محتوای مقاله ی استراتژی دیجیتال چیست؟
جهت مطالعه این مقاله نیاز به 5 دقیقه دارید

استراتژی دیجیتال استفاده از فن آوری های دیجیتال در مدل های تجاری برای ایجاد قابلیت های جدید تجاری متمایز است. در آینده ، تمام استراتژی های تجاری،  استراتژی دیجیتالی خواهند بود. بیشتر مشاغل امروز میدانند که فرآیندهای دیجیتالی و حضور آنلاین ضروری هستند. با این حال ، بسیاری از شرکت ها هنوز هم این تغییرات را یک قدم در یک زمان و بدون جهت یا بدون جهت انجام می دهند.

تغییر در تعارف استراتژی های کسب و کار

استراتژی دیجیتال بر استفاده از فناوری برای بهبود عملکرد تجارت ، چه به معنای ایجاد محصولات جدید یا تجسم مجدد فرآیندهای فعلی است. این مسیری را که یک سازمان برای ایجاد مزایای رقابتی جدید با فناوری و همچنین تاکتیک هایی که برای دستیابی به این تغییرات استفاده می کند ، مشخص می کند. این معمولاً شامل تغییراتی در مدل های تجاری است ، زیرا فناوری جدید این امکان را برای شرکت های نوآورانه فراهم می کند تا خدماتی را ارائه دهند که قبلاً امکان پذیر نبودند.

امروز ، فناوری با تجارت یکپارچه شده است تا چیزی بیشتر از سخت افزار یا نرم افزار شود. هرچه فناوری دیجیتال فراگیر تر می شود و شرکت ها در سفر به تحول دیجیتال بیشتر حرکت می کنند ، استراتژی دیجیتال و استراتژی تجارت همان چیز خواهد بود. در حال حاضر ، هنوز هم استفاده از اصطلاح “استراتژی دیجیتال” برای تمرکز تلاش در زمینه ابتکارات دیجیتال استفاده می شود.

یادآوری این نکته حائز اهمیت است که استراتژی دیجیتال هم یک مفهوم است و هم یک چیز – یعنی یک استراتژی دیجیتال باید در نهایت منجر به ایجاد یک برنامه یا نقشه راه شود. در حالی که می توانید تاکتیک های خاصی را که تصمیم به دنبال آن دارید تغییر دهید ، باید تعهد روشنی برای درک شما از معنای دیجیتالی برای شرکت شما نیز وجود داشته باشد.

به عنوان نمونه ، می گویند استراتژی دیجیتال شما (هدف نهایی) کسب درآمد از نرم افزار اساسی بهره وری است که تجارت شما قبلاً توسعه داده و از آن استفاده می کند. در ابتدا ، شما یک استراتژی (برنامه) را برای بسته بندی آن به عنوان یک برنامه تلفن همراه ارائه داده و آن را به کاربران شخصی می فروشید. بعداً ، می فهمید که اگر آن را به مشاغل بفروشید تا در برنامه های تلفن همراه خود استفاده کنند ، ارزش بیشتری دارد. استراتژی شما (هدف نهایی) تغییر نکرد ، اما استراتژی (برنامه) شما این تغییر را انجام داد. تغییر ایده هدایت استراتژی دیجیتال شما باید به یک تغییر بزرگ یا تغییر مکان مجدد برای شرکت شما باشد ، اما در حالت ایده آل ، مراحل زیرساختی به اندازه کافی انعطاف پذیر خواهد بود تا در صورت لزوم به شما امکان این تغییرات را دهد.

 

استراتژی دیجیتال باید به جوهر استراتژی تجارت تبدیل شود.

 

استراتژی دیجیتال در زمینه تحول دیجیتال

تمایل به صحبت در مورد تحول دیجیتال به طور متناوب با استراتژی دیجیتال وجود دارد. این دو اصطلاح بسیار به هم نزدیک و مرتبط هستند ، اما از نظر دامنه توضیحات وتعاریف کمی متفاوت دارند. درایوهای تحول دیجیتال در سه زمینه تغییر می کنند:

 1. تجربه مشتری
 2. فرآیندهای عملیاتی
 3. و مدل های تجاری.

فرایند تحول دیجیتالی نیاز به هماهنگی در کل سازمان دارد و شامل تغییرات فرهنگ تجاری است.

از طرف دیگر ، استراتژی دیجیتال بر فناوری متمرکز است ، نه فرهنگ. استراتژی دیجیتال بیشتر به تغییرات در مدل های تجاری اهمیت می دهد و از فناوری برای ایجاد قابلیت هایی که یک شرکت برای تبدیل شدن به یک تجارت دیجیتالی نیاز دارد ، استفاده می کند. تنظیم یک استراتژی یکی از مؤلفه های اصلی فرایند تحول است و تضمین می کند که فناوری به شکلی عملی می شود که از اهداف تجاری پشتیبانی می کند.

