را به کار می گیرند.

اکنون که بیماری همه گیر کرونا،  کانالهای آفلاین متداول را متوقف کرده و اکثر مشاغل کوچک که از این کانال ها ارتباط برقرار می کردند به بن بست رسیده اند ، بسیاری از آنها مجبور به استفاده از ابزارهای دیجیتالی برای ملاقات با مشتریانی هستند که در آن خرید و تعامل می کنند. این مشکلات که بعد از پاندمی رخ داده ، اکثر کسب و کارهای کوچک را مجبور به استفاده و تست انواع کانال های دیجیتال کرده است.

آینده کسب و کار های کوچک

به عنوان مثال فروشگاه های اینترنتی در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰، کل فروش خرده فروشی تجارت الکترونیکی ایالات متحده در مقایسه با سه ماهه قبل تقریباً یک سوم (31.8٪) یا 44.5٪ نسبت به سال گذشته نسبت به آخرین داده های وزارت بازرگانی ایالات متحده رشد داشته است. یک دهه تغییر شکل خرده فروشی در عرض چند ماه اتفاق افتاد. مجبور به واقعیت ، بسیاری از مغازه های محلی با استفاده از خدماتی مانند Shopify و Squarespace به سرعت فروشگاه های آنلاین را باز کردند. Shopify گزارش داد که فروشگاه های جدید ایجاد شده در این پلتفرم نسبت به شش هفته قبل 62٪ از 13 مارس به 24 آوریل جهش کرده است. 25٪ از مشاغل خرد خرده فروشی  که در ماه ژوئن مورد بررسی قرار گرفتند گفتند که کانال های تجارت الکترونیکی را به فعالیت های خود در سال جاری اضافه کرده اند.

علاوه بر ایجاد کانال های آنلاین ، برخی از مشاغل کوچک آینده نگر در صنایع مختلف از این فرصت استفاده کرده و تجربه مشتری خود را ارتقا می دهند تا با تغییرات رفتاری تسریع شده ، همراه شوند. در حالی که رستوران های سطح بالا برای لذت بردن مخاطب از محصولاتشان در خانه ، غذاهای مجلل را بسته بندی می کنند و سعی می کنند تدابیر بهداشتی را نیز در این امر دخیل کنند. ، و از سوی دیگر در صنعت پزشکی نیز در یکسال اخیر با رشد بی سابقه ی استارت آپ های پزشکی روبرو بودیم که به واسطه ی بستر و پلتفرم انلاین ، امکان برقراری ارتباط مخاطب با پزشک یا مشاور را میداد. این بازار به قدری کشش داشت که حتی اسنپ هم وارد بازی شد و پلتفرم خود را در این زمینه توسعه داد.

زیرساخت های Back-End نیز در حال به روز شدن است زیرا مشاغل کوچک به طور فزاینده ای از راه حل های SaaS و IaaS ( جهت آشنایی با این زیرساخت ها کافیست در گوگل در خصوص رایانش ابری کمی جسجتو کنید ) برای نیازهای عملیاتی مانند منابع انسانی ، حقوق و دستمزد و تدارکات استفاده می کنند.

این را مطمئن هستیم که حتی در بهترین شرایط هم اگر ویروس کرونا تا آخر سال ۱۴۰۰ از دنیا و صد البته از ایران ریشه کن بشه ( که نمیشه ) ، اما پیامدهای برجا مانده از این مصیبت! تا سالیان طولانی گریبان دنیا را خواهد گرفت. عدم اطمینان اقتصادی باعث بهبود بلندمدت بودجه مشاغل کوچک می شود ، و این در حالیست که جابجایی جمعیت از مراکز شهری به حومه شهرهای ثانویه پیامدهای عمده ای برای مشاغل کوچک در کلان شهرها خواهد داشت.  اجاره فضای تجاری در مراکز شهرها کاهش می یابد ( مانند مال ها و مراکز فروش بزرگ و حتی مراکز شتاب دهنده ) و تا زمانیکه شهرها ( به خصوص کسب و کارهای محلی ) از نظر اقتصادی به حالت نرمال برنگردند، این روند ادامه خواهد داشت تا جاییکه مشاغل جدید با رویکرد نوین و بهبود فرایندهای خود پا به عرصه بگذارند و حال شهرها را بهتر کنند. و پس از ان است ککه دوباره جمعیت شهرها می تواند رو به فزونی رود. در این بین ، مشاغل کوچک باید زنده بمانند و این به معنای سازگاری با رفتارها و سیستم عامل های جدید مصرف کننده است

 

آینده کسب و کار های کوچک
آینده کسب و کار های کوچک

 

