محتوای مقاله ی مشتریان ایده آل من چه کسانی هستند؟
جهت مطالعه این مقاله نیاز به 5 دقیقه دارید

مشتریان مایه حیات هر کسب و کاری هستند. چه یک استارت‌آپ کوچک باشید که به تازگی شروع به جلب توجه کرده‌اید یا یک شرکت بزرگ با سال‌ها تجربه بازاریابی، در حال تعقیب مشتریانی هستید که می‌خواهند پول خود را برای هر محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهید خرج کنند. اکنون، احتمالاً بیش از آنچه که می‌توانید اصطلاح «بازار هدف» را شنیده‌اید، و به احتمال زیاد یک ایده محکم در مورد انواع مشتریانی که به دنبال آن هستید، دارید، اما، در این مقاله، ما می‌خواهیم آن را بررسی کنیم. بررسی عمیق مشتریان ایده آل کسب و کار شما دقیقاً تا بتوانید آنها را پیدا کنید و روابط قوی با آنها ایجاد کنید.

چه چیزی یک مشتری ایده آل را می سازد؟

در ابتدایی ترین تعریف، هدف کسب و کار شما ارائه محصول یا خدماتی به مشتریان است که آنها را خوشحال می کند و مشکلات آنها را حل می کند. چیزی که مشتریان ایده آل را از دیگران متمایز می کند، مقدار زمان، تلاش و منابعی است که باید برای به دست آوردن آنها صرف کنید و احساس خوبی در خرید از برند خود در آنها ایجاد کنید. به عبارت دیگر، مشتریان ایده‌آل به راحتی جذب می‌شوند، برای حفظ آن حداقل تلاش می‌کنند و طبیعتاً به خریداران وفادار و مکرر تبدیل می‌شوند. این به هیچ وجه «بلیت طلایی» نیست که به شما امکان می‌دهد استراتژی‌های بازاریابی خود را روی حالت خودکار تنظیم کنید و منتظر باشید تا همه چیز بر اسا نظر ربات و هوش مصنوعی پیش برود. مشتریان ایده‌آل بازدهی بهتری نسبت به مقدار تلاش (و پولی) که برای آن‌ها انجام می‌دهید به شما می‌دهند. فرضیه پشت این نوع خریداران، یافتن ترکیب مناسب بین مشتری و کسب و کار است که یک رابطه سودمند متقابل را تقویت می کند.

۵ ویژگی یک مشتری ایده آل

وقتی به بازار هدف خود نگاه می‌کنید، مشتریان ایده‌آل از قبل در آن وجود دارند، درست مانند زیرمجموعه‌ای دقیق‌تر که برای یافتن آن نیاز به حفاری عمیق‌تری دارد. برای اینکه به شما کمک کنیم ایده بهتری در مورد اینکه مشتریان ایده آل شما چه کسانی هستند، به شما ارائه دهیم، ما محبوب ترین ویژگی هایی را که آنها معمولاً دارند تقسیم کرده ایم.

۱ –  آنها با خوشحالی برای آنچه شما ارائه می دهید پرداخت می کنند

در حالی که طبیعی است که بخواهید هر مشتری بالقوه ای که برند شما را بررسی می کند کیف پول خود را باز کند و آنچه را که شما ارائه می دهید بخرد، همه از آن راضی نیستند. تقریباً بدون شکست، مشتریانی خواهید داشت که ماه‌ها، اگر نه سال‌ها، متقاعد کردنشان طول می‌کشد تا آن‌ها پول خود را به سختی تحویل دهند (مشکل است ارزش آن را ببینند). با همین روش، مشتریانی خواهید داشت که مشتاق هستند ابتدا روی کشتی بپرند و با سر شیرجه بزنند (به طور کامل ارزش را ببینید)، همچنین به عنوان مشتریان ایده آل شناخته می شوند. شما می خواهید مشتریانی که از پرداخت هزینه برای محصول یا خدمات شما خوشحال هستند.

۲ – از کاری که برای آنها انجام می دهید قدردانی می کنند

مشتریان ایده آل به برند شما به عنوان یک شرکت بی عاطفه نگاه نمی کنند که تمام پول آنها را بدون تشکر و قدردانی می خورد، بلکه آن را به عنوان یک رابطه دو طرفه می بینند و از تلاشی که برای محصول یا خدماتی که انجام می دهید قدردانی می کنند. ارائه، و تماس مستمری که (باید) حتی پس از خرید دنبال شود. به طور طبیعی، مشتریانی خواهید داشت که هرگز به محصول یا خدمات شما به عنوان «کافی» نگاه نخواهند کرد و دائماً پول بیشتری را طلب می کنند یا به سادگی پس از اولین خرید دیگر مشتری نیستند. با توجه به نکته فوق، مشتریان ایده آل ارزش کامل را می بینند.