Digital Strategy

استراتژی دیجیتال در مقابل استراتژی فناوری اطلاعات

به گفته Accenture ، استراتژی دیجیتال به دنبال راه هایی برای استفاده از فناوری برای تغییر فعالیت و  تجارت است ، در حالی که استراتژی IT هدف از آن است که فناوری را در انزوا از بقیه مشاغل تغییر دهد. به طور سنتی ، فرایند استراتژی فناوری اطلاعات تعیین شده است که بر اساس جهت فعلی تجارت ، کدام فناوری ها را باید در آن سرمایه گذاری کند. در عوض ، استراتژی دیجیتال به فعالیت ها و فرایندهایی که باید تبدیل شوند برای ارائه خدمات بهتر برای مشتریان نگاه می کنند. سپس ، به دنبال ترکیب مناسب فناوری ها و استراتژی هایی است که می توانند برای ایجاد این تجربیات ترکیب شوند. رهبران دیجیتال با ایجاد این تغییر در استراتژی ، مزایا و فرصت های رقابتی جدیدی را برای رشد پیدا کرده اند.

در عوض ، استراتژی دیجیتال به فعالیت ها و فرایندهایی که باید تبدیل شوند برای ارائه خدمات بهتر برای مشتریان نگاه می کنند.

برای استراتژی دیجیتال باید از کجا شروع کنیم؟

چگونه یک استراتژی دیجیتال ایجاد می کنید؟ به جای پرسیدن ، “استراتژی دیجیتالی ما چیست؟” ، مقاله ای از Harvard Business Review از پنج سؤال زیر استفاده می کند تا درک شما از فناوری دیجیتال را بیان کند:

 1. آیا فناوری دیجیتال مشاغل مورد نظر شما را تغییر می دهد؟
 2. چگونه فناوری دیجیتال می تواند نحوه افزودن ارزش به مشاغل موجود در آن را بهبود بخشد؟
 3. آیا فناوری دیجیتال می تواند مشتری هدف شما را تغییر دهد؟
 4. آیا فناوری دیجیتال بر گزاره ارزش مشتری هدف شما تأثیر می گذارد؟
 5. چگونه فناوری دیجیتال می تواند قابلیت های سازمانی را که شما را از رقابت شما متمایز می کند ، تقویت کند؟

برای برخی از شرکت ها ، این سؤالات پاسخ های آشکاری دارند ، به ویژه مواردی که قبلاً اختلال یا رقابت را از طرف بازیکنان جدید دیجیتال تجربه کرده اند. هدف این است که چگونه دیجیتال را تغییر می دهد ، و سپس درک خود را از روندهای گسترده صنعت به ارزشهای خاص که پایه و اساس استراتژی شما را تشکیل می دهد ، اصلاح کنید. با شروع با درک واضح از هدف شرکت خود ، می توانید از هدر رفتن زمان و منابع اجرای فناوری که مزایای رقابتی جدید را قادر نمی سازد ، خودداری کنید.

عناصر مشترک استراتژی دیجیتال

 • یک رهبر را انتخاب کنید – این مسلماً مهمترین بخش ایجاد یک استراتژی دیجیتال است ، اما انتخاب شخص مناسب به فرهنگ ، ساختار و اولویت های شرکت بستگی دارد. این که آیا شرکت ها رهبری را با مدیرعامل یا یک مدیر ارشد دیجیتال منصوب می کنند ، تأثیر رهبر باید با دامنه استراتژی دیجیتال مطابقت داشته باشد. در غیر این صورت ، ایجاد خرید کامل از هر بخش لازم برای ایجاد تغییرات مؤثر دشوار خواهد بود.
 • Attack در مقابل Defend – McKinsey & Company تأکید می کند که شرکت ها برای طبقه بندی تهدیدها و فرصت های احتمالی خود در تجارت دیجیتال به خوبی عمل می کنند ، سپس اینها را با هدف خود مقایسه می کنند. این روشن می کند که آیا یک موضع فعال یا دفاعی نیاز به هدایت ابتکارات جدید دارد.
 • یک رویکرد اندازه گیری شده را انجام دهید – استراتژی دیجیتال اغلب فرایندی را برای ارزیابی اینکه آیا فناوری جدید واقعاً تجارت فعلی را تکمیل می کند یا رشد می کند ، شامل می شود. اگر می ترسید که شرکت شما در حال حاضر در دیجیتال باشد ، می تواند بدون اینکه به این موضوع بپردازید که چگونه متناسب با استراتژی فعلی شما باشد ، به یک پروژه بروید. با استفاده از یک رویکرد اندازه گیری شده ، می توانید از هدر رفتن منابع در ابتکاراتی که مطابق با نیازها و اولویت های کسب و کار شما نیست ، خودداری کنید.
 • اثبات آینده – هدف از تحول دیجیتال ایجاد پایه و اساس مناسب برای تجارت دیجیتال است. این به معنای ایجاد سازمانی است که می تواند همچنان در صورت لزوم خود را برای حفظ تغییرات در فناوری و انتظارات مشتری ، دوباره به خود بازگرداند. استراتژی دیجیتال باید به اندازه کافی بینایی باشد تا شرکت ها را از طریق تغییر در اقتصاد دیجیتال حمل کند ، به گونه ای که همچنان به ایجاد یک دیجیتال برای تجارت ادامه می دهد.

 

 

 

اگه از این مطلب خوشت اومد میتونی توی شبکه های اجتماعی به اشتراک بذاری
Facebook
Twitter
LinkedIn
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.