با توجه به تغییراتی که در حال رخ دادن است و این تغییرات سهم بسزایی در کانال های دیجیتال دارند ، مشاغل کوچک آینده احتمالاً یک استراتژی ورود به بازار مانند برند های D2C را اتخاذ می کنند ، اما بدون بودجه VC و مشکلاتی که در پی آن به همراه خواهد داشت. برای مشاغلی که خدمات حضوری ندارند ، کارآفرینان آینده قبل از اینکه هر مکان آفلاین یا فیزیکی را باز کنند ، کار خود را به صورت آنلاین شروع می کنند. حتی در این صورت ، کانال فیزیکی بیش از آنکه به عنوان نقطه تماس اصلی یا کانال فروش مصرف کننده باشد ، بیشتر به عنوان یک مرکز تجربه و یک کانال بازاریابی عمل خواهد کرد. حتی مواردی که نیاز به حضور دارند ، مانند سالن های ناخن یا سینماها ، نقاط ابتدایی لمسی دیجیتال ( تاچ پوینت دیجیتال )  در بدو ورود برای تسهیل تجربه مشتری از کانال های وایرلس و بی سیم بهره میبرند. در مقایسه با برندهایD2C ، بازاریابی آنها حداقل و بیش از حد محلی خواهد بود و از هدف گذاری مبتنی بر منطقه ی مکانی استفاده می کند تا به طور موثر به مصرف کنندگان مربوط برسد. تجارت اجتماعی همچنین به عنوان یک کانال اصلی برای مشاغل کوچک آینده در ارتباط با مشتریان خود و ایجاد یک رابطه مستقیم عمل خواهد کرد.

برای برندهای B2B که با مشاغل کوچک کار می کنند ، این بدان معناست که اکنون زمان آن رسیده است که ابزارها و خدمات دیجیتالی را که صاحبان مشاغل کوچک برای شروع تجارت خود در اقتصاد دیجیتال به آنها نیاز دارند ، جمع آوری کنند. این قابلیت ها همچنین باید به طور واضح در پیام رسانی نام تجاری شما برقرار شود و با خدمات مشتری که به راحتی قابل دسترسی است ، یکپارچه شود که صاحبان مشاغل را به راه حل های مناسب برای آنها راهنمایی کند.

جلوگیری از پیوستن به پلتفرم های تجمیعی و یا پیوستن به آنها؟

از آنجا که مشاغل کوچک بیشتری ، که قبلاً فقط از طریق کانال های آفلاین قابل دسترسی بودند ، به صورت آنلاین حرکت می کنند و زیرساخت های دیجیتال را به صورت دسته جمعی استفاده می کنند ، یکی از مفاهیم جالب و قابل تأمل ، استفاده از نظریه تجمیع است که توسط بن تامپسون ، تحلیلگر بازرگانی برای ارزیابی آینده مشاغل کوچک توسعه یافته و رواج یافته است.

مدل کسب و کار aggregator یا تجمیعی

 

مشاغل کوچک ، به ویژه مشاغلی که بصورت آفلاین شروع به کار کرده اند ، مشاغل قبل از اینترنت هستند. مزیت اصلی رقابت آنها کنترل توزیع محصولات و خدماتشان است ، یعنی دسترسی به مشتریان محلی به دلیل نزدیک بودن منطقه ی جغرافیایی کسب وکار با محاطب. هر چند که برخی از این مشاغل وارد دنیای دیجیتال شده اند و به سمت دیحیتال برندینگ روی آورده اند اما همچنان یک جای کارشان مشکل دارد. چرا؟ زیرا پلتفرم های تجمیعی با ورودشان به زندگی مخاطبان ، حق انتخاب چند گانه در اختیار یوزر قرار داده و کاربر را به چند خیابان آن طرف تر نیز میبرد! فرض کنید تا یکسال پیش شما فقط دو یا سه رستورانی که در ( نهایت ) ۵۰۰ متری شما وجود داشت اطلاع داشتید و بیشتر از آنها خرید می کردید. اما امروز با اپلیکیشنی مانند اسنپ شما حتی به خود زحمت نمیدهید تا سر کوچه بروید. با چند کلیک از انسوی شهر سفارش محصول دهید. تا یکسال پیش مدیر رستوران سر کوچه شما را میشناخت و میدانست چطور با شما ارتباط برقرار کند اما امروز او دیگر هرقدر هم که از دیجیتال بهره برد، نمی تواند مستقیم با کاربر در تماس باشد. نمونه ی دیگرش تاکسی های تلفنی می باشد. به محض اینکه با تاکسی سرویس تماس میگرفتیم ما را می شناخت ( و بعضا ) ما را بانام کوچک صدا میزد و میگفت تا فلان ساعت آقای فلانی دم در است اما امروز اگر شما به فاصله ی ۳ دقیقه دوبار سفارش تاکسی اینترنتی دهید با دو شخص کاملا متفاوت روبرو میشوید و احتمالا اگر صدبار دیگر هم سفارش دهید، آن اشخاص قبلی را هرگز نخواهید دید

همین موضوعات را برای دیگر مشاغل تعمیم دهید. از دندانپزشک مورد تایید خانواده تان در گذشته گرفته تا تامین کننده آجیل شب عیدتان! دیگر نه انها شما را میشناسند و نه شما انها را

از هر نوع کسب و کار کوچک که به سمت دیجیتال شدن پیش رفته است، یک موقعیت برای پلتفرمهایی که مدل کسب و کارشان تجمیعی است، فراهم شده تا این مشاغل را در خود جای دهند.

 

پایان بخش اول /

اگه از این مطلب خوشت اومد میتونی توی شبکه های اجتماعی به اشتراک بذاری
Facebook
Twitter
LinkedIn
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.