۳ – ارتباط با آنها آسان است

علاوه بر به دست آوردن یک جریان ثابت از مشتریان برای کسب و کارتان، دومین نیازی که بیشتر به دنبال آن هستید، یافتن مشتریانی است که خوشحال هستند و مایل به ارائه بازخورد صادقانه به شما هستند. از آنجایی که این تنها راهی است که شما می توانید به بهبود ادامه دهید و به مخاطبان خود پاسخ بهتری بدهید، ارتباط کلید همه روابط است، از جمله مشتری-کسب و کار. اینجاست که مشتریان ایده‌آل واقعاً می‌درخشند. آنها آشکارا به شما بازخورد می دهند و دقیقاً به شما می گویند که چه نیازهایی دارد تا بتوانید به آنها و همه مشتریان آینده خدمات بهتری ارائه دهید.

۴ – آنها به بازگشت ادامه می دهند

نه تنها درست است که حفظ مشتریان فعلی نسبت به جذب مشتریان جدید هزینه کمتری دارد، بلکه یکی از بهترین راه ها برای شناسایی مشتریان ایده آل شما نیز هست. وقتی رقابت سخت است و هنوز مشتریانی دارید که هر از چند گاهی از شما خرید می‌کنند، آن‌هایی هستند که می‌خواهید روی حفظ و یافتن بیشتر آنها تمرکز کنید. این یک سیگنال قوی است که نشان می‌دهد آنها نسبت به برند شما وفاداری پیدا کرده‌اند و حتی بهتر از آن، یک ارتباط عاطفی آنها را به سمت شما بازمی‌گرداند، حتی زمانی که رقبا تمام تلاش خود را برای شکست دادن شما انجام می‌دهند.

۵ – آنها شما را به دیگران توصیه می کنند

یکی از بزرگترین ویژگی های یک محصول یا خدمات عالی زمانی است که مشتریان شروع به توصیه آن به دوستان و خانواده خود می کنند. در این مرحله، شادی و وفاداری ایجاد شده از رابطه تجاری-مشتری، آنها را به یک حامی برند تبدیل کرده است که به عنوان شکل قدرتمندی از تبلیغات رایگان عمل می کند.

سئوالات مهم برای رسیدن به مشتری ایده آل

در حالی که ویژگی های مشتریان ایده آل شما چیزی است که آنها را برای کسب و کار شما خاص می کند، ترفند واقعی پیدا کردن آنهاست. در زیر، «چه، چرا، چگونه، و چه کسی» را مشخص کرده‌ایم که می‌خواهید هنگام جستجوی مشتریانی که به راحتی خوشحال می‌شوند، در نظر بگیرید.

مشتری ایده آل از نظر جمعیت شناسی با سئوال کلیدی «چه»

در ابتدایی ترین سطح، شما می خواهید شرایط رایج زندگی آنها را تعریف کنید. این شامل همه چیز از سن، جنسیت و موقعیت جغرافیایی گرفته تا شغل، سطح درآمد و حتی وضعیت تاهل یا خانوادگی آنها می شود. این به سرعت دامنه شما را محدود می کند تا بتوانید تلاش های خود را با بیشترین احتمال متمرکز کنید.

مشتری ایده آل از نظر روانشناسی با سئوال کلیدی «چرا»

با برداشتن یک قدم جلوتر، باید جنبه‌های اجتماعی و روانی مشتریان ایده‌آل خود را نیز در نظر بگیرید تا بتوانید راحت‌تر آنها را هدف قرار دهید. ترجیحات، نگرانی ها، آرزوها، ترس ها، تیپ شخصیتی، رویکرد به زندگی، ارزش ها و حتی جهان بینی آنها را در صورت لزوم در نظر بگیرید.

مشتری ایده آل از نظر ارتباطات با سئوال کلیدی «چگونه»

برای اینکه تلاش‌های بازاریابی شما بیشترین تأثیر را داشته باشد، باید مطمئن باشید که از طریق بهترین کانال‌های ارتباطی به مشتریان ایده‌آل خود دست پیدا می‌کنید. آنها چگونه اطلاعات را دریافت می کنند و از نظر اجتماعی با دنیای اطراف خود ارتباط برقرار می کنند.

مشتری ایده آل از نظر پرسونای اصلی با سئوال کلیدی «چه کسی»

شاید به جای پرسونای مخاطب اصلی باید بگویم تصویر اصلی و یا تصویر بزگ از یک پازل. در برندسازی همیشه تحت عنوان Big Picture از ان یاد کردم و میگویم شما باید بدانید تصویر اصلی کسب و کارتان چیست تا بتوانید به دقت قطعات کوچک پازل را تشخصیص دهید. اینجا نیز منظورم دقیقا همین است. وقتی همه این عوامل با هم جمع شوند، تصویر واضحی از مشتریان ایده آل شما را تشکیل می دهند. حتی اگر برای اینکه بفهمید واقعا کدام یک هستند کمی کار می‌طلبد، وقتی بدانید، کسب‌وکار شما از این روابط شروع به رونق می‌کند.

مشتریان ایده‌آل شما کسانی هستند که به احتمال زیاد از خرید (های) خود راضی هستند، برای خریدهای بیشتر باز می‌گردند و دهان به دهان درباره کسب‌وکار شما صحبت می‌کنند.

اگه از این مطلب خوشت اومد میتونی توی شبکه های اجتماعی به اشتراک بذاری
Facebook
Twitter
LinkedIn
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.