محتوای مقاله ی چطور یک منتور پیدا کنیم؟
جهت مطالعه این مقاله نیاز به 6 دقیقه دارید

پیدا کردن یک منتور می تواند تأثیر مثبت و عمیقی بر پیشرفت شغلی و رفاه شما در محل کار داشته باشد. با این حال، بسیاری از مردم از روند پیدا کردن یک منتور احساس ترس می کنند. برای همین من یعنی فرجاد پورمحمد به عنوان منتور استارتاپ ویزا وارد عمل شدم تا یک مقاله بنویسم برای دوستانی که میخواهند یک منتور خوب پیدا کنند و سعی میکنم در ۹ تیتر اصلی ، خیلی سریع و واضح این موضوع رو تشریح کنم. البته قبلا هم در مقاله ای مشابه تحت عنوان «چطور یک منتور پیدا کنیم» توضیح دادم که همه ی ما نیاز به منتور داریم. شاید در همین ابتدا بپرسید چرا دو مقاله دقیقا با یک محتوا در سایت منتشر کردی؟ باید بگویم شاید عنوان یکی باشد ولی این مقاله ی حاضر با مقاله ی قبلی متفاوت است و کمی حرفه ای تر به این مبحث پرداختم.

اگر کمی در اینترنت جستجو کرده باشید و برای توسعه فردی و شغلی خودتون به وب سایت های بزرگی مانند یوتیوب مراجعه کرده باشید و یا ممکن است نگاهی به سایت تد انداخته باشید و مشاهده کرده باشید در سخنرانی‌های TED، مرتب به شما میگویند : یک منتور پیدا کنید!

منتور کسی است که می تواند شما را راهنمایی، مشاوره و حمایت کند تا به اهداف خود برسید و در زندگی حرفه ای و شخصی خود پیشرفت کنید.

خوب به نظر می رسد درست است؟

اما چیزی در مورد نحوه بحث رسانه ها در مورد منتورینگ وجود دارد که باعث می شود آن را تقریباً دست نیافتنی به نظر برساند، یا برای افراد خوش شانسی که در زمان مناسب در مکان مناسب قرار گرفته اند، محفوظ است.

علاوه بر این، حتی اگر  *کسی را شناسایی کرده باشید که دوست دارید توسط او راهنمایی شوید، طبیعتاً نزدیک شدن به او و درخواست کمک از او ( برای او) بسیار ترسناک است.

پس چگونه یک منتور پیدا می کنید؟

در اینجا نکات اصلی من برای پیدا کردن یک منتور و  تغییر دهنده زندگی وجود دارد که با شما در میان میگذارم

۱ – به آنچه می خواهید برسید فکر کنید

اول از همه، چرا منتور می خواهید؟ یک سوال بسیار مهم اینجا وجود دارد. خیلی خیلی خیلی به این سوال فکر کنید.

بدیهی است که حمایت و راهنمایی خوب است، اما در واقع چه چیزی را می خواهید بهبود دهید یا به دست آورید؟ برای چه اهدافی تلاش می کنید؟

سعی کنید قبل از اینکه حتی به پیدا کردن یک منتور فکر کنید، پاسخ این سوالات را یادداشت کنید. این تمرین خودآگاهی، زمینه‌هایی را که می‌خواهید روی آن‌ها کار کنید برجسته می‌کند، که در پیدا کردن فردی که به شما کمک می‌کند تا به آنجا برسید کمک می‌کند.

طی جلسات مختلف منتورینگ استارتاپ که داشتم یکسری دلایل متداول مردم برای یافتن یک منتور را جمع آوری کردم:

– برای گرفتن مسیر شغلی
– یاد گرفتن از کسی که “آنجا بوده و این کار را انجام داده است”
– برای دریافت پشتیبانی در یک مسیر و سفر قهرمانی خاص
– شبکه خود را در کانادا بسازند
– برای دریافت حمایت شغلی در کانادا
– رسیدن به اقامت دائم کانادا از طریق استارتاپ ویزا

خب ، مشخص است اینها پاسخ مخاطبان من است. یعنی چون منتور استارتاپ ویزا هستم ، پس افرادی که برای منت سمت من می آیند قاعدتا از جنس مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ ویزا هستند پس سوالات و خواسته ها و تمایلاتشان نیز به آن سمت معطوف است. اما اصل سوال همیشه پابرجاست

۲ –  داشتن دانش و انتقال از طریق منتور!

پیدا کردن یک منتور می تواند احساس کند که شما چیزهای زیادی می خواهید. شما از کسی می خواهید که وقت خود را به صورت رایگان برای کمک به شما بگذارد. احساس ناتوانی در این پویایی آسان است، زیرا کاملاً به سخاوت دیگران وابسته هستید.

با این حال، این موقعیت مناسبی برای یافتن یک منتور نیست. در عوض، شما باید تشنه یادگیری باشید و به موفقیت خود متعهد باشید. پیشرفت شخصی و شغلی شما زمانی شروع نمی شود که یک منتور دریافت کنید، این چیزی است که شما باید صاحب آن باشید و منتورینگ به طور طبیعی دنبال خواهد شد.

فردی باشید که کسی *می‌خواهد*  او را راهنمایی کند. تلاش آگاهانه ای داشته باشید تا دقیقا بدانید چه می خواهید، خود را در آنجا قرار دهید و سخت تلاش کنید تا این کمک و حمایت سطح بالا را جذب کنید.

۳ –  شبکه فعلی خود را ارزیابی کنید

این وسوسه انگیز است که از یک غریبه بخواهید که منتور شما باشد، چه در آرزوی تولد دوبارهخود یا شروع رابطه خود بدون هیچ پیش فرضی. با این حال، چالش جذب یک غریبه برای راهنمایی شما بسیار بزرگتر (و دلهره آورتر) از کسی است که قبلاً شما را می شناسد.

با فکر کردن به افرادی که می شناسید و آنها را تحسین می کنید شروع کنید. این افراد قبلاً شخصیت شما را می شناسند و امیدواریم بیشتر روی پیشرفت شما سرمایه گذاری کنند.

به یاد داشته باشید، اگر آن شخص قبلاً شما را بشناسد و به شما احترام بگذارد، درخواست شما برای راهنمایی بسیار مطلوبتر دریافت می شود.

۴ –  صریح از کسی نپرس

اگر غریبه‌ای را در ذهن دارید که از او ناامید هستید (شاید دیدید که در یک کنفرانس صحبت می‌کردند، یا او را در توییتر دنبال می‌کردید)، فوراً از او نخواهید که منتور شما باشد. البته خود من به شخصه اینجنین نیستم و هروقت هر شخصی به سمت من بیاید قطعا دانشی را که بلدم بدون هیچ ترسی در اختیارش قرار میدهم . اما از آنجایی که خود من هم به دنیال منتورهای مختلف هستم، این مورد را دیدم که وقتی بی خبر به کسی پیام میدهم، کمی برایش عجیب است. به خصوص که این منتور در فرهنگی خارج از فرهنگ ایرانی باشد!

مهم نیست که ارتباط شما چقدر متقاعد کننده است، این شخص احتمالاً بسیار شلوغ است، پس چرا باید به شما کمک کند؟

کاری که می توانید انجام دهید این است که با آنها و کارشان درگیر شوید. به‌روزرسانی‌های آن‌ها را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید و درباره آن‌ها نظر بدهید، در رویدادهایی که در آن حضور خواهند داشت شرکت کنید، گفتگوهای روشنگرانه‌ای را با آنها شروع کنید و …. اساساً مانند قرار دادن مقدمات برای منتورینگ است.

شما نمی توانید انتظار داشته باشید که یک غریبه بخواهد به شما کمک کند، اما می توانید برای آشنا شدن پیش قدم شوید و کمی زمان بگذارید تا دیده شوید!

 

۵ – به یک ایده آل گیر نکن

اگر تصویری در ذهن دارید که ممکن است منتور ایده آل شما چگونه باشد، آن را فراموش کنید. گیر افتادن در انتظار آمدن یک فرد عالی که در واقعیت وجود ندارد، می تواند آسان باشد.

یک منتور عالی کسی است که به شما الهام می‌بخشد، ایده‌ها را جرقه می‌زند و واقعاً روی رابطه سرمایه‌گذاری می‌کند. به یاد داشته باشید، ممکن است در طول حرفه خود چندین منتور داشته باشید و بنابراین نیازی نیست که یک نفر مناسب باشد تا سودمند باشد. شما نمی خواهید یک منتور بزرگ را از دست بدهید زیرا آنها با تصویری که در ذهن شما داشتید مطابقت ندارند.

با ذهن باز به اطراف بنگرید. هیچ شخصی خالی از ایراد و مشکل نیست. هیچ منتوری صد در صد نیست. آیا انیشتین را به عنوان منتور فیزیک قبول دارید؟ آیا انیشتین را به عنوان منتور فوتبال قبول دارید؟ . روی چیزهایی که می خواهید یاد بگیرید، با چه کسی صحبت می کنید احساس خوبی دارید و یک نفر چه انرژی دارد تمرکز کنید. ممکن است تعجب کنید!

۶- با منابع انسانی یا یادگیری و توسعه صحبت کنید

اگر در دانستن اینکه برای پیدا کردن یک منتور از کجا شروع کنید مشکل دارید، با اطرافیان خود در محیط کار و تحصیل صحبت کنید! منتورینگ روز به روز در سازمان‌ها رایج‌تر می‌شود، و این امری منصفانه است که برای توسعه مهارت‌ها و آرزوهای شغلی خود درخواست کنید.

۷ – ابتدا یک چت غیررسمی داشته باشید

بنابراین شما فردی را در ذهن دارید که فکر می کنید می تواند به شما در دستیابی به اهداف و پیشرفت در شغلتان کمک کند. کسی که به شما ایده ها و روش های جدید فکری را معرفی کند، شما را به چالش بکشد و شما را در مسیر درست راهنمایی کند.

به خاطر داشته باشید، در این مرحله هنوز نمی‌دانید که آیا آنها منتور خوبی خواهند بود یا خیر. بنابراین نمی‌خواهید فوراً از آن‌ها بخواهید که منتور شما باشند، زیرا می‌توانید ۲ جلسه در منتورینگ آن شرکت کنید و متوجه شوید که با هم خوب نیستید، یا آن‌طور که فکر می‌کردید آگاه نیستند.

در عوض، از آنهادرخواست کنید در کافه قهوه بنوشید (یا اگر در مکان دیگری هستند، یک تماس ویدیویی معمولی ترتیب دهید). بگویید دوست دارید در مورد موضوع خاصی یا تجربه آنها با آنها صحبت کنید و چند سوال آماده داشته باشید. این فرصت شماست تا بفهمید که آیا آنها می‌توانند منتور خوبی برای شما باشند یا خیر، و همچنین آنها را تحت تأثیر قرار دهید تا وقتی *واقعاً* از آنها بپرسید، بله بگویند.

نکته: شما می خواهید این جلسه آینده را با احساس الهام، هیجان و حتی بهتر شدن بالقوه در مورد خودتان ترک کنید. اگر احساس خوبی نداشتید، شاید آنها فرد مناسبی برای راهنمایی شما نباشند. آنقدر برای یافتن یک منتور تصمیم نگیرید که روی رابطه اشتباه سرمایه گذاری کنید.

۸ – در واقع از آنها بخواهید که مربی شما باشند

اگر این جلسه را مفید دیدید و دوست دارید این شخص به شما راهنمایی کند و یک توافق نامه/رابطه رسمی تری وارد کند، تنها کاری که باید انجام دهید این است که از او بپرسید.

این بخشی است که مردم آن را بسیار دلهره آور می دانند، اما در واقع آسان ترین بخش است. فقط تماس بگیرید و از آنها بپرسید که آیا می خواهند شما را راهنمایی کنند یا خیر. نظمی را که برای تعیین انتظارات به دنبال آن هستید، اهدافی که برای رسیدن به آنها کار می کنید و هر چالشی که با آن روبرو هستید مشخص کنید.

به یاد داشته باشید که توضیح دهید که چگونه فکر می کنید آنها می توانند به شما کمک کنند .

به طور کلی مردم دوست دارند به مردم کمک کنند.

۹ – تعهد به رابطه

یک رابطه منتورینگ خوب از هر دو طرف به تعهد و تلاش نیاز دارد. اگر موفق به پیدا کردن یک منتور خوب شده اید، مطمئن شوید که برای انجام آن وقت گذاشته اید!

همیشه منتظر نباشید تا منتور شما جلسات یا اهدافی را آغاز کند، کنترل را به دست بگیرید و مطمئن شوید که به اهدافی که در همان ابتدا تعیین کرده اید دست پیدا می کنید. و فراموش نکنید که از منتور خود بابت وقتشان تشکر کنید. سپاسگزاری راهی مطمئن برای ایجاد یک رابطه مثبت با هر منتور است و از همه بهتر، رایگان است!

و این نحوه پیدا کردن یک منتور عالی است! موفق باشید

اگه از این مطلب خوشت اومد میتونی توی شبکه های اجتماعی به اشتراک بذاری
Facebook
Twitter
LinkedIn
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.